Ostre zapalenie oskrzelików – czy można mu zapobiec?

Ostre zapalenie oskrzelików – czy można mu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 12 września, 2018

Ostre zapalenie oskrzelików to infekcja układu oddechowego, której objawy przypominają zwykłe przeziębienie.

Rodzice bardzo często pytają, czy ostre zapalenie oskrzelików musi wystąpić u dziecka i czy nie ma sposobu, by mu zapobiec.

Zarówno ostre zapalenie oskrzelików, jak i chroniczne zapalenie oskrzelików, są często nieuniknione. Jednak możesz podjąć określone działania, które pomogą zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Ostre zapalenie oskrzelików to infekcja układu oddechowego, której objawy przypominają zwykłe przeziębienie. Jednak u dzieci i słabszych osób, na przykład osób starszych, może wywoływać poważne komplikacje.

Jedna na cztery wizyty lekarskie dotyczące ostrego zapalenia oskrzelików kończy się pobytem dziecka w szpitalu. Dlatego też pediatrzy zalecają zasięgnięcie porady lekarskiej, gdy objawy przeziębienia się pogarszają.

Objawy ostrego zapalenia oskrzelików u dzieci są bardzo podobne do objawów przeziębienia. Jednak ta choroba jest najczęstszą przyczyną hospitalizacji małych dzieci.

Ostre zapalenie oskrzelików – objawy

Jak już wspomniano, objawy ostrego zapalenia oskrzelików mogą być bardzo podobne do objawów przeziębienia.

Jeśli dziecko ma objawy przypominające przeziębienie, które wydają się pogarszać, należy udać się do lekarza i przeprowadzić badania.

Oto najczęściej spotykane objawy:

 • Ból w klatce piersiowej.
 • Mokry kaszel z flegmą. Jeśli jest żółtawa, to prawdopodobnie masz do czynienia z infekcją bakteryjną.
 • Zmęczenie.
 • Gorączka, zazwyczaj niska.
 • Problemy z oddychaniem.
 • Świszczący oddech.
Mama przykładająca dłoń do czoła dziecka śpiącego ze smoczkiem w ustach

Inne objawy ostrego zapalenia oskrzelików to:

 • Stan zapalny kostek, stóp i nóg.
 • Niebieskawe zabarwienie ust z powodu trudności z oddychaniem.
 • Nawracające wtórne infekcje układu oddechowego, na przykład przeziębienie lub grypa.

Jak zapobiegać ostremu zapaleniu oskrzelików

Aby zmniejszyć zagrożenie zachorowania na ostre zapalenie oskrzelików, musisz zwracać uwagę na środowisko i otoczenie dziecka.

Uważaj, gdy ludzie dotykają maluszka, i dbaj o zachowanie odpowiedniego stopnia higieny, by zapobiec problemom ze zdrowiem.

Oto podpowiedzi, które mogą pomóc uniknąć ostrego zapalenia oskrzelików:

 1. Pamiętaj, by myć ręce przed dotknięciem dziecka, zwłaszcza jeśli dopiero wróciłaś do domu.
 2. Pierz szmaciane zabawki i wycieraj powierzchnie oraz myj wszystkie zabawki, które mają styczność z rękoma i ustami dziecka.
 3. Nie pal przy dziecku i unikaj dymu papierosowego. To bardzo istotne, by nikt nie palił w domu i w otoczeniu dziecka. Składniki dymu papierosowego zostają na powierzchniach i wnikają w tkaniny.
 4. Jeśli wychodziłaś i przebywałaś w zadymionym miejscu, zmień ubrania przed dotknięciem dziecka.
 5. Codziennie wietrz mieszkanie. Upewnij się, że nie jest ani za gorąco, ani za zimno.
 6. Unikaj miejsc, w których dziecko ma dużą szansę się zarazić, na przykład szpitali, przychodni i komunikacji miejskiej.
 7. Używaj jednorazowych chusteczek, by zapobiec przenoszeniu zarazków.
 8. Kiedy kaszlesz lub kichasz, zakrywaj usta i nos zgięciem łokcia, a nie ręką. Naucz dziecko postępować tak samo.
 9. Karmienie piersią w pewnym stopniu uodparnia na ostre zapalenie oskrzelików, dlatego też eksperci polecają karmić dziecko piersią przynajmniej do momentu ukończenia przez nie szóstego miesiąca życia.
 10. Porozmawiaj z lekarzem o możliwości zaszczepienia dziecka jeśli znajduje się w grupie wysokiego ryzyka.
Lekarka trzymająca strzykawkę ze szczepionką i rączkę dziecka - co może pomóc dziecko zwalczyć ostre zapalenie oskrzelików

Leczenie ostrego zapalenia oskrzelików

Nie ma jedynego, z góry określonego sposobu na leczenie ostrego zapalenia oskrzelików wywołanego przez infekcję wirusową. Istnieją jednak środki, które możesz podjąć, by zmniejszyć objawy i przynieść ulgę maluchowi.

W takim przypadku antybiotyki nic nie dadzą. Używa się ich, by leczyć infekcje wywołane przez bakterie, nie wirusy. Oto kilka podpowiedzi, które mogą okazać się pomocne:

 • Używaj roztworu soli morskiej w sprayu do nosa tak, jak radzi pediatra.
 • Użyj gruszki aby odblokować nos dziecka. Działa najlepiej przez pierwsze sześć miesięcy życia.
 • Acetaminofen lub paracetamol może pomóc zbić gorączkę. Przed podaniem dziecku jakichkolwiek leków zawsze skontaktuj się z pediatrą.
 • Pilnuj, by dziecko dużo piło. Pamiętaj także, że może stracić apetyt z powodu trudności z oddychaniem.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy przypominające przeziębienie, które utrzymują się ponad kilka dni, koniecznie skontaktuj się z pediatrą, by sprawdzić, czy Twoje dziecko nie cierpi na ostre zapalenie oskrzelików.

Ta choroba bywa niebezpieczna, ponieważ często nie jest diagnozowana aż do momentu, w którym zdrowie dziecka jest w bardzo złym stanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.