Białaczka dziecięca – 12 objawów, które mogą o niej świadczyć

Białaczka dziecięca – 12 objawów, które mogą o niej świadczyć
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Niestety białaczka stanowi smutną rzeczywistość wielu dzieci. To najczęściej wykrywany rak u małych dzieci, dlatego też często jest nazywany białaczką dziecięcą.

Chociaż to bardzo poważna choroba, można ją leczyć i nie zawsze grozi śmiercią. Białaczka jest wykrywana rocznie w każdym kraju u około 2–3 tysięcy dzieci, zazwyczaj w wieku od trzech do pięciu lat.

Dziecięca białaczka zaburza sposób tworzenia się białych krwinek w szpiku kostnym. Te zmienione komórki przemieszczają się po krwiobiegu, który otacza zdrowe krwinki.

W rezultacie w ciele spada umiejętność zwalczania wirusów, co zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na wiele infekcji i innych chorób.

Białaczka dziecięca – diagnoza

Diagnoza białaczki może sprawiać trudności, ponieważ jej objawy często pojawiają się stopniowo (z wyjątkiem ostrej białaczki, w przypadku której symptomy pojawiają się nagle i niespodziewanie). Objawy można także pomylić z innymi typowymi dziecięcymi chorobami.

Oznaki białaczki dziecięcej są inne u każdego dziecka, dlatego też jej identyfikacja bywa trudna.

Z lewej strony pół twarzy dziecka chorego na białaczkę, z prawej - zdrowego

Możesz być ofiarą raka lub ocalałym. To kwestia nastawienia.

-Dave Pelzer-

Komórki zarażone białaczką gromadzą się wokół zdrowych komórek produkujących płytki krwi, komórki białych krwinek i czerwonych krwinek, przez co zaczyna ich brakować w ciele. Zarażone komórki rozprzestrzeniają się i przenoszą do innych obszarów w ciele, pogarszając zdrowie.

Jednak te same symptomy mogą być typowe dla innych chorób. Dlatego też należy szybko udać się do lekarza i poinformować go o sytuacji, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę i rozpocząć z nią walkę.

Smutne dziecko chore na białaczkę - białaczka i jej objawy

Objawy białaczki

 1. Zmęczenie. Dziecko zaczyna się szybko męczyć z powodu anemii wywoływanej przez niedobór krwinek czerwonych. Może on również prowadzić do ogólnego osłabienia i wywoływać bladość skóry.
 2. Gorączka i infekcje. Dziecko może cierpieć z powodu gorączki, której nie da rady wyleczyć standardowymi lekarstwami.
 3. Siniaki i nadmierne krwawienie. Białaczka zmniejsza ilość czerwonych krwinek w ciele, przez co dziecko może mieć wiele małych czerwonych plamek lub siniaków na skórze, wywołanych krwawieniem z naczyń krwionośnych. Mogą zdarzać się krwawienia z nosa i krwawiące dziąsła.
 4. Bóle kości i stawów. Komórki białaczkowe zazwyczaj gromadzą się w okolicy stawów i przy powierzchni kości. Z tego powodu dziecko może często uskarżać się na ból kości i stawów.
 5. Spuchnięty brzuch. Dziecko cierpiące na białaczkę może mieć powiększony lub spuchnięty brzuch. Organy, które puchną, to wątroba i śledziona. Opuchliznę wywołują komórki białaczkowe gromadzące się w wątrobie.
 6. Utrata wagi i apetytu. Dziecko chore na białaczkę może nie odczuwać głodu i z czasem zacząć gwałtownie tracić na wadze przez powiększenie wątroby i śledziony. Powiększone organy mogą uciskać inne znajdujące się w ich okolicy, w tym żołądek, a tym samym zmniejszać jego pojemność.
 7. Spuchnięte węzły chłonne. Węzły chłonne często puchną, gdy organizm małego dziecka walczy z infekcją. Ich opuchlizna jest oznaką stanu zapalnego. W przypadku białaczki węzły chłonne są również powiększone, a opuchlizna pojawia się w formie kulek pod skórą.
 8. Problemy z oddychaniem i kaszel. Dziecko cierpiące na białaczkę może mieć problemy z oddychaniem i może często kasłać.
 9. Opuchlizna rąk i twarzy. Opuchlizna rąk i twarzy u dziecka to bardzo niebezpieczny sygnał, ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci. Wymaga natychmiastowego leczenia.
 10. Drgawki, ból głowy i wymioty. To objawy zaawansowanej białaczki, podobnie jak widzenie za mgłą. Oznaczają, że białaczka rozprzestrzeniła się już na układ nerwowy.
 11. Krwawienie z dziąseł i wysypka. Kiedy białaczka rozprzestrzenia się na skórę, może się na niej pojawić duża ilość małych kropek, podobnych do wysypki.
 12. Ogromne osłabienie. Kiedy liczba komórek białaczkowych w organizmie znacząco wzrośnie, krążenie w małych naczyniach krwionośnych w mózgu zwalnia, ponieważ komórki białaczkowe zagęszczają krew, co prowadzi do ogromnego osłabienia i zmęczenia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.