Obcinanie paznokci dziecku – 4 triki

Obcinanie paznokci dziecku – 4 triki

Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2019

Czy boisz się przycinać paznokcie maluchowi? Nic dziwnego. Obcinanie paznokci dziecku to zadanie, które wymaga delikatności, ale jest konieczne. Wykorzystując kilka prostych trików możesz poradzić sobie z nim bez problemu.

Gdy Twoja pociecha dorasta, staje się coraz silniejsza i bardziej aktywna. Z tego powodu obcinanie paznokci dziecku może stać się trudniejsze. Mimo tego to nadal podstawowy zabieg higieniczny.

Co więcej, krótkie paznokcie umożliwiają uniknięcie urazów zarówno u dziecka, jak i u innych. Poznaj kilka prostych wskazówek, które ułatwią Ci pracę.

Obcinanie paznokci dziecku – cztery triki

Chociaż obcinanie paznokci dziecku to rutynowy zabieg higieniczny, może stanowić wyzwanie dla wielu rodziców. Właśnie dlatego zebraliśmy kilka rad, które ułatwią ten obowiązek.

1. Naucz się odpowiednich technik

Przede wszystkim musisz pewnie chwycić dziecko w taki sposób, by było odwrócone do Ciebie plecami. Przytul dziecko obejmując je za ramiona, by zapanować nad nagłymi ruchami.

Musisz uważać, by uniknąć przypadkowych urazów, gdy używasz obcinaczki do paznokci. Im więcej doświadczenia zdobędziesz, tym luźniejszą pozycję możesz przyjmować, reagując na zachowanie i podejście dziecka.

Sugerujemy, byś lekko przycisnęła paluszki dziecka, gdy przycinasz część paznokcia, która wystaje poza palec. Tnij zgodnie z widoczną linią wzrostu.

Tnij prosto, a następnie dopiłuj resztki paznokci specjalnym pilniczkiem dla dzieci. Bezpieczniej jest nie przycinać paznokci zbyt blisko skóry, aby przypadkiem nie zranić paluszków malucha.

2. Wybierz odpowiedni moment na obcięcie paznokci

Wcelowanie w odpowiedni moment to najważniejszy trik, jaki możesz zastosować podczas obcinania paznokci dziecku. Najlepszym wyjściem byłoby na przykład przycinanie paznokci, gdy dziecko śpi, zwłaszcza, jeśli śpi głęboko. Dzięki temu maluszek nie będzie się ruszał, a Ty szybciej wykonasz swoje zadanie.

Chłopiec obgryzający paznokcie

Możesz także spróbować przyciąć paznokcie dziecku, gdy jego uwagę pochłania oglądanie kreskówek. Jeśli maluch lubi jeść, możesz spróbować dać mu jego ulubioną przekąskę lub zainteresować go czymś innym. Spróbuj wykorzystać piosenki i bajki.

Jeśli dziecko skończyło trzy lata, polecamy obcinać jego paznokcie stojąc przed nim. Przekona się, że obcinanie paznokci nie jest bolesne. To może wystarczyć, by dziecko pozwoliło Ci bez problemu obcinać paznokcie.

Inny sposób to obcinanie paznokci po kąpieli. Przekonasz się, że są wtedy miększe i łatwiejsze do obcięcia. Pamiętaj jednak, że mokre paznokcie stają się przeźroczyste, dlatego będziesz musiała bardzo uważać, by nie uszkodzić palców swojej pociechy.

Przede wszystkim musisz wybrać moment, w którym Ty będziesz spokojna. Tylko w ten sposób możesz przekazać dziecku uczucie zaufania i pewności siebie. Dzieci mają zakodowany instynkt obronny. Innymi słowy, widząc nożyczki lub obcinaczkę, zareagują, by uniknąć urazu.

3. Dopasuj narzędzia do wieku

W pierwszych miesiącach życia dziecka i do ukończenia drugiego roku życia najlepiej jest używać nożyczek do paznokci lub obcinaczy do paznokci dla dzieci. Warto również wykorzystać elektryczny pilnik do paznokci lub specjalny tekturowy pilniczek dla dzieci i niemowląt.

To pomoże Ci uniknąć urazów. Gdy dziecko będzie miało trzy lata, możesz używać normalnego obcinacza do paznokci.

Musisz pewnie chwycić dziecko w taki sposób, by było odwrócone do Ciebie plecami. Przytul dziecko obejmując je za ramiona, by zapanować nad nagłymi ruchami.

4. Po obcięciu umyj i przypiłuj paznokcie

Kiedy skończysz obcinać paznokcie maluszka, powinnaś je przypiłować. Dzięki temu pozbędziesz się ostrych krawędzi, którymi dziecko mogłoby się zranić. Najlepiej jest zaokrąglić paznokcie.

Gdy już przytniesz i przypiłujesz paznokcie, powinnaś umyć dziecku rączki. Tym samym usuniesz pozostałości pyłu i skrawki paznokci, które mogą wpaść maluszkowi do oka lub ust.

Jak obcinać paznokcie u nóg

Kiedy paznokcie u nóg dziecka stają się dłuższe, nie doprowadzi to raczej do urazu. Jednak mogą być niewygodne, bo będą uciskać podczas noszenia butów.

Aby przyciąć paznokcie u nóg, złap pewnie stopę dziecka i nie wykonuj nagłych ruchów. Przyciśnij opuszek palca, co uniesie paznokieć i ułatwi obcinanie.

Obcinając paznokcie u stóp tnij prosto i nie staraj się zaokrąglać krawędzi. Paznokcie u stóp rosną wolniej niż u dłoni, więc będziesz musiała przycinać je jedynie raz na dwa tygodnie, a może nawet raz na miesiąc.

Mama obcinająca paznokcie niemowlęciu

Czego nie należy robić

Podczas obcinania paznokci dziecku musisz uważać na kilka rzeczy. Przede wszystkim nie obcinaj boków paznokci. Może to doprowadzić do ich wrastania i powstania zapalenia.

Nie tnij również zbyt blisko skóry. Możesz sprawić duży ból swojemu maluszkowi.

Jeśli będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami, z pewnością nie będziesz miała zbyt dużych problemów z obcinaniem paznokci dziecku. Następnym razem wypróbuj niektóre z powyższych trików!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.