Rozstępy - czym są i jak skutecznie się ich pozbyć?

Rozstępy - czym są i jak skutecznie się ich pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 07 lipca, 2018

Podczas ciąży kobiety doświadczają wielu zmian i często boją się tego jak ich ciało zmienia się po porodzie. Dlatego, chcemy Ci poradzić, jak wyeliminować rozstępy powstałe po narodzinach Twojego dziecka. Rozstępy, jakie pozostawia po sobie ciąża, mogą być źródłem ogromnych zmartwień dla wielu kobiet.

Ciąża nie jest jedynym powodem ich powstawania, ale na pewno jest najbardziej popularnym. Znaki te, najczęściej pojawiają się w okolicach podbrzusza, ale mogą też występować na udach, pośladkach, biodrach, ramionach i piersiach.

Zasadniczo są takie partie ciała, które zmieniają się podczas ciąży. Wynikiem tych zmian jest rozciąganie się skóry i powstawanie rozstępów. Jednym z głównych czynników odpowiadających za rozstępy jest przybieranie na wadze podczas ciąży. Im więcej przytyjesz będąc w ciąży, tym większe szanse na wystąpienie rozstępów.

Ważną rolę odgrywa również genetyka. Winny jest także metabolizm oraz gospodarka hormonalna. Mając tą wiedzę i starając się kontrolować niektóre czynniki możesz nauczyć się, jak uniknąć rozstępów lub wyeliminować te, które się utworzyły.

Rozstępy po przebytej ciąży – 5 sposobów na ich uniknięcie

Rozstępy to czerwonawe, fioletowe lub białawe linie występujące na skórze.Zwykle powstają w wyniku znacznego przyrostu wagi. W rezultacie, włókna skóry łamią się tworząc blizny, nazywane rozstępami. Choć czasem uniknięcie rozstępów nie jest możliwe, istnieje szereg sposobów na to, by sprawić, aby nie były zbyt widoczne. 

1. Kontroluj przyrost wagi

Kluczem jest kontrolowanie przyrostu wagi. Zbytnie przybieranie na wadze podczas ciąży nie jest dobre ani dla matki, ani dla dziecka. Co więcej, przyczynia się do silnego rozciągania się skóry, a przez to uwidocznienia rozstępów.

Rozstępy na nodze

2. Stosuj zdrową dietę

Wybieraj jedzenie o dużej zawartości antyoksydantów. Antyoksydanty wspomagają produkcję kolagenu i utrzymują skórę jędrną i elastyczną. Dodatkowo, jedz dużo potraw bogatych w witaminę A, C i E. Zawierają je owoce, warzywa, nabiał, mięso, cytrusy, oleje roślinne, ziarna, liście niektórych roślin i inne.

3. Ćwicz

Bądź aktywna, stosując ćwiczenia o średniej intensywności, pozwalające zachować zdrową figurę. Wybierz lekkie formy ćwiczeń, jak na przykład spacerowanie.

Jednym z głównych czynników, mających wpływ na wygląd rozstępów jest tycie podczas ciąży

4. Nawadniaj skórę

To bardzo ważne byś dostatecznie dużo piła wody i innych płynów, aby utrzymać skórę nawodnioną. Lekarze zalecają pić 2 litry wody dziennie. Co więcej, miej na uwadze, że niektóre pokarmy, które konsumujesz w ciągu dnia, również mogą zawierać płyny. Dlatego, nie powinnaś zmuszać się do picia, ale powinnaś dostarczać zalecaną dzienną dawkę płynów.

5. Używaj balsamów do ciała

Jak tylko nadejdzie rozwiązanie, pojawią się rozstępy. Aby się ich pozbyć, używaj kremów, które sprawią, że te niepożądane linie znikną lub przynajmniej będą mniej widoczne. O ile ich występowanie jest nieuniknione, istnieje wiele sposobów, by je zwalczyć lub rozjaśnić.

Na rynku jest dostępnych wiele balsamów i żelów, które pomogą Ci je wyeliminować. Szukaj produktów z witaminą E i masłem kakaowym, które pomaga w redukowaniu rozstępów, zarówno w trakcie, jak i po przebyciu ciąży.

Rozstępy po ciąży

Idealnie byłoby gdybyś aplikowała krem dwa razy dziennie, do czasu, aż rozstępy znikną lub staną się prawie niewidoczne. Im wcześniej przejdziesz do działania, tym masz większe szanse na całkowite pozbycie się rozstępów lub znaczne ich wybielenie. Zamiast stosowania usuwania chemicznego lub przeprowadzenia zabiegu, które są bardziej ryzykowne i mniej efektywne, lepiej zdecydować się na naturalne środki zaradcze.

Dbanie o skórę podczas ciąży nie gwarantuje, że unikniesz rozstępów. Ta zapobiegliwość nie oznacza jednak straty czasu. Reasumując, skóra z rozstępami po ciąży bardzo często niszczy samoocenę kobiety. Jeśli kobieta już walczy z depresją poporodową wynikającą ze zmian hormonalnych po narodzeniu dziecka, oglądanie rozstępów w lustrze z pewnością jej nie pomoże.

Tak samo, bardzo ważne jest, by zdawać sobie sprawę, że rozstępy są naturalnym symptomem występującym po przebytej ciąży. Aby zredukować ich występowanie, nawadniaj swój organizm od wewnątrz i od zewnątrz oraz stosuj zdrową dietę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antioxidantes. Food and Nutrition [Internet]. 2003 [citado 23 de enero de 2022]; Disponible en: https://medlineplus.gov/spanish/antioxidants.html
  • Rubio P, Correia C. Embarazada, ¿y ahora qué?: Plan para cuidarse durante y después del embarazo. Penguin Random House Grupo Editorial España; 2016.
  • Schoenfeld P. Colágeno: Rejuvenece tu piel, fortalece las articulaciones, y siéntete más joven gracias a la dieta que aumenta la producción y el consumo de colágeno. EDITORIAL SIRIO S.A; 2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.