Chrapanie u dzieci: objawy i leczenie tej dolegliwości

Chrapanie u dzieci: objawy i leczenie tej dolegliwości

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2019

Chrapanie u dzieci może być objawem choroby układu oddechowego. Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na świszczący oddech, podczas gdy dzieci oddychają.

Różne rodzaje chorób mogą spowodować chrapanie u dzieci lub coś podobnie brzmiącego. Na przykład może to być gwizdanie, czy też inny przenikliwy dźwięk podczas oddychania. Dzieje się tak, gdy powietrze przechodzi przez wąskie kanały oddechowe w płucach.

Według pediatrów Lydiany Ávili i Manuela Soto z Narodowego Szpitala Dziecięcego Kostaryki, istnieje kilka chorób dziecięcych charakteryzujących się tym świszczącym dźwiękiem. Podkreślają, że świszczący oddech może oznaczać wiele różnych rzeczy. Ponadto zaznaczają, że dźwięk ten jest najczęściej kojarzony z astmą. Istnieją jednak inne jednostki chorobowe, które mogą go powodować.

Co oznacza chrapanie u dzieci?

Chrapanie to hałas oddechowy, zwykle podczas wydechu. Jednak może się również zdarzyć podczas wdechu.

Dlaczego to się dzieje?

Według wspomnianych wcześniej specjalistów gwizdanie ma miejsce, gdy coś blokuje przepływ powietrza. Wywołuje to wibracje w ścianach, powodując słyszalny dźwięk.

Niektóre przyczyny chrapania u dzieci to:

 • Astma. Astma jest najczęstszą przyczyną świszczącego oddechu u dzieci. Jest to przewlekła choroba, w której dochodzi do zapalenia dróg oddechowych.
 • Wdychanie czegoś do płuc. Nagłe sapanie może być spowodowane wdychaniem czegoś poza powietrzem. Przedmioty znajdujące się w krtani, tchawicy lub oskrzelach wywołują intensywną duszność. Jednak obiekty, które utknęły w obwodowych ścieżkach mogą powodować zapalenie płuc i chrapanie.
 • Infekcje wirusowe. Choroby zakaźne, zazwyczaj wirusy, są częstą przyczyną chrapania u dzieci, zwłaszcza u niemowląt. Mogą pojawiać się w wirusach, takich jak adenowirusy, paragrypy, rinowirusy i atypowe bakterie, takie jak Mycoplama pneumoniae i Chlamydia pneumoniae.
Kaszlący chłopiec
 • Niektóre leki. Przypadkowe zażywanie organifosforanów, takich jak paration i paration metylowy, może powodować chrapanie, kaszel i duszność.
 • Rozstrzenie oskrzeli. Może to być spowodowane uszkodzeniem głównych dróg oddechowych w płucach. Dlatego drogi oddechowe poszerzają się.
 • Zapalenie oskrzelików. Infekcje są zwykle przyczyną chrapania u dzieci. Z drugiej strony, zapalenie oskrzelików jest ostrą zapalną blokadą małych dróg oddechowych.
 • Zapalenie oskrzeli. Jest to infekcja oskrzeli. Te rurki są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do płuc. Może być ostre lub przewlekłe.
 • Refluks żołądka. W tej sytuacji kwas z żołądka losowo trafia do przełyku. Może to być spowodowane problemem z dolnym zwieraczem przełyku.
 • Oddychanie drażniącymi substancjami. Może się to zdarzyć przez wdychanie chemikaliów lub dymu.

Objawy gwizdów podczas oddychania

Pogwizdywanie podczas oddechu zwykle wiąże się z innymi objawami. Jednak symptomy te zależą od przyczyny. Słuchając świszczącego dziecka, należy zwrócić uwagę na następujące objawy:

 • Stały suchy kaszel
 • Katar
 • Gorączka
 • Trudności z jedzeniem
 • Niebieskawy kolor na skórze (w niektórych przypadkach)

Chrapanie występuje, gdy coś blokuje przepływ powietrza. Wywołuje to wibracje w ścianach, powodując słyszalny dźwięk .

Chrapanie u dzieci

Diagnoza

Jeśli chodzi o ciężki świszczący oddech, specjaliści zalecą prześwietlenia klatki piersiowej. Dzięki temu mogą znaleźć oznaki obcych substancji, zapalenie płuc lub niewydolność serca. Następnie za pomocą czujnika palca mogą określić poziom tlenu we krwi. Pod względem technicznym nazywa się to pulsoksymetrią.

Z drugiej strony, ataki astmy nie wymagają dodatkowych testów, chyba że pojawią się oznaki poważnych problemów z oddychaniem. Dzieci z częstymi atakami astmy mogą potrzebować więcej testów.

Jeśli jednak inhalatory lub inne leki pomogą złagodzić te problemy, prawdopodobnie nie będą ich potrzebować. Lekarze mogą wykonywać testy wymagające od dzieci połknięcia, a nawet zajrzenia do dróg oddechowych. Również w badaniu fizykalnym muszą istnieć kluczowe dane: na przykład, jeśli mają niedowagę, mają szmery serca i oczywiście gwiżdżą podczas oddychania.

W skrócie, chrapanie u dzieci może być wskaźnikiem choroby układu oddechowego. Może to wpłynąć na jakość życia maluchów. Jeśli zauważysz gwizdanie u Twojej pociechy, natychmiast udaj się do lekarza. Tam lekarz może wykonać testy niezbędne do prawidłowej diagnozy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Ávila, Lydiana y Soto, Manuel. (2004). Sibilancias en pediatría. Revista Médica del Hospital Nacional de Niños Dr. Carlos Sáenz Herrera.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.