Budzić dziecko aby je nakarmić - czy powinnam?

Budzić dziecko aby je nakarmić - czy powinnam?

Ostatnia aktualizacja: 15 sierpnia, 2018

Gdy dostosujemy się do rutyny naszego noworodka, wszystko jest łatwiejsze. Jednak podczas kilku pierwszych dni opieki nad naszym maluszkiem, możemy napotkać wiele wątpliwości takich jak: jak i kiedy powinnam karmić moje dziecko? Czy powinnam budzić dziecko aby je nakarmić?

Karmienie piersią jest konieczne i korzystne dla dzieci co najmniej do szóstego miesięca życia. Nawet jeśli noworodek okazuje Ci że jest głodny, nadal możesz martwić się o to ile powinien zjeść.

Czasami możemy myśleć, że jeżeli noworodek będzie spał to wytrzyma dłużej bez jedzenia. Innym razem możemy się martwić, że maluch pominął czas na jedzenie, gdy spał. Czy budzić dziecko aby je nakarmić?

Z całą pewnością już to zauważyłaś – dzieci wiedzą lepiej niż my o tym kiedy i ile mleka potrzebują. Odżywianie Twojego dziecka w pierwszym etapie jego życia może być uzależnione tylko od jego potrzeb.

Jednak w niektórych, szczególnych, przypadkach może być konieczne obudzenie dziecka. Jeżeli dotyczyło by to Twojego dziecka powinien Cię o tym poinformować Twój lekarz.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko jest wcześniakiem, nie jest w pełni zdrowe, traci na wadze lub nie osiąga odpowiedniej masy ciała, może być konieczne częstsze karmienie. W takich przypadkach, jeśli dziecko śpi zbyt mocno, możliwe będzie, że trzeba je będzie obudzić, aby je nakarmić.

Mama karmi piersią. Czy należy budzić dziecko aby je nakarmić?

Czy budzić dziecko aby je nakarmić? Karmienie na żądanie

To normalne, że możesz mieć wątpliwości, gdy mija dużo czasu, odkąd dziecko ostatni raz jadło. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy karmimy naszego maluszka regularnie co cztery godziny.

Jeśli miną cztery godziny albo więcej a dziecko nadal śpi, możemy poczuć, że musimy go obudzić. To normalne, że martwimy się jeśli nastąpi zmiana harmonogramu.

Jednak niektóre matki decydują się na żywienie na żądanie. Karmienie dziecka na żądanie oznacza karmienie go, gdy pokazuje, że jest głodne. Oznacza to zaspokajanie jego potrzeb bez względu na to, ile czasu upłynęło od ostatniego posiłku.

Karmienie na żądanie nie będzie wymagało aby budzić dziecko gdy przyjdzie czas na jedzenie.

Wielu specjalistów zaleca karmienie na żądanie, gdy dziecko jest w stanie rozpoznać kiedy jest głodne i jest w stanie to zakomunikować.

Gdy stosujemy karmienie piersią na żądanie, dziecko da Ci znać kiedy nadejdzie czas jedzenia. Jeśli śpi, obudzi się samo aby zjeść. Twój maluch będzie jadł kiedy będzie głodny więc jego potrzeby będą zawsze zaspokojone.

Dziecko w kołysce

Maluszek będzie szukać Twojej piersi, płakać i ssać, aby pokazać, że chce jeść. Ważne jest, abyś zawsze karmiła swoje dziecko kiedy tego chce, nawet jeśli minęło tylko trochę czasu od ostatniego posiłku.

Na początku być może nie jesteśmy pewni wielu rzeczy. Kiedy jednak ustalicie harmonogram karmienia piersią, Twoje dziecko będzie budzić Cię w odpowiednim dla niego czasie.

Kiedy należy budzić dziecko na karmienie?

Jeśli Twoje dziecko jest zdrowe, nie będziesz musiała go budzić na karmienie piersią. Jednak w niektórych przypadkach będziesz musiała je karmić nawet przez sen.

W następujących okolicznościach konieczne będzie obudzenie dziecka do jedzenia:

  • Jeśli Twoje dziecko musi przytyć, traci na wadze lub spało przez wiele godzin bez jedzenia.
  • Jeśli Twoje dziecko nie dostosowało się do harmonogramu karmienia piersią. Zdarza się to zazwyczaj w ciągu kilku pierwszych dni od urodzenia.
  • Jeśli Twoje dziecko jest wcześniakiem lub jest chore.
  • Z wyjątkiem pewnych sytuacji, radzimy zawsze budzić dziecko tak delikatnie, jak to tylko możliwe. Posiadanie maluszka w pobliżu, na przykład w chuście lub nosidełku, pozwoli Ci zaoferować mu swoją pierś bez konieczności budzenia.
  • Kluczem jest, starać się nie wybudzić dziecka z głębokiego snu, ale wykorzystać jego odruchy.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lactancia a demanda. Recomendaciones. Comité de Lactancia Materna de la Asociación Española de Pediatría. 2013. [Documento en línea].
  • Ortega-Ramírez ME. Recomendaciones para una lactancia materna exitosa. Acta Pediatr Mex 2015; 36: 126-129.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.