Dziecko zakrztusiło się mlekiem - co zrobić w takiej sytuacji?

Dziecko zakrztusiło się mlekiem - co zrobić w takiej sytuacji?

Ostatnia aktualizacja: 08 sierpnia, 2018

Pojawiający się od czasu do czasu strach jest nieodłączną częścią bycia mamą. Jednak gdy dziecko zakrztusiło się mlekiem najważniejsze co musisz zrobić to zachować spokój.

Jedną z najbardziej przerażających sytuacji jaka przydarza się rodzicom jest brak wiedzy o tym co zrobić, gdy dziecko zakrztusiło się mlekiem. W tym artykule przyjrzymy się temu dlaczego dochodzi do zakrztuszenia, a przede wszystkim powiemy Ci co zrobić, gdy przydarzy się to Twojemu maluchowi.

Bycie mamą po raz pierwszy oznacza wejście w całkowicie nowy świat, który jest pełen obaw i strachu. Każda chwila płaczu maleństwa sprawia, że panikujesz. Jesteś pewna, że nieznacznie podniesiona temperatura ciała może oznaczać poważną chorobę.

Lista obowiązków młodej mamy jest praktycznie nieskończona. Wypełniamy je najstaranniej jak się da, zgodnie z naszą najlepszą wiedzą.

Kiedy zajmujemy się niemowlęciem po raz pierwszy, odczuwamy wszystko bardziej intensywnie. Gdy jednak dzieje się coś potencjalnie niebezpiecznego, musimy zachować spokój i zareagować odpowiednio szybko.

Panika w niczym nie pomaga. Oczywiście zachowanie spokoju gdy dziecku dzieje się coś złego nie jest łatwe, ale dla dobra własnego oraz maleństwa musisz spróbować zachować zimną krew.

Kiedy nadchodzi moment, w którym należy działać by zapobiec zakrztuszeniu się dziecka, strach będzie Ci tylko przeszkadzał. Przygotuj się na tę sytuację jako matka i jako osoba chroniąca brzdąca: dowiedz się co zrobić, gdy Twoje dziecko się zakrztusi.

Krztuszenie się może być powodowane przez różne czynniki.

Co zrobić gdy dziecko zakrztusiło się mlekiem?

Szybko połóż dziecko na brzuchu, twarzą do dołu. Lekko uderzaj je w plecy dłonią by wywołać odruch kaszlowy.

Małe dzieci często krztuszą się podczas karmienia, zwłaszcza jeśli karmione są w nieodpowiedniej pozycji.

Jeśli jednak dziecko zakrztusi się pokarmem w postaci stałej, będziesz musiała zastosować chwyt Heimlicha.

Jeżeli to nie rozwiąże problemu, zadzwoń po pomoc medyczną tak szybko jak to możliwe. Na wszelki wypadek dobrze zapamiętaj lub zapisz wszystkie ważne numery, by móc z nich skorzystać nawet w chwili stresu.

Nie czuj się winna gdy dziecko zakrztusiło się mlekiem. To zdarza się każdemu – dorosłym również! Ile razy sama zakrztusiłaś się łykiem wody?

Dlaczego dziecko krztusi się podczas karmienia?

Krztuszenie się może być wywoływane przez wiele czynników. Na niektóre z nich możesz mieć wpływ, inne z kolei mają związek z budową ciała noworodka.

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko krztusi się często, porozmawiaj z pediatrą. Doświadczony lekarz będzie w stanie podpowiedzieć Ci, co zrobić w szczególnym przypadku Twojego maleństwa. 

“Nie ma ani jednego sposobu na to, by być perfekcyjną matką, ale jest milion sposobów na to, żeby być dobrą.”

-Jill Churchill-

Problem leży na zewnątrz

Być może mleko płynie pod zbyt wysokim ciśnieniem. Jeśli tak jest, gdy tylko dziecko obejmie ustami sutek mleko płynie prosto do jego gardła.

Ten problem możesz rozwiązać stosując ucisk w okolicy sutka lub upuszczając nieco mleka tuż przed karmieniem.

Jeśli karmisz dziecko butelką, płyn może również wypływać zbyt szybko. Nowo narodzone dzieci nie są w stanie same sobie z tym poradzić.

Tę kwestię można rozwiązać jeśli cierpliwie poczekasz przez pewien czas.

Po karmieniu należy trzymać dziecko w pozycji pionowej.

Problem leży wewnątrz

W przypadku niektórych dzieci stan ich zdrowia powoduje trudności z połykaniem lub wywołuje refluks – chorobę, przy której zawartość żołądka cofa się do przełyku i jamy ustnej.

Aby sprawdzić czy problem leży wewnątrz i nie jest związany z kwestią samego procesu karmienia, porozmawiaj z lekarzem.

By zminimalizować ryzyko zakrztuszenia, staraj się kłaść dziecko na brzuszku. Jeszcze skuteczniejsze będzie niepozwalanie by spało ono w pozycji leżącej po karmieniu. Zamiast tego trzymaj je przez jakiś czas pionowo.

Dzięki temu, nawet jeśli wystąpi refluks, dziecko będzie w stanie wykaszleć lub zwymiotować pokarm i nie zajdzie ryzyko zakrztuszenia i uduszenia.

Nigdy nie zostawiaj dziecka pijącego z butelki bez nadzoru. Poczekaj aż będzie starsze i będziesz pewna, że potrafi pić samo bez problemów. Dzięki temu również nie wystąpi ryzyko zakrztuszenia.

Postaraj się trzymać łóżeczko dziecka w pokoju, w którym śpisz przynajmniej przez pierwszych 6-7 miesięcy. To pozwoli Ci monitorować malucha.

Krztuszenie się dzieci nie jest rzadkim zjawiskiem. Porozmawiaj z kilkoma innymi matkami a sama się o tym przekonasz: zdarza  się to częściej niż myślisz. 

Dzieci są wrażliwe i bezbronne. Potrzebują Twojej pomocy by nauczyć się jak radzić sobie z różnymi sytuacjami.

Nie pozwól, by ta świadomość Cię przytłoczyła. Nawet się nie obejrzysz a Twój maluch będzie umiał jeść i pić całkowicie samodzielnie, bez Twojej pomocy i już nie będziesz miała powodu by bać się, że stanie mu się coś złego.

Do czasu aż to nastąpi, po prostu bądź czujna. Zachowaj powyższe wskazówki żebyś zawsze pamiętała co zrobić w razie, gdy dziecko się zakrztusi. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego strachu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Quintero Fleites EJ, Roque Peña P, de la Mella Quintero SF, Fong Zurbano G. Posiciones correctas y un buen agarre al amamantar: clave del éxito en la lactancia materna. Medicentro (Villa Cl) [Internet]. 2014 [citado el 20 de febrero de 2022];18(4):156-62. Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?pid=S1029-30432014000400003&script=sci_arttext&tlng=en


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.