Karmienie piersią boli: co robić w takiej sytuacji?

Karmienie piersią boli: co robić w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 19 października, 2018

Wiele kobiet decyduje się na karmienie piersią z uwagi na płynące z tego liczne korzyści, zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jednak z pewnością słyszałaś, jak niektóre matki skarżą się, że karmienie piersią boli.

Chociaż to dość typowe, że kiedy dziecko zaczyna ssać Twoją pierś możesz czuć dyskomfort lub większą wrażliwość niż zwykle, odczuwanie dużego bólu na ogół nie jest normalne.

Niemniej jeśli w Twoim przypadku karmienie piersią boli, zachęcamy Cię do dalszego czytania tego artykułu.

Poniżej wyjaśnimy kilka powodów, dla których wiele matek uważa, że karmienie piersią boli i co można zaradzić na ten problem.

Chociaż macierzyństwo wymaga wysiłku ze strony matki, cierpienie i ból nigdy nie powinny być nadmierne.

Czynniki, które powodują, że karmienie piersią boli

Istnieje kilka powodów, dla których niektóre matki skarżą się, że karmienie piersią boli. Może się tak dziać, gdy:

  • Dziecko nie przysysa się dobrze do brodawki. Gdy noworodek nie trzyma prawidłowo sutka ani nie ssie go prawidłowo, może to powodować bolesność sutka. Ponadto mogą pojawić się pęknięcia, które są bolesne i mogą powodować krwawienie.
  • Krótkie wędzidełko podjęzykowe. Czasami dziecko ma krótkie wędzidełko podjęzykowe, co jest znane także jako ankyloglosja. Może to spowodować, że dziecko nie będzie prawidłowo chwytać brodawki, przez co może mieć problemy ze spożywaniem tyle mleka, ile potrzebuje.
Karmienie piersią boli - przyczyny
  • Zapalenie gruczołów sutkowych. Jest to zwykle wynikiem infekcji, która przenika przez otwarte pęknięcia. Objawy są następujące: klatka piersiowa staje się gorąca i bardzo boli, pojawiają się dreszcze, letarg i gorączka.
  • Infekcja grzybicza. Może to być spowodowane infekcją, lub obecnością grzybów w ustach dziecka powstałych w wyniku podania mu określonych antybiotyków. Wśród objawów są: zaróżowienie i potliwość klatki piersiowej wraz z występowaniem ostrego bólu.
  • Niedrożność sutka. Dzieje się tak, gdy przewody mleczne są zablokowane, co powoduje duży ból. Niedrożność może pojawić się tylko w jednej piersi. Skóra staje się czerwona, na sutku pojawia się biała kropka, a następnie pojawia się grudka.
  • Zastój pokarmu. Dzieje się tak, gdy po rozpoczęciu karmienia piersią pojawia się nadmiar pokarmu. Może to powodować obrzęk i bóle piersi.

Co można zrobić, gdy karmienie piersią boli?

Aby czas, jaki spędzasz na karmieniu piersią, był bezbolesny i przyjemny, zwróć uwagę na następujące kwestie:

  • Podczas karmienia piersią trzymaj głowę dziecka prosto i czekaj, aż otworzy szeroko usta. Kiedy to zrobi, przytrzymaj pierś jedną ręką i skieruj ją na podniebienie dziecka. Upewnij się, że jego usta pokrywają większość areoli.

Gdyby istniała szczepionka dająca wszystkie korzyści wynikające z karmienia piersią, rodzice zapłaciliby każdą cenę, by ją kupić.

Carlos Gonzalez

  • Karm piersią co 2 godziny. W nocy możesz obudzić dziecko, aby je nakarmić, ponieważ w ciągu dnia będzie chciało jeść w takich samych odstępach czasu.
  • Jeśli dziecko pije tylko z jednej piersi, zaoferuj drugą pierś przy następnym karmieniu. W ten sposób unikniesz pobierania pokarmu z tylko jednej piersi.
  • Zmień pozycję, gdy karmisz piersią, ponieważ w ten sposób łatwiej złagodzisz dyskomfort i ból.
  • Unikaj noszenia staników, które są zbyt ciasne. W przeciwnym razie może to spowodować wzrost ciśnienia lub tarcie na skórze.
Karmienie piersią boli - co robić
  • Myj brodawki tylko letnią wodą. Nie używaj mydeł zawierających alkohol lub innych substancji chemicznych, ponieważ mogą one powodować podrażnienia i wysuszyć brodawki.
  • Aby uniknąć pęknięć brodawki i wyleczyć te już powstałe, najlepszym sposobem leczenia jest samo mleko.
  • Staraj się zachować spokój i unikać stresu.

W każdym z przypadków Twój lekarz najlepiej doradzi Ci, co zrobić, jeśli ból zbytnio przybierze na sile.

Podczas gdy macierzyństwo czasem wymaga wysiłku ze strony matki, cierpienie i ból nigdy nie powinny być nadmierne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.