Niestety białaczka stanowi smutną rzeczywistość wielu dzieci. To najczęściej wykrywany rak u małych dzieci, dlatego też często jest nazywany białaczką dziecięcą.
Chociaż to bardzo poważna choroba, można ją leczyć i nie zawsze grozi śmiercią. Białaczka jest wykrywana rocznie w każdym kraju u około 2–3 tysięcy dzieci, zazwyczaj w wieku od trzech do pięciu lat.
Dziecięca białaczka zaburza sposób tworzenia się białych krwinek w szpiku kostnym. Te zmienione komórki przemieszczają się po krwiobiegu, który otacza zdrowe krwinki.
W rezultacie w ciele spada umiejętność zwalczania wirusów, co zwiększa niebezpieczeństwo zachorowania na wiele infekcji i innych chorób.
Białaczka dziecięca – diagnoza
Diagnoza białaczki może sprawiać trudności, ponieważ jej objawy często pojawiają się stopniowo (z wyjątkiem ostrej białaczki, w przypadku której symptomy pojawiają się nagle i niespodziewanie). Objawy można także pomylić z innymi typowymi dziecięcymi chorobami.
Oznaki białaczki dziecięcej są inne u każdego dziecka, dlatego też jej identyfikacja bywa trudna.
Możesz być ofiarą raka lub ocalałym. To kwestia nastawienia.
-Dave Pelzer-
Komórki zarażone białaczką gromadzą się wokół zdrowych komórek produkujących płytki krwi, komórki białych krwinek i czerwonych krwinek, przez co zaczyna ich brakować w ciele. Zarażone komórki rozprzestrzeniają się i przenoszą do innych obszarów w ciele, pogarszając zdrowie.
Jednak te same symptomy mogą być typowe dla innych chorób. Dlatego też należy szybko udać się do lekarza i poinformować go o sytuacji, aby jak najszybciej rozpoznać chorobę i rozpocząć z nią walkę.
Objawy białaczki
Zmęczenie. Dziecko zaczyna się szybko męczyć z powodu anemii wywoływanej przez niedobór krwinek czerwonych. Może on również prowadzić do ogólnego osłabienia i wywoływać bladość skóry.
Gorączka i infekcje. Dziecko może cierpieć z powodu gorączki, której nie da rady wyleczyć standardowymi lekarstwami.
Siniaki i nadmierne krwawienie. Białaczka zmniejsza ilość czerwonych krwinek w ciele, przez co dziecko może mieć wiele małych czerwonych plamek lub siniaków na skórze, wywołanych krwawieniem z naczyń krwionośnych. Mogą zdarzać się krwawienia z nosa i krwawiące dziąsła.
Bóle kości i stawów. Komórki białaczkowe zazwyczaj gromadzą się w okolicy stawów i przy powierzchni kości. Z tego powodu dziecko może często uskarżać się na ból kości i stawów.
Spuchnięty brzuch. Dziecko cierpiące na białaczkę może mieć powiększony lub spuchnięty brzuch. Organy, które puchną, to wątroba i śledziona. Opuchliznę wywołują komórki białaczkowe gromadzące się w wątrobie.
Utrata wagi i apetytu. Dziecko chore na białaczkę może nie odczuwać głodu i z czasem zacząć gwałtownie tracić na wadze przez powiększenie wątroby i śledziony. Powiększone organy mogą uciskać inne znajdujące się w ich okolicy, w tym żołądek, a tym samym zmniejszać jego pojemność.
Spuchnięte węzły chłonne. Węzły chłonne często puchną, gdy organizm małego dziecka walczy z infekcją. Ich opuchlizna jest oznaką stanu zapalnego. W przypadku białaczki węzły chłonne są również powiększone, a opuchlizna pojawia się w formie kulek pod skórą.
Problemy z oddychaniem i kaszel. Dziecko cierpiące na białaczkę może mieć problemy z oddychaniem i może często kasłać.
Opuchlizna rąk i twarzy. Opuchlizna rąk i twarzy u dziecka to bardzo niebezpieczny sygnał, ponieważ może doprowadzić nawet do śmierci. Wymaga natychmiastowego leczenia.
Drgawki, ból głowy i wymioty. To objawy zaawansowanej białaczki, podobnie jak widzenie za mgłą. Oznaczają, że białaczka rozprzestrzeniła się już na układ nerwowy.
Krwawienie z dziąseł i wysypka. Kiedy białaczka rozprzestrzenia się na skórę, może się na niej pojawić duża ilość małych kropek, podobnych do wysypki.
Ogromne osłabienie. Kiedy liczba komórek białaczkowych w organizmie znacząco wzrośnie, krążenie w małych naczyniach krwionośnych w mózgu zwalnia, ponieważ komórki białaczkowe zagęszczają krew, co prowadzi do ogromnego osłabienia i zmęczenia.
Gruczolistość pochwy to choroba, której leczenie należy rozpocząć szybko i sprawnie, nawet jeśli nie jest w stanie zaawansowanym. Dzięki temu kobieta będzie w stanie uniknąć długotrwałego dyskomfortu. Szacuje się, że gruczolistość pochwy występuje u 0,3 na 100.000 kobiet. U cierpiących na nią pacjentek…
Jeśli dokucza Ci krwawienie maciczne niezwiązane z miesiączką lub jeśli Twoja miesiączka jest bardzo obfita, może to oznaczać że Twój organizm nie funkcjonuje prawidłowo. W dzisiejszym artykule znajdziesz wszystko co musisz wiedzieć jeśli chodzi o nietypowe, nieregularne i obfite krwawienia maciczne.…
Wychodzisz z dzieckiem na spacer i widzisz wyraźnie, że wiele maluchów bawi się w spokoju, a Twoja pociecha natychmiast jest atakowana przez komary. A więc od czego zależą częste ugryzienia komarów? Czy można im skutecznie zapobiec? Dlaczego są osoby, których…
Z 5 zmysłów zmysł wzroku jest tym, który najbardziej pomaga nam postrzegać otaczający nas świat. Rozwój wzroku jest stopniowy i w głównej mierze występuje w pierwszych miesiącach życia. Jak więc dbać o zdrowie oczu dziecka? Czy wiesz, że ponad połowa…
Spożywanie kofeiny podczas karmienia piersią i w ciąży, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może być szkodliwe dla dziecka. Zmniejszając spożycie kofeiny możesz uchronić maluszka przed chorobami. Wiele mam lubi w ciągu dnia pić kawę lub inne napoje z kofeiną. Jednak mogą…
Zawsze pojawiają się wątpliwości dotyczące karmienia piersią, zarówno u początkujących, jak i doświadczonych matek. Na przykład wiele osób zastanawia się, czy mają wystarczającą ilość mleka, aby zaspokoić potrzeby swoich noworodków i jakie są jego szczytowe wartości produkcyjne. Szczytowe wartości w produkcji…