Zajęcia dla 2-latków – kilka ciekawych pomysłów

Zajęcia dla 2-latków – kilka ciekawych pomysłów
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2018

Poznaj nasze pomysły na ciekawe zajęcia dla 2-latków, które pomagają dzieciom w przyswajaniu nowych umiejętności.

W wieku 2 lat dzieci stają się prawdziwym źródłem niespodzianek, nawet dla swoich rodziców. Możesz się zastanawiać, jakie gry najlepiej pomagają w rozwoju wszystkich nowych umiejętności dziecka. Zajęcia dla 2-latków są nie tylko ciekawe, ale też pełnią funkcje edukacyjne.

Jakie umiejętności rozwijać u 2-latków?

Rozwój 2-letniego dziecka jest ściśle związany z jego możliwościami fizycznymi. Oznacza to, że 2-latek zdobywa umiejętności wiążące się zarówno z większymi, jak i mniejszymi mięśniami. Nazywają się one odpowiednio motoryką dużą i małą.

Następuje także gwałtowny rozwój zdolności poznawczych dziecka, które mają związek z jego wyobraźnią i umiejętnością rozwiązywania problemów.

Dziecko staje się zdolne do symulowania sytuacji, klasyfikowania obiektów według kolorów lub rozmiarów, a nawet zapamiętywania piosenek, które mu się podobają.

W końcu następuje znaczna poprawa zdolności językowych. Dziecko powoli zaczyna używać nowych słów, powtarzać, co mówią jego rodzice i zadawać rozmaite pytania.

Co więcej, 2-latek potrafi z większą łatwością bawić się z innymi dziećmi w tym samym wieku.

Ciekawe zajęcia dla 2-latków – kilka pomysłów

1. Podawanie jedzenia

Weź trochę udawanego jedzenia z zabawkowej kuchni Twojego dziecka i poproś je, aby rozdało jedzenie tym, którzy są obecni.

Aby gra była bardziej realistyczna i rozrywkowa, poproś dziecko, aby użyło wszystkich zabawkowych przyborów kuchennych, które ma wśród swoich zabawek. Możesz także użyć prawdziwych obiektów, które nie są niebezpieczne dla dziecka.

Ta zabawa uczy, jak ważne jest dzielenie się posiadanymi dobrami z innymi ludźmi.

Tego typu zabawy to dobre zajęcia dla 2-latków, które nie mają rodzeństwa, ponieważ jest to coś, czego dzieci będą musiały się nauczyć, gdy zaczną chodzić do szkoły.

Poprzez tę zabawę możesz również nauczyć swoje dziecko liczyć.

Dzieci bawią się w kuchni - zajęcia dla 2-latków

2. Zabawa w wykonywanie pracy

Od najmłodszych lat dzieci lubią udawać, że są dorosłymi. Uwielbiają udawać, że pracują na różnych stanowiskach. Bawią się nawet w rodziców.

Dlaczego więc nie dołączyć do dzieci i nie stać się ich lekarzem, kucharzem, ojcem lub matką?

Dzieci mogą początkowo nie wiedzieć, co robić i mogą mieć trudności ze zrozumieniem sensu działania. Jednak, gdy im pomożesz i udzielisz wskazówek, zaczną puszczać wodze wyobraźni i wymyślać, jak pracuje dany profesjonalista.

Pamiętaj, że dzieci uczą się o wiele szybciej, jeśli dajemy im przykład. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie zabawy od pluszowego zwierzęcia lub innej zabawki, która przyciągnie uwagę dzieci.

W ten sposób będą czuć się na tyle pewne siebie, aby nas naśladować. Bez wątpienia zabawy w odgrywanie ról to idealne, rozwijające zajęcia dla 2-latków.

3. Rękodzieło i malowanie

Tworzenie własnych dzieł oraz rysowanie i malowanie na dowolnej powierzchni lub materiale pomoże Twojemu dziecku rozwinąć jego małe zdolności motoryczne, istotną umiejętność na tym etapie życia.

Jeśli chodzi o rękodzieło dla małych dzieci, należy zacząć od podstawowych pomysłów: robienie zwierząt z rolek papieru toaletowego, kukiełek, koron, a nawet ogrodu w domu to świetne zajęcia dla 2-latków.

Jednak nie lekceważ potęgi kredek i farb. Na tym etapie twórczego rozwoju dzieci na ogół rysują jedynie gryzmoły i bezkształtne postacie.

Ważne jest, aby doceniać ich wysiłki i zachęcać do kontynuowania. W ten sposób będą dalej się rozwijać i dobrze się przy tym bawić.

„Rozwój 2-letniego dziecka jest ściśle związany z jego możliwościami fizycznymi”.

4. Zabawki dla 2-latków

Oczywiście improwizacja przy użyciu tego, co mamy w domu to zawsze dobry początek na ciekawe zajęcia dla 2-latków. Zwłaszcza jeśli zapytasz dziecko, co chce zrobić, i ofiarujesz mu swój czas, aby móc się wspólnie dobrze bawić.

Jednak w sprzedaży są również gry i zabawki przeznaczone szczególnie dla 2-latków.

W wieku 2 lat dużą rolę zaczynają odgrywać układanki. Podobnie jak kostiumy i maski, idealne do przeistoczenia się w ulubione postacie dziecka.

Gry w budowanie także są doskonałym pomysłem na zajęcia dla 2-latków, ponieważ umiejętności motoryczne dziecka naprawdę zaczynają się teraz rozwijać. Posiadanie zestawu młotków, śrubek i klocków to świetna opcja.

Wreszcie, nie zapomnij o rowerku trzykołowym, który stanowi świetny sposób spędzania popołudnia na świeżym powietrzu. A w zimne deszczowe dni najlepiej sprawdzą się gry planszowe.

Gry planszowe muszą oczywiście być dość proste, ale nadal mogą być świetną zabawą dla dziecka i rodziców!

Zajęcia dla 2-latków - gra planszowa

5. Poszukiwanie skarbów

Poszukiwanie skarbów to jedna z ulubionych zabaw większości dzieci. W rzeczywistości jest to odległy przodek zabawy w chowanego, jednej z klasycznych gier dziecięcych.

W tej grze umieszczasz konkretny przedmiot gdzieś w pokoju i prosisz dziecko o pomoc w odnalezieniu go. Gdy dziecko szuka przedmiotu, możesz udzielić mu drobnej pomocy.

Powiedz mu, że jest „ciepło”, gdy dziecko zbliża się do obiektu, lub „zimno”, gdy oddala się od ukrytego skarbu. Oprócz dobrej zabawy, ta gra pomoże Twojemu maluchowi rozwinąć orientację w przestrzeni.

Możesz także użyć tej zabawy do uczenia nazw obiektów i do nauki stosowania się do wskazówek, które możesz podać w formie „podpowiedzi”.

Te zabawne zajęcia dla 2-latków, choć są bardzo proste, doskonale pobudzają ogólny rozwój Twojego dziecka.

Dobrze dobrane zajęcia dla 2-latków rzucają dziecku wyzwania, dzięki czemu może ono poczynić postępy w swoim rozwoju. Oprócz tego są pretekstem do wspólnego spędzenia niezapomnianych chwil!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.