Jak kontrolować ego dziecka?

W dzisiejszym artykule powiemy Ci, jak kontrolować ego dziecka i dlaczego jest ono ważne. Damy Ci również kilka wskazówek, które pomogą Twojemu dziecku rozwinąć zdrowe ego.
Jak kontrolować ego dziecka?
María Matilde

Napisane i zweryfikowane przez pedagog María Matilde.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Naprawdę warto dołożyć starań do tego, by pomóc rozwinąć pozytywne ego dziecka. Dzieje się tak, ponieważ odnosi się ono do ich własnej samooceny i pewności siebie. Czasami niektóre dzieci rozwijają negatywne ego, co może być bardzo niekorzystne dla ich przyszłości.

Dlatego w tym artykule przedstawimy Ci kilka strategii, które pomogą Ci kontrolować ego Twojego dziecka.

Czym jest ego dziecka?

Według psychologów jest ono czynnikiem w aparacie psychicznym, dzięki któremu ludzie identyfikują się jako jednostki. W ten sposób są w stanie oddzielić „ja” od osobowości innych ludzi i uświadomić sobie własną tożsamość. Tak jak mówi Vincente Simón: „Ego jest konstrukcją mentalną zawierającą w zasadzie wyobrażenie o sobie samym”.

Psychologia wyjaśnia, że ego rozwija się na podstawie postrzegania siebie przez innych ludzi. Właściwie jego rozwój zaczyna się w związku z percepcją matki po urodzeniu dziecka. W tym sensie matka jest lustrem, w którym dzieci się odbijają i w rezultacie rozwijają własną tożsamość.

Gdy dana osoba się rozwija, jej ego pozwala jej identyfikować się i rozpoznawać wśród innych. Problemy zaczynają się, gdy ktoś tworzy u siebie negatywne ego. Oznacza to, że czuje się lepszy od innych. To znaczy, że ludzie z negatywnym lub dużym ego zawsze chcą się wyróżniać spośród innych. Co więcej, zawsze chcą mieć rację, być rozpoznawani i chwaleni.

Negatywne ego.

Ponadto ludzie z negatywnym ego nie są w stanie przyjmować i akceptować krytyki. Dzieje się tak, ponieważ myślą, że wszystko, co robią, jest poprawne i nigdy nie popełniają błędów. Podsumowując, są aroganccy i zawsze popisują się swoim ego. Niemniej jednak w wielu przypadkach postawy te służą głównie jako tarcza do ukrycia własnych słabości.

Dzieci z dużym ego i dzieci ze zdrowym ego

Nie trzeba być dorosłym, aby pokazać duże lub negatywne ego. Od najmłodszych lat dzieci znajdują się w sytuacjach, w których są w stanie pokazać, że mają własne, duże ego. I zamiast okazywać pewność siebie, są dość aroganckie, a jeśli nie mają racji, łatwo się denerwują.

Bardzo ważne jest więc, aby rodzice kontrolowali ego dziecka i pomagali mu rozwijać jedynie jego pozytywną odmianę. Wbrew temu, co myśli wielu rodziców, duże ego wiąże się bardziej z problemem niskiej samooceny niż z wysoką samooceną. Oczywiście może to być mechanizm obronny, aby stawić czoła lękom i niepewności.

Dlatego zdrowe ego pomoże dzieciom zachować motywację. Będą mogły uczyć się one na własnych błędach i akceptować krytykę ze strony innych ludzi. W rezultacie będą potrafiły identyfikować się jako wyjątkowe osoby, ale nie będą się czuć lepsze niż reszta.

Poza tym będą w stanie nawiązywać relacje z innymi ludźmi bez poniżania lub patrzenia na nich z góry, bez konkretnego powodu. W rzeczywistości pokora i duch zespołowy to dwa podstawowe filary rozwoju pozytywnego ego.

I te cechy powinny być zachowane bez względu na to, czy dzieci wygrywają, czy przegrywają. Dzieci ze zdrowym ego uwielbiają osiągać swoje cele i czuć się chwalone, ale także cieszą się sukcesami innych.

„Kiedy umiera ego, budzi się dusza”.

-Mahatma Gandhi-

Dziewczynka z wielkim ego.

Jak kontrolować ego swojego dziecka?

Aby kontrolować ego dziecka i pomóc mu rozwinąć pozytywne, ważne jest, aby pamiętać o następujących kwestiach:

  • Naucz swoje dziecko wartości wygrywania i przegrywania. Pomóż im zaakceptować i zrozumieć konstruktywną krytykę. W rzeczywistości konstruktywna krytyka może być możliwością lub narzędziem do uzyskania tego, czego chcą w przyszłości.
  • Promuj ducha zespołowego i solidarność jako sposób na rozwój indywidualny i jako część grupy.
  • Uwolnij swoje dziecko od presji, że musi mieć cały czas rację. Postaraj się, aby zrozumiało, że istnieje tyle punktów widzenia, ilu jest ludzi na świecie.
  • Naucz swoje dziecko wartości sukcesu, ale nie konkurowania z innymi lub ciągłego wygrywania. Musi być szczęśliwe i czuć się dobrze ze sobą oraz z tym, kim chcą się stać.
  • Opieraj jego edukację na wartości wysiłku, wytrwałości i odpowiedzialności jako jedynych środków do osiągnięcia swoich celów.
  • Potępiaj poczucie wyższości i chęć do upokarzania innych ze strony swojego dziecka.
  • Na koniec edukuj je, dając własny przykład. Pamiętaj, że od pokornych rodziców pochodzą dzieci ze zdrowym ego.
To może Cię zainteresować ...
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Metody wychowawcze a osobowość dziecka – poznaj podstawowe zależności

Metody wychowawcze mają duży wpływ na to, jak ukształtuje się osobowość dziecka. Według socjologów to właśnie rodzina odpowiada za socjalizację dzi...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.