Mali pisarze: 12 sposobów na zmotywowanie dzieci do pisania

Mali pisarze: 12 sposobów na zmotywowanie dzieci do pisania
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czytanie i pisanie to zajęcia, którymi dzieci powinny się cieszyć. Dlatego warto znać sposoby, by mali pisarze z chęcią każdego dnia poświęcali trochę czasu na czytanie i pisanie.

Mali pisarze wykazują duże zainteresowanie czytaniem od najmłodszych lat. W tym miejscu kładzione są podstawy, na których opracowują oni własne historie. Z tego powodu jednym z najważniejszych ruchów, o jakim powinni pamiętać rodzice i opiekunowie, jest zachęcanie dzieci do pisania i rozbudzanie miłości do literatury.

„Chłopcy i dziewczęta, którzy mają mniej niż 6 lat bazgrolą i tworzą wiele wierszy, aby naśladować twórczość dorosłych. To i ilustracje, które wielokrotnie „czytają” dorosłym, jakby były tekstem, odpowiadają etapom ewolucji, w których chłopcy i dziewczęta modyfikują swoje koncepcje językowe”.

Wiemy, że małe dzieci mają nieskończone źródło pomysłów i anegdot, które czerpią z wyobraźni. To właśnie ten surowiec należy wykorzystać, aby rozwinąć zdolność do przelewania pomysłów na papier.

Poniżej znajdziesz kilka porad, dzięki którym możesz wspierać swoje dzieci w ich procesach twórczych. Niech mali pisarze poczują się wspierani i rozwiną skrzydła swojej twórczości!

Jak mali pisarze mogą rozwijać swoje umiejętności pisania?

1. Zapewnij im różne materiały

Wybierz ołówki o różnej twardości i kolorach, ładny papier z różnymi teksturami, markery i tablice. Choć ta strategia brzmi bardzo prosto, jest przykładem tego, co możemy zrobić, aby mali pisarze poczucie przypływ motywacji.

2. Stwórz w domu spokojną przestrzeń

Spokojna przestrzeń, pozbawiona zakłóceń, pozwoli dzieciom skoncentrować się w 100% na ich twórczej pracy. Dzięki temu mali pisarze będą mogli usłyszeć swoje pomysły, które przychodzą im do głowy, a następnie uwiecznić je na papierze.

3. Rozwijaj słownictwo dziecka

Dzieci potrzebują prostych i bezpośrednich instrukcji podczas wczesnych lat życia. Jednakże wraz z ich rozwojem możesz zacząć używać bardziej skomplikowanych wyrażeń do komunikowania się z nimi.

Używaj na przykład synonimów i nowych słów. W rezultacie zapewni im to więcej narzędzi do wyrażania ich wyjątkowych pomysłów.

4. Włącz pisanie do innych obszarów edukacyjnych

Opisz problemy matematyczne lub prace domowe z wykorzystaniem języka pisanego. To pomoże zobaczyć dziecku, że wszystko można zapisać.

Dziewczynka pisze

Ponadto mali pisarze mogą również rozwijać swoje talenty, prowadząc dziennik, w którym mogą opisywać swoje codzienne doświadczenia.

5. Zachęć do korzystania z pisania w codziennym życiu

Poproś dziecko, aby wysłało małe notatki do przyjaciół i rodziny. Poproś również o napisanie listy zakupów lub wysłanie wiadomości e-mail. Dzięki temu dziecko zrozumie, że pisanie jest ważną i niezbędną umiejętnością, niezbędną w codziennym życiu.

6. Naucz czerpania radości z różnego rodzaju tekstów

Pokaż dziecku magazyny, komiksy, książki z opowiadaniami, artykuły i hieroglify. Przede wszystkim niekonwencjonalne formy pisania pomagają pokazać dzieciom wartości komunikacji i uniwersalności języka.

7. Pokaż twórczość dziecka rodzinie

Każdego miesiąca poświęć wieczór na otwartą sesję mikrofonową. W tym comiesięcznym wydarzeniu rodzice i dzieci mogą czytać i udostępniać stworzone przez siebie prace.

Porady od pisarzy

8. Weź pod uwagę zainteresowania małego pisarza

Jeśli Twoje dziecko lubi sport, niech czyta i pisze o swoim ulubionym piłkarzu lub tenisistce. Z drugiej strony, jeśli lubi muzykę, zachęć je do napisania kilku zwrotek do istniejących lub wymyślonych piosenek.

9. Przedstaw dziecku klasyczne prace w zabawny sposób

Mamy tendencję postrzegać Don Kichota czy Odyseję jako trudne i ciężkie dzieła, które trudno zrozumieć. Istnieją jednak wersje dla dzieci, które przedstawiają te klasyczne tytuły w znacznie bardziej przyjazny sposób.

10. Zachęcaj do kreatywności bardziej niż do doskonalenia techniki

Pamiętaj, że w szczególności na pierwszych etapach pisania pomysł jest ważniejszy niż językowa forma przekazu.

11. Znajdź sposób na zaprezentowanie niektórych prac Twojego dziecka

Możesz upublicznić twórczość Twojego dziecka na przykład w szkolnej gazetce lub na drzwiach domowej lodówki. Mali pisarze cieszą się, gdy inni czytają to, co napisali.

Dziecko pisze w zeszycie

Pamiętaj, by przede wszystkim dać im bezpieczeństwo pisania, a później zagwarantować możliwość poprawienia błędów gramatycznych i składniowych.

12. Graj w gry słowne

Tworzenie słów, które nie są prawdziwe i wymyślanie wyimaginowanych sytuacji to świetne sposoby na rozwój umiejętności dziecka. Poproś dzieci, aby spróbowały zareagować na wymyślone przez siebie sytuacje lub bardziej je rozwinąć. Na koniec nie zapomnij uznać ich wkładu w zabawę i pochwalić ich pomysłów i kreatywności.

Podsumowując, mali pisarze potrzebują pomocy i motywacji, aby w pełni rozwinąć swoje umiejętności. Zaangażuj się w ten proces i pomóż im zbudować i rozwinąć nawyk pisania, który jest tak ważny w życiu codziennym i akademickim.

Jeśli sprawisz, że pisanie będzie dobrą zabawą dla najmłodszych, możesz mieć pewność, że w przyszłości nie będzie to dla nich nudnym obowiązkiem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miras, M. (2000) La escritura reflexiva. Aprender a escribir y aprender acerca de lo que se escribe.
    Infancia y aprendizaje, n. 89, 65-80.
  • The National Curriculum. (2010). What your child will learn. The new approach will focus on
    providing students with the necessary writing skills. The Courier Mail.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.