Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci
Problemy stomatologiczne u dzieci mogą pojawić się już w młodym wieku i powodować różne dolegliwości. Opowiemy Ci, jak wyglądają najczęstsze z nich i co możesz zrobić, aby ich uniknąć.
Istnieją problemy stomatologiczne u dzieci, które są bardzo częste, ale prawie zawsze można im zapobiec.
W tym artykule opowiadamy o najczęstszych problemach stomatologicznych u dzieci, ich przyczynach i sposobach leczenia. Podpowiemy również, co możesz zrobić, aby utrzymać jamę ustną Twojego dziecka przez cały czas w dobrym zdrowiu.
Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci
Próchnica zębów
Jest to najczęstszy problem stomatologiczny u dzieci. Jest to ubytek tkanki mineralnej w zębach spowodowany działaniem kwasów wytwarzanych przez bakterie w jamie ustnej.
Kiedy choroba się zaczyna, na powierzchni zębów widoczne są małe, białe plamki. W miarę postępu choroby dochodzi do zmiany koloru na czarny lub brązowy i utraty szkliwa, w efekcie czego powstają ubytki lub szczeliny w zębach.
Jak już wspomnieliśmy, utrata minerałów składających się na uzębienie następuje w wyniku działania kwasów wytwarzanych przez bakterie obecne w jamie ustnej podczas fermentacji cukrów zawartych w diecie. Zła higiena jamy ustnej i wysokie spożycie cukrów wpływają na pojawienie się tej patologii.
Istnieje szczególna forma próchnicy u małych dzieci zwana „próchnicą wczesnego dzieciństwa“. Związana jest z częstym spożywaniem słodzonego mleka i brakiem higieny po karmieniu. Cukier na powierzchniach zębów sprzyja powstawaniu tych szybko postępujących ubytków, zwłaszcza na zębach przednich.
Konsekwencje tego problemu stomatologicznego u dzieci
Obecność próchnicy i jej rozwój spowodowany brakiem leczenia prowadzi do wielu komplikacji w życiu dziecka:
- Pojawienie się bólu: gdy głębokość zmiany wzrasta, próchnica zbliża się do miazgi zęba, gdzie znajdują się nerwy, więc pojawia się wrażliwość i ból.
- Zniszczenie i utrata zęba: postęp zmian chorobowych powoduje zużycie, a nawet złamanie zęba. To z kolei powoduje przemieszczanie się sąsiednich zębów, wady zgryzu i problemy z gryzieniem.
- Infekcje: próchnica może być związana z zakażeniem zęba lub tkanek twardych i miękkich otaczających chory ząb.
- Uszkodzenie zęba stałego: gdy próchnica postępuje w zębie tymczasowym, może mieć wpływ na prawidłowe ukształtowanie się zęba stałego znajdującego się pod nim.
- Niska samoocena i problemy społeczne: zepsute i przebarwione zęby mogą być dla dziecka źródłem niepewności i wstydu.
Leczenie próchnicy zębów
Rodzaj leczenia mającego na celu cofnięcie się próchnicy zależy od wielkości zęba i czasu jaki minął od pojawienia się infekcji. W początkowym stadium ubytku można zastosować terapeutyczne zastosowanie fluoru.
W przypadku próchnicy z ubytkami i utratą tkanki konieczne jest oczyszczenie i odbudowa za pomocą wypełnień. Niezależnie od rodzaju próchnicy, zawsze konieczne jest jej leczenie i zatrzymanie postępu choroby, aby uniknąć powikłań.
Urazy zębów
Uderzenia w zęby to kolejny z najczęstszych problemów stomatologicznych u dzieci. Pojawiają się one zazwyczaj, gdy maluchy zaczynają chodzić, a następnie są związane z wypadkami podczas zabawy lub uprawiania sportu. Najczęściej uszkodzone są górne siekacze, ponieważ są one najbardziej odsłonięte.
Uderzenia mogą dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Może odłamać się część korony zęba, złamać się całkowicie, przesunąć się w inne miejsce lub nawet zupełnie wylecieć.
Rodzaj leczenia zwykle zależy od uszkodzonych zębów, ale zawsze, w przypadku uszkodzenia wskazane jest, aby natychmiast udać się do dentysty. W przypadku, gdy ząb wypadnie, należy go poszukać i przetransportować w mleku lub roztworze fizjologicznym.
Specjalista zbada dotknięte tkanki i zadecyduje o odpowiednim leczeniu. Mogą one obejmować od prostego umieszczenia fluoru i późniejszej kontroli, uzupełnień lub wypełnień, leczenia kanałowego, a nawet ponownego wszczepienia elementu na jego miejsce i unieruchomienia go za pomocą szyn.
Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest pilne udanie się do stomatologa, ponieważ im szybciej podejmie się działania, tym lepsze są rokowania.
Wady zgryzu
Nieprawidłowo ustawione zęby i komplikacje z prawidłowym zgryzem są częstymi problemami stomatologicznymi u dzieci. Obserwacja pozycji zębów podczas wyrzynania się oraz ustawienia zębów górnych w stosunku do dolnych podczas gryzienia jest ważna w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości w zgryzie dziecka.
Kontrola w domu i regularne wizyty u dentysty pomagają wcześnie wykryć te problemy. Im wcześniej zaczniemy się nimi zajmować, tym łatwiejsze i bardziej komfortowe jest leczenie.
Te problemy stomatologiczne u dzieci mogą wynikać z różnych przyczyn:
- Obecność dysfunkcyjnych nawyków, takich jak ssanie kciuka, długotrwałe używanie smoczka lub butelki oraz oddychanie przez usta.
- Brak lub przedwczesna utrata zębów mlecznych.
- Czynniki dziedziczne i genetyczne.
- Bruksizm.
Leczenie zależy od rodzaju i stopnia wady zgryzu, a także od wieku dziecka i rodzaju uzębienia w jamie ustnej. W zależności od przypadku można je korygować za pomocą aparatów ortodontycznych, aparatów stałych lub niewidocznych aparatów ortodontycznych.
Zapalenie dziąseł
Obecność płytki bakteryjnej wokół zębów może powodować stany zapalne dziąseł. Dziąsła stają się zaczerwienione, łatwo krwawią, bolą, a w jamie ustnej pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyną tego problemu stomatologicznego u dzieci jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.
Szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz wizyty u stomatologa dziecięcego są zazwyczaj wystarczające, by wyleczyć to schorzenie.
Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci – jak ich uniknąć?
Utrzymywanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej i zdrowych zachowań pomoże utrzymać jamę ustną w dobrym stanie. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać problemom stomatologicznym u dzieci:
- Utrzymuj właściwą higienę jamy ustnej: szczotkuj zęby dzieci dwa do trzech razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i pastą z fluorem. Uzupełnij codziennym nitkowaniem oraz, jeśli zaleci to dentysta, płukaniem jamy ustnej.
- Unikaj pokarmów kariogennych: Ogranicz lub unikaj pokarmów o wysokiej zawartości cukrów. Zaleca się podawanie dzieciom urozmaiconej diety bogatej w składniki odżywcze.
- Wyeliminuj szkodliwe nawyki: w przypadku dzieci, które ssą kciuk, obgryzają paznokcie, oddychają przez usta, używają smoczków lub butelek dłużej niż jest to zalecane należy szukać pomocy w celu wyeliminowania tych szkodliwych dla jamy ustnej nawyków.
- Regularnie odwiedzaj dentystę: Regularne i wczesne wizyty u dentysty pomagają zachować zdrową jamę ustną. Specjalista wcześnie wykryje wszelkie problemy i doradzi nam, jak odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej.
Problemy stomatologiczne u dzieci – można im zapobiec
Problemy z uzębieniem u dzieci mogą pojawić się już w młodym wieku. Istnieje kilka patologii, które często występują w jamie ustnej dzieci. Zdrowa jama ustna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego właściwa higiena jamy ustnej, zdrowe nawyki i regularne wizyty u stomatologa pozwolą zachować zdrowy uśmiech.
To może Cię zainteresować ...Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gómez, Roberto Carlos Ojeda, and Kevin Dávila Guarniz. “Prevalencia de caries dental en niños de la Clínica Estomatológica de la Universidad Señor de Sipán.” Salud & Vida Sipanense 4.2 (2017): 14-19.
- Ramón Jimenez, Ruth, et al. “Factores de riesgo de caries dental en escolares de 5 a 11 años.” Medisan 20.5 (2016): 604-610.
- Sernaque Lama, Melissa Elizabeth. “Prevalencia de caries dental en niños de 6 a 12 años de la institución educativa particular San José, del distrito de Chimbote, provincia del Santa, región Áncash, año 2018.” (2018).
- Zaldivar, Héctor Andrés Naranjo. “Traumatismos dentarios: un acercamiento imprescindible.” 16 de Abril 56.265 (2017): 113-118.
- Sánchez, Tamara Batista, et al. “Traumatismos dentarios en niños y adolescentes.” Correo Científico Médico de Holguín 20.4 (2016): 741-756.
- Navarrete Angulo, Nilda Eugenia, and María Angela Pita Sobral. “Factores relacionados con maloclusiones en niños ecuatorianos de 3-9 años de edad.” Revista Cubana de Estomatología 57.2 (2020).
- Mamani Nina, Edith Banesa. “Hábitos orales nocivos asociados a las Maloclusiones en niños de 6 a 8 años en la IE Señor de los Milagros en la ciudad de Moquegua, 2019.” (2020).
- Castro-Rodríguez, Yuri. “Enfermedad periodontal en niños y adolescentes. A propósito de un caso clínico.” Revista clínica de periodoncia, implantología y rehabilitación oral 11.1 (2018): 36-38.
- de la Luz Ayala, Carmen. “Los pediatras en la prevención de enfermedades bucales.” Archivos de Pediatría del Uruguay 87.3 (2016): 257-262.
- QUIÑONEZ, MORETA, and KATHERINE YIMABEL. NECESIDADES Y POSIBILIDADES DE PREVENCIÓN DE CARIES EN NIÑOS DE 5 A 12 AÑOS DE EDAD. Diss. 2017.