Kolka u niemowląt - 3 techniki pozwalające skutecznie jej uniknąć

Kolka u niemowląt - 3 techniki pozwalające skutecznie jej uniknąć
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nic bardziej nie stresuje matki niż płacz jej dziecka. Kolka często powoduje płacz, który objawia się jako ciągłe zawodzenie bez wyraźnej przyczyny. Poniżej przedstawiamy 3 techniki pozwalające uniknąć przypadłości, jaką stanowi kolka.

Jednym z głównych mitów na temat kolki jest to, że pojawia się, gdy dzieci są karmione butelką. W rzeczywistości kolka może również pojawić się u niemowląt karmionych karmionych piersią, chociaż mleko krowie z pewnością przyczynia się do produkcji większej ilości gazów niż mleko matki.

Poza rodzajem mleka, kolka może się również pojawić, gdy dziecko połyka powietrze podczas ssania. Powietrze zalegające w żołądku dziecka i może być przyczyną bólu. Ponadto dyskomfort ten zazwyczaj nasila się w nocy, co może zszargać nerwy każdej mamy. Pediatrzy diagnozują kolkę, gdy u zdrowego i dobrze odżywionego dziecka płacz trwa co najmniej trzy godziny dziennie, trzy dni w tygodniu, przez trzy tygodnie.

Kolka u niemowląt – częsty problem

Statystyki z gabinetów pediatrów potwierdzają, że przyczyną 30% przypadków kolki są gazy. U 15% – 40% dzieci, kolka występuje w pierwszych czterech miesiącach życia, a następnie samoistnie ustępuje.

Sposób karmienia dziecka jest jednym z głównych czynników decydujących o pojawieniu się kolki. Pozycja matki i dziecka oraz pozycja piersi lub butelki odgrywają w tym przypadku istotną rolę.

“Idealnie jest, gdy kobieta siedzi wygodnie i jest spokojna, a dziecko jest w pozycji siedzącej”

-Pediatra Libia Segura-

Według dr Segura, kolka to nieprzyjemny płacz, który nasila się w godzinach popołudniowych. Towarzyszy mu wzdęcie brzucha, podkurczanie nóżek, zaczerwienienie skóry i zamknięte pięści. Wszystkie te objawy są wyraźnymi oznakami kolki.

Kolka u dziecka

Techniki pozwalające skutecznie uniknąć kolki

Rutynowa opieka nad noworodkiem może być wyczerpująca. Dlatego, gdy wielu rodziców kończy karmienie, a dziecko w końcu zasypia, chcą je natychmiast odłożyć do łóżka. To pierwszy błąd. Nawet jeśli Twoje dziecko zasypia, ważne jest, aby mu się odbiło po jedzeniu. Poniżej opisano trzy techniki pozwalające uniknąć kolki, które są bardzo przydatne dla każdego rodzica.

Poklep dziecko po plecach

Jeśli chcesz, aby dziecku się odbiło, trzymaj je tak, aby jego brzuch spoczywał na Twoim ramieniu. Kiedy już to zrobisz, delikatnie poklep je po plecach dłonią ułożoną w kształt łódki, aby pomóc mu wydalić gazy. Dobrze jest również podczas klepania wykonać ruch ręką w górę. W ten sposób dojdzie do uwolnienia gazów, a dziecko pozostanie w tej pozycji zrelaksowane, co ułatwi mu ponowne zaśnięcie, jeśli się obudziło po odbiciu.

Poruszaj nóżkami dziecka

Jeśli po poklepaniu go po plecach dotkniesz jego brzucha i poczujesz, że jest pusty, płaski lub wypełniony gazem, najlepiej połóż dziecko na płaskiej powierzchni, na przykład na łóżku, a następnie 10 razy wyprostuj i zegnij obie nóżki dziecka, delikatnie je popychając w stronę brzuszka.

Możesz także rozprostować jedną nogę, jednocześnie zginając drugą, tak jakby dziecko jechało na rowerze. Inną opcją jest przesunięcie obu nóg w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Ten ruch stymuluje jelita i pomaga uwolnić gazy wytwarzane podczas picia mleka. Jest to równoważne ze zdrowymi ćwiczeniami, które dorośli wykonują po jedzeniu, aby wspomóc trawienie.

Masaż brzuszka

Masaż brzuszka

Masaż brzuszka również może pomóc dziecku uwolnić gazy wywołujące kolkę. Możesz masować brzuch delikatnymi ruchami w górę lub wykonywać okrężne ruchy. Udowodniono, że masaż zgodny z ruchem wskazówek zegara pomaga złagodzić kolkę.

Leki na kolkę

Jeśli powyższe techniki nie pomagają Twojemu dziecku uwolnić gazów lub przezwyciężyć bólu, który spowodowała kolka, być może należy zastosować odpowiedni lek. Najlepiej podawać dziecku leki przeciwkolkowe przepisane przez pediatrę, które zwykle podaje się przed karmieniem. Pomogą one wydalić gazy i zapobiegną pojawieniu się kolki.

Wszystkie wyżej opisane techniki pozwalające uniknąć kolki, powinny być stosowane okresowo. Gdy zobaczysz wyniki i pomożesz swojemu dziecku lepiej spać, zapewni Ci to dobre samopoczucie podczas wykonywania codziennych obowiązków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ortega Páez E., Barroso Espadero D. Cólico del lactante. Rev Pediatr Aten Primaria. 2013;  15 (23): 81-87. [En línea] Disponible en: http://dx.doi.org/10.4321/S1139-76322013000300009.
  • González, S; Brochet, C. Opciones de tratamiento del cólico del lactante. Pediatría. 2015; 48 (3). [En línea] DOI: 10.1016/j.rcpe.2015.10.001

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.