Egzema u dziecka: w jaki sposób można jej zapobiec?

Egzema u dziecka: w jaki sposób można jej zapobiec?
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli na skórze Twojego dziecka pojawia się swędząca, czerwona wysypka, może cierpieć na egzemę. W tym artykule dowiesz się, jak wygląda egzema u dziecka.

Egzema to choroba skóry, która dotyka około 20% dzieci w trakcie pierwszego roku życia. To schorzenie, która daje objawy przez kilka lat, by następnie stopniowo zaniknąć wraz z wiekiem. Na szczęście egzema u dziecka to nie wyrok. Dowiedz się, jak chronić maluszka przed wystąpieniem wysypki.

Egzema u dziecka: jak ją rozpoznać?

Objawy

To choroba, którą cechuje zaczerwienienie skóry, swędzenie, ból i opuchlizna dotkniętych obszarów, jak również ropna wydzielina. Dlatego szybkie rozpoznanie wyrzutu i zastosowanie specjalnych kremów może uchronić maluszka przed pogorszeniem objawów.

Kiedy występuje?

Ta choroba dotyka osoby o każdym typie skóry i pojawia się zazwyczaj w bardzo młodym wieku. Jednak wygląda inaczej u niemowląt i dzieci. Zazwyczaj wykwity pojawiają się w okolicy twarzy, głowy, dłoni i załamań w łokciach oraz pod kolanami.

Portal zdrowotny Integral Pediatrics tłumaczy: “W 60% przypadków egzema rozpoczyna się w pierwszym roku życia, zazwyczaj podczas pierwszych sześciu miesięcy życia. W 85% przypadków występuje w trakcie pierwszych pięciu lat życia, zaś jedynie u 10% dzieci pojawia się po ukończeniu siódmego roku życia”.

Dlatego egzema u niemowląt pojawia się po ukończeniu trzeciego lub czwartego miesiąca życia. Problemy skórne występują zazwyczaj na policzkach, głowie i kończynach. Niektóre mamy mylą wysypkę pieluszkową z egzemą. Jednak egzema nie pojawia się w miejscach, które są ciągle wilgotne.

Egzema u dziecka na stopie

W dzieciństwie egzema może pojawić się po ukończeniu drugiego roku życia. Wtedy występuje na szyi, dłoniach, kostkach, w załamaniach łokci i na pośladkach. U dzieci rasy białej pojawia się zazwyczaj w fałdach i zgięciach wewnętrznych. Z kolei u dzieci pochodzenia azjatyckiego i afroamerykańskiego występuje na łokciach i kolanach.

Należy podkreślić, że egzema pojawia się w trzech stadiach życia: okresie niemowlęcym, dzieciństwie i dorosłości.

Jak wyglądają różne fazy egzemy

Egzema ma dwie fazy:

  • Nieaktywna. Skóra staje się bardzo sucha i łuskowata oraz delikatna. W tym okresie możesz stosować środki zapobiegawcze, aby nie dopuścić do pogorszenia się stanu zdrowia. Jak już wspomnieliśmy, dbaj o odpowiednie nawilżenie obszaru dotkniętego chorobą stosując odpowiednie kremy i balsamy nawilżające.
  • Aktywna. Stan zapalny jest bardziej intensywny, a z zadrapań może wydobywać się ropa i krew. Oprócz tego skóra jest zaczerwieniona i może stwardnieć.

Jak uchronić dziecko przed wystąpieniem egzemy?

Przyczyny

Aby uchronić maluszka przed wyrzutem egzemy, musisz wiedzieć, co ją wywołuje. Zacznijmy od podkreślenia, że ta choroba nie jest zakaźna. Wróćmy do danych z portalu Integral Pediatrics. Badacze podkreślają, że “u 70-80% dzieci w wywiadzie rodzinnym odnotowano problemy skórne”. Dlatego zawsze warto wziąć pod uwagę czynniki genetyczne.

Egzema u dzieci może być związana z:

  • Suchą skórą.
  • Używaniem kremów z substancjami chemicznymi, które wywołują podrażnienia.
  • Opryszczką i grzybami.
  • Kontaktem z alergenami, pyłkami, kurzem, sierścią, zatruciem pokarmowym, itp.
  • Kontaktem z tkaninami, które były prane w szkodliwych detergentach i korzystaniem ze sztucznych tkanin, na przykład nylonu, wełny lub wiskozy.

Objawy kliniczne egzemy stanowią podstawę do postawienia diagnozy, bo nie występują żadne określone zmiany mikroskopiczne czy laboratoryjne.

–M. Ridao i Redondo, pediatra–

Mama smarująca leżące niemowlę z egzemą

Sposoby zapobiegania

W dzisiejszych czasach możemy chronić dzieci przed wystąpieniem egzemy stosując kortykosteroidy i antybiotyki. Jednak jedynie lekarz będzie w stanie określić przyczyny egzemy występującej u Twojego maluszka i dobrać odpowiednie leczenie.

Oto kilka podpowiedzi, które mogą ochronić Twoje maleństwo przed wyrzutem:

  • Kontroluj temperaturę: unikaj nadmiernego ciepła.
  • Utrzymuj odpowiedni poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
  • Zapewnij maluszkowi krótkie, odświeżające kąpiele w niezbyt gorącej wodzie, które powstrzymają pocenie się.
  • Podczas kąpieli stosuj mydło o kwaśnym odczynie pH, bez detergentów.
  • Osusz dziecko przykładając ręcznik do jego skóry, bez pocierania.
  • Unikaj ubranek wykonanych z materiałów drażniących skórę.
  • Codziennie nakładaj kremy lub balsamy nawilżające.
  • Ochroń maluszka przed zadrapaniami obcinając mu paznokcie.
  • Unikaj pływania w basenach ze względu na wysoką zawartość chloru w wodzie.

Hiszpańskie Towarzystwo Pediatrów zaleca podjęcie następujących kroków: “Zmniejszenie kontaktu z kwaśnymi produktami spożywczymi (pomidorami, cytrusami, itp.). Częste zmienianie pieluszek i zachowanie ostrożności podczas prania ubranek”.

Pamiętaj, że jeśli cokolwiek Cię niepokoi, powinnaś zasięgnąć porady swojego pediatry lub dermatologa. Dzięki temu uzyskasz odpowiednie wytyczne i pomoc, które zmniejszą niewygodę Twojego maluszka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.