Ugryzienia kleszczy: co powinnaś zrobić w takim przypadku?

Ugryzienia kleszczy: co powinnaś zrobić w takim przypadku?

Ostatnia aktualizacja: 10 października, 2019

Wycieczka na wieś lub do lasu jest przyjemna i relaksująca dla całej rodziny. Jednak musisz zachować ostrożność i zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze, aby uniknąć ugryzień owadów – a zwłaszcza ugryzienia kleszczy. W dzisiejszym artykule znajdziesz objawy ugryzień kleszczy i sposób, w jaki należy na nie reagować.

W większości przypadków ugryzienia kleszczy nie powodują większych szkód niż małe zaczerwienienie, swędzenie i opuchliznę w okolicy ugryzienia. Jednak ten rodzaj pasożytów może przenosić choroby poprzez ugryzienie, jeśli zostaną na skórze zbyt długo. Jeśli do tego dojdzie, należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Ugryzienia kleszczy: co powinnaś zrobić?

Jak już wspomnieliśmy, ugryzienia kleszczy zazwyczaj nie wywołują chorób. Jednak ślina kleszczy płci żeńskiej może zawierać toksyny, które wywołują boreliozę, jeśli kleszcz będzie znajdował się w skórze danej osoby przez kilka dni .

Objawy ugryzienia kleszcza

Poniżej przedstawiliśmy listę objawów, które towarzyszą ugryzieniach kleszczy. Oczywiście objawy mogą się różnić między różnymi osobami. U niektórych osób może pojawić się tylko jeden z objawów, zaś u innych kilka.

  • Opuchnięcie skóry w okolicy miejsca ugryzienia.
  • Zaczerwienienie obszaru.
  • Bóle głowy.
  • Problemy z oddychaniem.
  • Pogorszenie koordynacji ruchowej.
  • Wysypka na całym ciele.
  • Całkowity paraliż.
  • Gorączka.

Jeśli od razu zauważysz ugryzienia kleszczy

Jeśli zauważysz ugryzienie od razu po tym, jak do niego doszło, możesz wykonać właściwe kroki, aby samodzielnie usunąć pasożyta.

Usunięcie pęsetą

Użyj pincety ze zwężającym się czubkiem, aby usunąć insekta. Celuj w otwór gębowy kleszcza – to część znajdująca się najbliżej Twojej skóry. To bardzo istotne, aby nie ściskać zbyt mocno ciała kleszcza.

Usuwanie kleszcza powinno przebiegać spokojnie i stale oraz pod kątem prostym do skóry. Nigdy nie powinnaś wykonywać nagłych ruchów ani kręcić. Zwłaszcza nie powinnaś zgnieść kleszcza.

Nie używaj żadnych dodatkowych produktów, jak na przykład zmywacz do lakieru do paznokci, wazeliny ani innej substancji, która ma w założeniu pomóc w usunięciu insekta. Mogą one jedynie pogorszyć sytuację.

Tata psikający dziecko sprayem przeciwko owadom

Czasami część kleszcza może się oddzielić i pozostać w skórze osoby ugryzionej. Jeśli to obszar otworu gębowego kleszcza to, jak już wspomnieliśmy wcześniej, powinnaś zgłosić się do lekarza. Spróbuje on usunąć resztki kleszcza wykonując małe nacięcie w skórze.

Jeśli będzie to inna część ciała kleszcza, to ciało ugryzionej osoby może samodzielnie je wydalić po kilku dniach.

Zachowaj kleszcza

Jeśli masz możliwość zachowania kleszcza, zrób to. Umieść go w zamykanej torebce strunowej lub umieść w zamrażarce póki nie pójdziesz do lekarza. Dzięki temu lekarz będzie w stanie rozpoznać rodzaj kleszcza, a tym samym postawić kompletną diagnozę.

Dezynfekcja

Kiedy już zakończysz proces usuwania kleszcza, wykonaj następujące kroki:

  • Umyj ręce wodą z mydłem. Jeśli masz żel odkażający lub alkohol medyczny, użyj go.
  • Przemyj miejsce ugryzienia wodą z mydłem. Zdezynfekuj obszar alkoholem.
  • Dbaj o to, aby miejsce ugryzienia było zawsze czyste.
  • Nie drap obszaru ugryzienia.
  • Przykładaj zimne kompresy na zmieniony obszar.

Jak ochronić się przed problemem, jakim są ugryzienia kleszczy?

Kleszcze często występują w zalesionych obszarach oraz miejscach z wysoką trawą z krzakami i żywopłotami. Właśnie dlatego jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę na wieś, powinnaś założyć długie spodnie. To pomoże Ci uchronić się przed kleszczami wczepiającymi się w skórę.

Warto również wetknąć nogawki spodni w skarpetki. Nawet jeśli nosisz spodnie, to są otwarte od spodu. Jeśli wetkniesz spodnie w skarpetki uchronisz się przed kleszczami z trawy.

Kobieta drapiąca się po ręce

Warto również użyć sprayu odstraszającego owady. Nie psikaj nim jedynie skóry, ale również ubrania, które będziesz miała na sobie podczas spacerów. To pomoże Ci osiągnąć całkowitą ochronę.

Powinnaś zastosować ponownie spray odstraszający po jednej lub dwóch godzinach, aby nie przestał działać. Dzięki temu będziesz miała ciągłą ochronę.

Jeśli w Twoim domu znajdują się zwierzęta, powinnaś regularnie sprawdzać, czy nie mają pasożytów. Dotyczy to zwłaszcza kotów i psów, bo najczęściej spotykany kleszcz to brązowy kleszcz psi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.