Jęczmień u dziecka – jak leczyć i zapobiegać

Jęczmień u dziecka – jak leczyć i zapobiegać

Ostatnia aktualizacja: 05 czerwca, 2018

Jęczmień na powiece kłuje i boli, stąd zwykle, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci, jest jedną z najbardziej znienawidzonych infekcji. Dlatego podpowiadamy, co robić, gdy pojawia się jęczmień u dziecka – jak go leczyć i zapobiegać jego powstawaniu.

Jęczmień to nic innego jak zapalenie skóry, ale z pewnością przyprawia o ból głowy nie jedno dziecko, u którego się pojawia, a także jego matkę. Co więc zrobić, gdy pojawia się jęczmień u dziecka?

Bez względu na to, ile razy mówisz „nie trzyj”, dzieci wciąż trą oczy, co tylko pogarsza sytuację. W każdym razie każdy, kto choć raz w życiu miał jęczmień na powiece, doskonale rozumie tę nieodpartą chęć sięgnięcia do zainfekowanego oka.

Czym dokładnie jest jęczmień? Jest to infekcja powieki, objawiająca się jako ropień na powierzchni powieki u nasady rzęs. Gruczoły łojowe (wytwarzające sebum lub olej) lub gruczoły potowe ulegają stanowi zapalnemu. Gruczoły te są odpowiedzialne za wytwarzanie ciekłej substancji, która natłuszcza powiekę.

Jęczmień u dziecka, tak jak i u dorosłego, może pojawić się na górnej lub dolnej powiece. Nie należy go mylić z gradem, który pojawia się w tym samym obszarze, ale nie jest tak bolesny i często jest większy niż jęczmień. W takim przypadku zakażeniu ulega gruczoł Meiboma.

Jęczmień może być zewnętrzny lub wewnętrzny. Ten ostatni, jak sama nazwa wskazuje, występuje pod skórą i nie jest widoczny, ale jest równie bolesny. Jego leczenie trwa dłużej z uwagi na ograniczone możliwości nawodnienia. Objawami jęczmienia na oku są: zaczerwienienie i obrzęk powieki, swędzenie, bolesność przy dotyku, łzawienie, a w końcu, pojawienie się wrzodu wypełnionego ropą.

Zdecydowana większość jęczmieni znika samoistnie.

Jęczmień u dziecka – przyczyny

Przyczyną pojawienia się jęczmienia jest infekcja bakteryjna, zwykle wywołana przez paciorkowce lub gronkowce. Przyczyną pojawienia się jęczmienia nie jest osłabienie układu odpornościowego dziecka. Przyczynę stanowią bakterie, które żyją na naszym ciele i które czasami mogą sprzyjać blokowaniu sebum i mieszać się z martwymi komórkami skóry.

Jęczmień u dziecka - jak leczyć


Jak leczyć jęczmień u dziecka

Zdecydowana większość jęczmieni znika samoistnie, jednak istnieje kilka zaleceń, które przyspieszają proces gojenia:

  • Nakładaj wilgotne kompresy na obszar objęty stanem zapalnym przez 10 lub 15 minut, 3 do 4 razy dziennie.
  • Do poprzedniej opcji można również dodać napar z rumianku, aby złagodzić ból i zmniejszyć stan zapalny.
  • Jeśli pójdziesz do pediatry, może on przepisać maść lub krople do oczu dla dziecka.
  • Jeśli dziecko nosi soczewki kontaktowe, należy je zastąpić zwykłymi okularami, dopóki infekcja nie minie. Przy ponownym użyciu soczewek należy je wyczyścić odpowiednim roztworem.

Zwykle jęczmień znika po 3 do 7 dni. Jeśli tak się nie stanie, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może przerodzić się w torbiel. W takim przypadku należy wykonać małe nacięcie, aby opróżnić go z ropy. Jest to bezbolesne rozwiązanie stosowane przy znieczuleniu miejscowym i nie wymaga szycia.

Przyczyną pojawienia się jęczmienia nie jest osłabienie układu immunologicznego dziecka.

Czego NIE robić, aby leczyć jęczmień u dziecka

Być może jeszcze ważniejsze niż to, co należy zrobić, aby leczyć jęczmień u dziecka jest to, czego nie należy robić. Oto 3 najważniejsze „zakazy” do zapamiętania:

  • Nie wyciskaj. Jeśli spróbujesz rozerwać jęczmień, możesz spowodować większą infekcję.
  • Nie pocieraj. Upewnij się, że Twoje dziecko nie pociera obszaru objętego stanem zapalnym. To tylko pogorszy infekcję.
  • Nie nakładaj kremów ani produktów bez zalecenia lekarza. Bliskość oka sprawia, że ​​jest to obszar wrażliwy, a użycie nieodpowiednich substancji może spowodować poważne uszkodzenia.
Jęczmień u dziecka - jak leczyć

Jak zapobiegać powstawaniu jęczmienia

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania powstawaniu jęczmienia jest codzienne dbanie o dobrą higienęDziecko powinno dokładnie myć ręce, a jeśli już wcześniej miało jęczmień, warto od czasu do czasu oczyścić powieki z nagromadzonego sebum.

Podobnie bardzo ważne jest zdezynfekowanie rąk przed kontaktem z soczewkami kontaktowymi z uwagi na bezpośredni kontakt z okiem podczas aplikacji. Dorosłym zaleca się również usunięcie makijażu przed pójściem spać, a także okresowe sprawdzanie stanu tuszu do rzęs, eyelinera i cieni do powiek, zwłaszcza jeśli nie były używane przez dłuższy czas.

Ponadto należy wziąć pod uwagę, że osoby, które przechodzą jęczmień, nie powinny dzielić się z innymi ludźmi osobistymi przedmiotami, takimi jak ręczniki, poduszki lub okulary przeciwsłoneczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • AskMayoExpert. Hordeolum (stye). Rochester, Minn: Mayo Foundation for Medical Education and Research; 2014.
  • Lindsley K, Nichols JJ, Dickersin K. Non-surgical interventions for acute internal hordeolum. Cochrane Database of Syst Rev. 2017;1:CD007742

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.