Obniżenie gorączki u dziecka - 9 prostych sposobów

Obniżenie gorączki u dziecka - 9 prostych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Skuteczne obniżenie gorączki podczas choroby jest niezwykle istotne. To prawda, że gorączka jest naturalną reakcją obronną organizmu na chorobę i ogranicza rozprzestrzenianie się patogenów. Jednak wysoka gorączka może być bardzo niebezpieczna, szczególnie u małych dzieci.

Dlatego właśnie w dzisiejszym artykule podamy Ci kilka skutecznych sposobów na obniżenie gorączki u dziecka.

Zanim przejdziemy dalej, powinniśmy ostrzec, że gorączka może być niewinnym lub bardzo poważnym objawem, w zależności od jej pochodzenia. Dlatego za każdym razem, gdy temperatura Twojego dziecka wzrośnie powyżej 38 stopni, powinnaś zabrać je do pediatry. Lekarz wskaże, które środki farmaceutyczne należy zastosować.

Pediatra zdiagnozuje przyczyny gorączki i przepisze lek, który można podać dziecku. Ważne jest, aby zanotować dokładny czasy podania i dawki przepisanych leków, a także wszelkie inne wskazania.

Nigdy nie lekceważ opinii pediatry ani przepisanych lekarstw. Nigdy nie stosuj domowych środków zaradczych tylko dlatego, że “tak to było robione dawniej” lub “tak to robiła moja mama”.

Porady, które przedstawiamy w tym artykule oraz wszelkie inne wskazówki, które można znaleźć w Internecie, uzupełniają jedynie działanie przepisanych leków lub mogą być używane w pewnych przypadkach jako alternatywa. Jednak nie zastępują terapii przepisanej przez lekarza.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na obniżenie gorączki Twojego dziecka (jako dodatek do zaleceń lekarza).

Sposoby na obniżenie gorączki u dziecka

Chore dziecko

1. Nie przegrzewaj dziecka

Nie ubieraj dziecka zbyt ciepło podczas gorączki. Jeśli zauważysz, że temperatura Twojego dziecka wzrasta, nie przykrywaj go. Nawet jeśli prosi o to, by być pod kocem, nie jest to dobry pomysł. Nie należy też ubierać dziecka zbyt ciepło, ponieważ może to zahamować obniżenie gorączki.

2. Kąpiel w letniej wodzie

Wykąp dziecko w letniej wodzie i zmocz czoło. Pozwól pobyć dziecku w wannie, aby mogło się ochłodzić. Kąpiel pozwoli na bardzo szybkie obniżenie gorączki Twojego malucha.

3. Kompresy

Użyj mokrych i chłodnych kompresów. Woda nie powinna być zbyt zimna. Przyłóż kompres na czoło i kark dziecka przez kilka sekund, a następnie zmień na nowy, chłodny kompres. Powtarzaj to ciągle aż do uzyskania efektu.

4. Nawadnianie

Zwiększ spożycie płynów, zwłaszcza wody, mleka matki i naturalnego soku owocowego. Najlepsze soki owocowe to sok z melona, pomarańczy, mandarynek i ananasa. Unikaj karmienia dziecka nabiałem, zwłaszcza jeśli dziecko ma kaszel.

Gorączka u dziecka

5. Aloes

Znajdź liść aloesu i obetnij go, aby odsłonić przezroczysty żel. Przyłóż liść do czoła swojego malucha i zostaw go tam na chwilę.

Po kilku minutach usuń liść i pozostały żel, który wyschnął z powodu temperatury. Po odsłonięciu kolejnej warstwy świeżego i chłodnego żelu, ponownie umieść liść na czole swojego dziecka. Przed zastosowaniem, pamiętaj o usunięciu ostrych spiczastych krawędzi.

6. Nie unikaj aktywności fizycznej

Poproś dziecko, aby pozostało aktywne fizycznie. Nie, nie mówimy o chodzeniu na siłownię, robieniu brzuszków czy czegokolwiek w tym stylu. Jednakże, gdy Twoje dziecko ma gorączkę, może wykonywać ulubione aktywności fizyczne. Możecie bawić się piłką, włączyć muzykę i tańczyć lub skakać w rytm ulubionej piosenki Twojego malucha.

Zdziwisz się, gdy odkryjesz, jak aktywność fizyczna pomaga Twojemu dziecku przezwyciężyć gorączkę.

7. Ocet jabłkowy

Połącz 5 części wody z jedną częścią octu jabłkowego. Nałóż roztwór na czoło i kark dziecka za pomocą szmatki. Powtórz ze świeżym roztworem, gdy kompresy staną się ciepłe.

8. Ziemniaki i cebula

Pokrój cebulę w paski i połóż jej kawałki na podeszwie stóp Twojego dziecka, pod skarpetkami. Po pół godzinie wymień cebulę na nową i świeżą. Jeśli dziecko ma kaszel, możesz umieścić w jego sypialni połowę cebuli w nocy, aby go złagodzić. Cebulę należy wyrzucić rano.

Jeśli zapach cebuli jest zbyt silny i nieprzyjemny dla Twojego dziecka, możesz użyć tej samej metody z ziemniakami. Są one równie skuteczne.

9. Czas na herbatę!

Daj dziecku napar z tymianku i rumianku do wypicia. Zagotuj wodę w garnku, a następnie dodaj wyżej wspomniane lecznicze rośliny do wrzącej wody. Możesz użyć pokruszonych liści lub łodyg roślin.

Pozwól, aby rośliny gotowały się przez kilka sekund. Następnie usuń garnek z ognia i pozwól ostygnąć jego zawartości. Odcedź. Przed podaniem dziecku (1/2 szklanki) płynu dodaj łyżeczkę pełną miodu i 10 kropli cytryny.

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 2 lata, zanim podasz mu tę mieszankę, skonsultuj się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym, aby upewnić się, że Twoje dziecko może spożywać wszystkie składniki tej mieszanki.

10. Skóra do skóry

Nawiąż wyjątkowy kontakt z dzieckiem, kładąc rozebrane dziecko na swojej nagiej piersi. O dziwo, kontakt skóra do skóry pomaga regulować temperaturę ciała Twojego dziecka. Możesz to również zrobić podczas noszenia dziecka. Twoje dziecko będzie bardziej niż szczęśliwe, gdy otrzyma dodatkowe uściski.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.