Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci

Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2021

Problemy stomatologiczne u dzieci mogą pojawić się już w młodym wieku i powodować różne dolegliwości. Opowiemy Ci, jak wyglądają najczęstsze z nich i co możesz zrobić, aby ich uniknąć.

Istnieją problemy stomatologiczne u dzieci, które są bardzo częste, ale prawie zawsze można im zapobiec.

W tym artykule opowiadamy o najczęstszych problemach stomatologicznych u dzieci, ich przyczynach i sposobach leczenia. Podpowiemy również, co możesz zrobić, aby utrzymać jamę ustną Twojego dziecka przez cały czas w dobrym zdrowiu.

Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci

Dziewczynka u dentysty

Próchnica zębów

Jest to najczęstszy problem stomatologiczny u dzieci. Jest to ubytek tkanki mineralnej w zębach spowodowany działaniem kwasów wytwarzanych przez bakterie w jamie ustnej.

Kiedy choroba się zaczyna, na powierzchni zębów widoczne są małe, białe plamki. W miarę postępu choroby dochodzi do zmiany koloru na czarny lub brązowy i utraty szkliwa, w efekcie czego powstają ubytki lub szczeliny w zębach.

Jak już wspomnieliśmy, utrata minerałów składających się na uzębienie następuje w wyniku działania kwasów wytwarzanych przez bakterie obecne w jamie ustnej podczas fermentacji cukrów zawartych w diecie. Zła higiena jamy ustnej i wysokie spożycie cukrów wpływają na pojawienie się tej patologii.

Istnieje szczególna forma próchnicy u małych dzieci zwana „próchnicą wczesnego dzieciństwa“. Związana jest z częstym spożywaniem słodzonego mleka i brakiem higieny po karmieniu. Cukier na powierzchniach zębów sprzyja powstawaniu tych szybko postępujących ubytków, zwłaszcza na zębach przednich.

Konsekwencje tego problemu stomatologicznego u dzieci

Obecność próchnicy i jej rozwój spowodowany brakiem leczenia prowadzi do wielu komplikacji w życiu dziecka:

  • Pojawienie się bólu: gdy głębokość zmiany wzrasta, próchnica zbliża się do miazgi zęba, gdzie znajdują się nerwy, więc pojawia się wrażliwość i ból.
  • Zniszczenie i utrata zęba: postęp zmian chorobowych powoduje zużycie, a nawet złamanie zęba. To z kolei powoduje przemieszczanie się sąsiednich zębów, wady zgryzu i problemy z gryzieniem.
  • Infekcje: próchnica może być związana z zakażeniem zęba lub tkanek twardych i miękkich otaczających chory ząb.
  • Uszkodzenie zęba stałego: gdy próchnica postępuje w zębie tymczasowym, może mieć wpływ na prawidłowe ukształtowanie się zęba stałego znajdującego się pod nim.
  • Niska samoocena i problemy społeczne: zepsute i przebarwione zęby mogą być dla dziecka źródłem niepewności i wstydu.

Leczenie próchnicy zębów

Rodzaj leczenia mającego na celu cofnięcie się próchnicy zależy od wielkości zęba i czasu jaki minął od pojawienia się infekcji. W początkowym stadium ubytku można zastosować terapeutyczne zastosowanie fluoru.

W przypadku próchnicy z ubytkami i utratą tkanki konieczne jest oczyszczenie i odbudowa za pomocą wypełnień. Niezależnie od rodzaju próchnicy, zawsze konieczne jest jej leczenie i zatrzymanie postępu choroby, aby uniknąć powikłań.

Urazy zębów

Uderzenia w zęby to kolejny z najczęstszych problemów stomatologicznych u dzieci. Pojawiają się one zazwyczaj, gdy maluchy zaczynają chodzić, a następnie są związane z wypadkami podczas zabawy lub uprawiania sportu. Najczęściej uszkodzone są górne siekacze, ponieważ są one najbardziej odsłonięte.

Uderzenia mogą dotyczyć zarówno zębów mlecznych, jak i stałych. Może odłamać się część korony zęba, złamać się całkowicie, przesunąć się w inne miejsce lub nawet zupełnie wylecieć.

Rodzaj leczenia zwykle zależy od uszkodzonych zębów, ale zawsze, w przypadku uszkodzenia wskazane jest, aby natychmiast udać się do dentysty. W przypadku, gdy ząb wypadnie, należy go poszukać i przetransportować w mleku lub roztworze fizjologicznym.

Specjalista zbada dotknięte tkanki i zadecyduje o odpowiednim leczeniu. Mogą one obejmować od prostego umieszczenia fluoru i późniejszej kontroli, uzupełnień lub wypełnień, leczenia kanałowego, a nawet ponownego wszczepienia elementu na jego miejsce i unieruchomienia go za pomocą szyn.

Jak już wspomnieliśmy, konieczne jest pilne udanie się do stomatologa, ponieważ im szybciej podejmie się działania, tym lepsze są rokowania.

Wady zgryzu

Nieprawidłowo ustawione zęby i komplikacje z prawidłowym zgryzem są częstymi problemami stomatologicznymi u dzieci. Obserwacja pozycji zębów podczas wyrzynania się oraz ustawienia zębów górnych w stosunku do dolnych podczas gryzienia jest ważna w wykrywaniu wszelkich nieprawidłowości w zgryzie dziecka.

Kontrola w domu i regularne wizyty u dentysty pomagają wcześnie wykryć te problemy. Im wcześniej zaczniemy się nimi zajmować, tym łatwiejsze i bardziej komfortowe jest leczenie.

Te problemy stomatologiczne u dzieci mogą wynikać z różnych przyczyn:

  • Obecność dysfunkcyjnych nawyków, takich jak ssanie kciuka, długotrwałe używanie smoczka lub butelki oraz oddychanie przez usta.
  • Brak lub przedwczesna utrata zębów mlecznych.
  • Czynniki dziedziczne i genetyczne.
  • Bruksizm.

Leczenie zależy od rodzaju i stopnia wady zgryzu, a także od wieku dziecka i rodzaju uzębienia w jamie ustnej. W zależności od przypadku można je korygować za pomocą aparatów ortodontycznych, aparatów stałych lub niewidocznych aparatów ortodontycznych.

Chłopiec u dentysty

Zapalenie dziąseł

Obecność płytki bakteryjnej wokół zębów może powodować stany zapalne dziąseł. Dziąsła stają się zaczerwienione, łatwo krwawią, bolą, a w jamie ustnej pojawia się nieprzyjemny zapach z ust. Przyczyną tego problemu stomatologicznego u dzieci jest niewłaściwa higiena jamy ustnej.

Szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz wizyty u stomatologa dziecięcego są zazwyczaj wystarczające, by wyleczyć to schorzenie.

Najczęstsze problemy stomatologiczne u dzieci – jak ich uniknąć?

Utrzymywanie dobrych nawyków higieny jamy ustnej i zdrowych zachowań pomoże utrzymać jamę ustną w dobrym stanie. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać problemom stomatologicznym u dzieci:

  • Utrzymuj właściwą higienę jamy ustnej: szczotkuj zęby dzieci dwa do trzech razy dziennie szczoteczką o miękkim włosiu i pastą z fluorem. Uzupełnij codziennym nitkowaniem oraz, jeśli zaleci to dentysta, płukaniem jamy ustnej.
  • Unikaj pokarmów kariogennych: Ogranicz lub unikaj pokarmów o wysokiej zawartości cukrów. Zaleca się podawanie dzieciom urozmaiconej diety bogatej w składniki odżywcze.
  • Wyeliminuj szkodliwe nawyki: w przypadku dzieci, które ssą kciuk, obgryzają paznokcie, oddychają przez usta, używają smoczków lub butelek dłużej niż jest to zalecane należy szukać pomocy w celu wyeliminowania tych szkodliwych dla jamy ustnej nawyków.
  • Regularnie odwiedzaj dentystę: Regularne i wczesne wizyty u dentysty pomagają zachować zdrową jamę ustną. Specjalista wcześnie wykryje wszelkie problemy i doradzi nam, jak odpowiednio dbać o zdrowie jamy ustnej.

Problemy stomatologiczne u dzieci – można im zapobiec

Problemy z uzębieniem u dzieci mogą pojawić się już w młodym wieku. Istnieje kilka patologii, które często występują w jamie ustnej dzieci. Zdrowa jama ustna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego właściwa higiena jamy ustnej, zdrowe nawyki i regularne wizyty u stomatologa pozwolą zachować zdrowy uśmiech.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gómez, Roberto Carlos Ojeda, and Kevin Dávila Guarniz. “Prevalencia de caries dental en niños de la Clínica Estomatológica de la Universidad Señor de Sipán.” Salud & Vida Sipanense 4.2 (2017): 14-19.
  • Ramón Jimenez, Ruth, et al. “Factores de riesgo de caries dental en escolares de 5 a 11 años.” Medisan 20.5 (2016): 604-610.
  • Sernaque Lama, Melissa Elizabeth. “Prevalencia de caries dental en niños de 6 a 12 años de la institución educativa particular San José, del distrito de Chimbote, provincia del Santa, región Áncash, año 2018.” (2018).
  • Zaldivar, Héctor Andrés Naranjo. “Traumatismos dentarios: un acercamiento imprescindible.” 16 de Abril 56.265 (2017): 113-118.
  • Sánchez, Tamara Batista, et al. “Traumatismos dentarios en niños y adolescentes.” Correo Científico Médico de Holguín 20.4 (2016): 741-756.
  • Navarrete Angulo, Nilda Eugenia, and María Angela Pita Sobral. “Factores relacionados con maloclusiones en niños ecuatorianos de 3-9 años de edad.” Revista Cubana de Estomatología 57.2 (2020).
  • Mamani Nina, Edith Banesa. “Hábitos orales nocivos asociados a las Maloclusiones en niños de 6 a 8 años en la IE Señor de los Milagros en la ciudad de Moquegua, 2019.” (2020).
  • Castro-Rodríguez, Yuri. “Enfermedad periodontal en niños y adolescentes. A propósito de un caso clínico.” Revista clínica de periodoncia, implantología y rehabilitación oral 11.1 (2018): 36-38.
  • de la Luz Ayala, Carmen. “Los pediatras en la prevención de enfermedades bucales.” Archivos de Pediatría del Uruguay 87.3 (2016): 257-262.
  • QUIÑONEZ, MORETA, and KATHERINE YIMABEL. NECESIDADES Y POSIBILIDADES DE PREVENCIÓN DE CARIES EN NIÑOS DE 5 A 12 AÑOS DE EDAD. Diss. 2017.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.