Książki dla dzieci z rozszerzoną rzeczywistością

Książki dla dzieci z rozszerzoną rzeczywistością mogą być wspaniałą i interesującą opcją, zachęcającą dzieci do czytania i odkrywania literatury.
Książki dla dzieci z rozszerzoną rzeczywistością

Ostatnia aktualizacja: 20 października, 2020

Jeśli połączymy razem świat cyfrowy i drukowany na papierze, możemy uzyskać wspaniałe książki wzbogacone o świat rozszerzonej rzeczywistości. Łączą one tradycyjny przekaz i naukę czytania z atrakcyjnością i funkcjonalnością zdobyczy technologii. Poniżej poznasz kilka ciekawych pozycji wydawniczych dla dzieci, które łączą te dwa, pozornie różne media.

Czytaj dalej i dowiedz się więcej!

Książki dla dzieci z rozszerzoną rzeczywistością

Nowa technologia, zdobycze cywilizacji i świat literatury dziecięcej połączyły się, tworząc nowoczesne rodzaje książek, które zachwycają dzieci na całym świecie. Wydawcy zdają sobie sprawę ze znaczenia technologii cyfrowej w życiu dzieci.

Dlatego stworzyli książki dla najmłodszych wzbogacone o rozszerzoną rzeczywistość. Może być to aplikacja mobilna, gra, płyta audio czy strona internetowa – uzupełniająca dla tematu książki.

Dziś przedstawiamy wybór tych fantastycznych książek, które pomogą dzieciom nauczyć się koncentracji i skupienia. Jednocześnie będą zachęcać ich do poznawania i odkrywania literatury, i umożliwią im korzystanie z urządzeń elektronicznych w celu wzbogacenia tego doświadczenia.

Na czym polegają książki wzbogacone o rozszerzoną rzeczywistość?

Dziecko czyta książki

Wirtualne wzbogacenie książki odkrywa przed najmłodszymi wiele możliwości, dających się wykorzystać podczas nauki czytania, języków obcych oraz samego zainteresowania dziecka literaturą. Takim przykładem może być między innymi seria podręczników do nauki języka obcego z ulubionymi postaciami znanymi z bajek.

Teksty i piosenki nagrywane są przez rodzimych lektorów angielskiego, a pamięć i rozumienie ze słuchu tekstów mówionych uczniowie trenują poprzez gry. Animowane obrazki i piosenki, udostępnione w aplikacjach mobilnych sprawiają, że dzieci chętniej skupiają uwagę na danej pozycji literackiej.

1. Przyjaciele?

Wydawnictwo Kokinos ma wśród swoich wszystkich fantastycznych zbiorów książek jeden zatytułowany Animated Tales – Animowane historie. Wszystkie opowieści z tej kolekcji oferują bezpłatną aplikację mobilną z serii rozszerzonej rzeczywistości, która urozmaica i akompaniuje papierowe książki drukowane.

Głównym bohaterem opowieści jest uroczy yeti. Na kartach książki i wśród ilustrowanych pięknych śnieżnych krajobrazów,  przedstawi on czytelnikom historię prawdziwej przyjaźni.

To zabawna książka polecana jest dla dzieci już od czwartego roku życia. Fakt, że jest wyposażona w aplikację z serii rozszerzonej rzeczywistości, czyni tą historię jeszcze bardziej wyjątkową i urozmaiconą. Ponadto, sama historia dotyczy jednej z najważniejszych wartości i uczuć dzieciństwa: przyjaźni.

2. Głodny wilk, jedna z najlepszych książek dla dzieci wzbogacona o rozszerzoną rzeczywistość

Oprócz tego, że jest książką dla dzieci z elementami z rozszerzonej rzeczywistości, Głodny Wilk jest także w pełni interaktywną książką. Dzieci mogą cieszyć się zabawnymi postaciami występującymi w opowieści, dzięki aplikacji wprowadzającej rozszerzoną i interaktywną rzeczywistość.

Ponadto będą miały również możliwość wykonywania innych rodzajów czynności i ćwiczeń już w samej książce.

Ta książka jest częścią kolekcji Creative Tales (Kreatywnych opowieści) wydawnictwa Parramón. Ich pozycje zawierają również strony do pokolorowania, ćwiczenia rysunkowe, wycinanki lub naklejki do przyklejenia. Pomagają one w ten sposób dzieciom spędzić przyjemny i produktywny czas, bez utraty samej istoty czytania i nauki literek.

Główny bohater, jak można się domyślić, to wilk. Dziecko towarzyszy mu w rozwiązywaniu trudności dnia codziennego, ale jego sprawy nie układają się zazwyczaj tak, jak by tego chciał.

Wspaniałe połączenie technologii i praktycznej interaktywności sprawia, że ​​jest to idealna książka wspomagająca rozwój i pozdawanie nowych słów u dzieci.

3. Olili i jej przygody

Olili and Her Adventures (Olili i jej przygody) to zbiór 10 książek, które autorka, Olivia Cabellos, napisała korzystając z wydarzeń ze swojego życia – w sposób autobiograficzny. To zbiór dwujęzycznych książek, w których autorka przytacza różne zabawne anegdoty z dzieciństwa, które dzieci naprawdę pokochają.

W tej kolekcji sześć książek ma uzupełniające zastosowanie. Oprócz pokazania części ilustracji z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości, zawiera również interaktywne gry związane z książką, w której Olili jest główną bohaterką. Będzie to wspaniały sposób na kreatywne i edukacyjne spędzenie czasu przez twojego malucha.

4. Błotny gigant – The Mud Giant

The Mud Giant zawiera w sobie wszystko, co możesz sobie wymarzyć. Jest to fantastyczna, edukacyjna i wielokolorowa książka dla dzieci. Przede wszystkim jest to dwujęzyczna książka, którą można czytać i słuchać w dwóch wybranych językach. W ten sposób dzieci będą również zachęcane do nauki języków obcych i poznawania nowych słówek.

Po drugie, głównym tematem tej historii jest nękanie, bullying. Skupia się ona na pokonywaniu trudnych sytuacji i pomaga dziecku radzić sobie w trudnych chwilach. Jest to oczywiście bardzo ważny temat, który dzieci powinny poznać. Ważne jest, aby nauczyły się jak  zastosować podane w książce metody w życiu szkolnym, czy przedszkolnym.

 

Po trzecie, wszystkimi tymi komponentami można się cieszyć dzięki aplikacji rozszerzonej rzeczywistości, która jest dołączona do książki. Z tego powodu jest to doskonałe narzędzie dla nauczycieli i terapeutów do użytku w szkole, a dla rodziców- do użytku w domu. Będą mogli podnieść świadomość dziecka na ten ważny i trudny  temat, jednocześnie pozwalając im cieszyć się ciekawymi i interesującymi ćwiczeniami.

5. iScience, edukacyjne książki dla dzieci z rozszerzoną rzeczywistością

Interaktywna książka

Włączenie rozszerzonej rzeczywistości, animacji i gier do książek naukowych to naprawdę świetne narzędzie, wspierające rozumienie i rozwój. W ten sposób dzieci w bardzo realistyczny sposób poznają wszystkie naturalne zjawiska zachodzące na świecie oraz uczą się korzystania ze sprzętu i nowych technologii.

Na  stronach tej książeczki dzieci znajdą wszelkiego rodzaju informacje, które zainspirują je do poznania i odkrywania nauki. Istnieje również możliwość przeprowadzenia własnych eksperymentów i obserwacji.

Z pewnością stanie się ona jedną z ich ulubionych książek ze względu na wszystkie aktywności, w które dzieci mogą się zaangażować. Będzie ona ciekawym i pełnym interesujących zadań dodatkiem do typowych pozycji literackich, wspierających standardowe zajęcia edukacyjne.

 

Wśród tematów które poruszają te książki są różne dziedziny naukowe , które często interesują dzieci: przyroda, dinozaury, astronomia, zwierzęta i inne. Dzieci są zazwyczaj naturalnie zaciekawione tymi tematami i z pewnością pokochają te interaktywne pozycje literatury.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Gastaut, C. (2017). ¿Amigos?. Editorial Kokinos.
  • Palet, J. (2015). Un lobo boquiabierto. Editorial Parramon.
  • Fernández, O. (2014). Olili y su apartamento secreto. Editorial AGA.
  • Sánchez, M. (2015). El gigante de barro. Createspace Independent Pub.
  • Rodríguez, A. (2016). Iciencia. Editorial Blume.
  • Pijoan, M. (2014). Idinosaurios. Editorial Blume.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.