Astma w szkole: wszystko, co powinnaś wiedzieć na ten temat!

Astma w szkole: wszystko, co powinnaś wiedzieć na ten temat!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2019

Wielu rodziców obawia się, że astma w szkole może stanowić ogromny problem, z którym nie dadzą sobie rady nauczyciele, a dziecko poniesie konsekwencje ich nieprzygotowania. Kluczową rolę odgrywa rozmowa z pedagogami i lekarzem, które powinna odbyć się jeszcze przed rozpoczęciem zajęć.

W dzisiejszych czasach nauczyciele i dyrektorzy doskonale orientują się w wielu przypadłościach, które mogą dotknąć dziecko i wiedzą, jak na nie reagować. Dlatego astma w szkole wcale nie musi być aż tak problematyczna, jeśli tylko grono pedagogiczne będzie o niej poinformowane i będzie okazywało wsparcie dziecku.

Astma w szkole: czy to może się udać?

Wielu rodziców, których dzieci cierpią z powodu astmy, obawia się o zdrowie swoich maluchów. Ten lęk przybiera na sile, gdy dzieci znajdują się poza zasięgiem ich wzroku, na przykład gdy są w trakcie zajęć szkolnych.

Ataki astmy to jedna z głównych przyczyn nieobecności dziecka w szkole. Jednak jeśli choroba jest leczona i dobrze prowadzona przez lekarza, nie musi wcale prowadzić do nieobecności na lekcjach.

Rodzice i szkoła

Pierwszy ruch, jaki musisz wykonać, to rozmowa z lekarzem prowadzącym dziecko i ustalenie planu działania na wypadek ataku astmy. Dzięki temu osoba dorosła, która będzie opiekowała się Twoim dzieckiem (na przykład nauczyciel) będzie wiedziała, jakie leki maluch musi przyjąć, w jakiej dawce i jak często.

Powinnaś dostarczyć kopię tego planu do sekretariatu szkolnego oraz przekazać go nauczycielom, którzy będą zajmowali się Twoim dzieckiem. Dzięki temu będą w stanie szybko zareagować, co pomoże maluchowi uniknąć przykrych konsekwencji.

Dziewczynka używająca inhalatora - astma w szkole

Powinnaś również poinformować ich, co wywołuje ataki astmy u Twojego dziecka oraz co można zrobić, aby ich uniknąć lub zmniejszyć ich liczbę. Do czynników wywołujących astmę zaliczamy nagromadzenie kurzu unoszącego się w powietrzu (zła wentylacja), sierść zwierząt i mocne środki czyszczące.

W klasach, w których Twoje dziecko ma zajęcia, musi znajdować się klimatyzacja lub oczyszczacz powietrza. No i oczywiście otoczenie powinno być wolne od dymu papierosowego. To bardzo ważne, aby każda osoba w szkole wspierała Twojego malucha. Jeśli nie jest to możliwe, powinnaś rozważyć zmianę szkoły.

Jak zapanować nad astmą w szkole?

Możliwe, że wszystkie powyższe przygotowania na atak astmy okażą się nie potrzebne, bo nie wystąpi on w trakcie roku szkolnego. Jednak zawsze lepiej jest mieć przygotowany plan działań.

Po pierwsze, Twoje dziecko zawsze powinno mieć przy sobie inhalator lub inne leki o natychmiastowym działaniu, które od razu rozszerzą jego płuca. Możesz również dać jeden z takich leków nauczycielowi, który będzie go przechowywał w bezpiecznym miejscu, lub szkolnej pielęgniarce.

Chłopiec używający inhalatora

Kiedy dziecko będzie wystarczająco samodzielne i przyzwyczajone do przyjmowania leków, powinnaś pozwalać mu robić to samodzielnie.

Dzięki temu nie będzie zależne od innych osób jeśli dostanie ataku astmy, gdy będzie samo. Nauczyciel może pilnować je, gdy przyjmuje dawkę leku, i pomóc mu, jeśli będzie to konieczne, a przynajmniej dodawać otuchy. To pomoże maluchowi szybciej dojść do siebie.

Astma w szkole: 10 działań, które warto podjąć

Niestety w dzisiejszych czasach coraz więcej dzieci cierpi z powodu astmy . Z tego powodu nauczyciele i dyrektorzy muszą wiedzieć, jak pomóc uczniom w przypadku jej ataku.

Niektóre szkoły korzystają z tak zwanych “10 przykazań zdrowej szkoły dla dzieci z astmą”. Oto one:

  1. Szkoła to miejsce bez papierosów (nie pali się ich nawet w pokoju nauczycielskim i miejscach niedostępnych dla dzieci).
  2. Wyznaczony pracownik opiekuje się dziećmi chorymi na astmę.
  3. W szkole dostępna jest apteczka pierwszej pomocy z inhalatorami i innymi lekami.
  4. Uczniowie mogą mieć przy sobie własne lekarstwa i przyjmować je w razie potrzeby.
  5. Należy wiedzieć, którzy uczniowie mają astmę.
  6. Istnieje plan działań na wypadek napadu astmy.
  7. Szkoła zapewnia odpowiedni poziom higieny i czystości powietrza.
  8. Podczas zajęć z wychowania fizycznego dzieci z astmą wykonują ćwiczenia dostosowane do ich możliwości.
  9. Klasy zawierają minimalną ilość alergenów.
  10. Szkoła dokłada wszelkich starań, aby zminimalizować ilość pyłków.

Nie ma wątpliwości, że astma w szkole to problem, z którym można sobie poradzić, jeśli tylko wszyscy dorośli będą dbali o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aguarón Pérez J et al. (2009). Gema 2009. Guía española para el manejo del asma. Área de Asma SEPAR. https://doi.org/10.1016/S0300-2896(15)32812-X
  • Tabalipa, F. D. O., & Da Silva, J. (2012). Asma. Revista Brasileira de Medicina.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.