Pokora: jak krzewić ją w dziecku?

Pokora: jak krzewić ją w dziecku?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Pokora to kluczowa cnota, ponieważ pozwala dzieciom dorastać mając pewność tego, kim są. Jednocześnie umożliwia im docenianie innych oraz uczenie się od nich.

Wychowywanie dziecka na polega jedynie na zapewnianiu mu jedzenia, poczucia bezpieczeństwa i czułości. Jako rodzic odpowiadasz również za przekazywanie mu istotnych wartości. Pokora pomoże mu wieść szczęśliwsze życie i radzić sobie lepiej w relacjach z innymi ludźmi.

Osoby, które są zarozumiałe i aroganckie marnują swoją energię na czucie się i wyglądanie jak każdy inny. To nie prowadzi do harmonijnego życia. Poza tym zazwyczaj odpycha od nas innych ludzi. Warto zauważyć, że ludzie uwielbiają przebywać w towarzystwie pokornej osoby. Pokorne osoby są tolerancyjne, pełne współczucia i umieją uczyć się na własnych błędach.

Dlatego też jeśli chcesz, aby Twoje dziecko należało do tej drugiej grupy, musisz od jak najwcześniejszych lat jego życia uczyć je pokory. Wartości, które zakorzenisz w nim w dzieciństwie, zostaną z nim przez całe jego życie. Nauka pokory to niezwykle ważny dar.

Czym jest pokora?

Aby zakorzenić w dziecku tą wspaniałą i niezbędną wartość, musisz w pełni zrozumieć na czym ona polega. Pokora to ludzka cnota, która polega na umiejętności rozpoznawania własnych ograniczeń. Tym samym oznacza zrozumienie tego, że nie jesteś lepszy od innych.

Chłopiec bawiący się klockami

Istnieje kilka zachowań, które wskazują na to, że dana osoba jest pokorna.

  • Pokorna osoba zna swoje ograniczenia i jest gotowa uczyć się przez całe życie.
  • Rozumie, że wszyscy jesteśmy ludźmi, a tym samym wszyscy popełniamy błędy. Z tego powodu nigdy nie bagatelizuje nikogo ani nie przechwala się swoimi osiągnieciami.
  • Traktuje każdą żyjącą istotę z szacunkiem, na jaki zasługuje.
  • I w końcu umie poprosić o pomoc gdy jej potrzebuje oraz przeprosić gdy zrobi coś źle.

Jak wytłumaczyć dziecku czym jest pokora

Dziecko nie znajduje się jeszcze na takim poziomie rozwoju poznawczego, aby zrozumieć samo z siebie tak abstrakcyjne założenia. Dlatego też najlepiej będzie wprowadzić pokorę do Waszego codziennego życia. Dzięki temu dziecko będzie w stanie zinternalizować tą wartość obserwując określone zachowania.

Uczenie dziecka pokory za pomocą codziennych przykładów

  • Oblanie egzaminu lub nie dostanie się do drużyny to momenty, które sprawiają, że dziecko zdaje sobie sprawę ze swoich ograniczeń. Musisz pomóc mu zrozumieć, że nikt nie jest idealny, każdy z nas jest dobry w czymś innym i możemy ciężko pracować nad tym, aby poprawić nasze umiejętności. Dlatego też dziecko nie powinno koncentrować się na byciu lepszym od swoich kolegów, ale na byciu lepszym od poprzedniej wersji samego siebie.
  • Kiedy dzieje się na odwrót, musisz pomóc swojemu dziecku wykazać się zrozumieniem i współczuciem dla osób, które nie zdobyły dobrych rezultatów. Jeśli wygra mecz piłki nożnej, pokaż mu, że nie można wyśmiewać się z przegranej drużyny. Zamiast tego wytłumacz mu jak ważną rolę odgrywa przyjazne nastawienie.
  • Jeśli Twoje dziecko zna dzieci z innych krajów, dzieci z niepełnosprawnościami lub dzieci, które w inny sposób różnią się od innych, wykorzystaj to, aby nauczyć je tolerancji oraz różnorodności. Nie zmarnuj tej możliwości, aby wyjaśnić mu, że wszyscy ludzie zasługują na to, aby byli traktowani z szacunkiem. Nie ma lepszych i gorszych ludzi.
Tata z synami - pokora i jej znaczenie
  • Poza tym możesz zabrać swoje dziecko do parku lub na łono natury, aby było w stanie docenić wszystkie żyjące stworzenia i zacząć obdarzać je szacunkiem. Naucz je utrzymywania czystości w naturalny przestrzeniach oraz troszczyć się o życie w każdej z jego form, od kwiatów po słonie. Każde życie ma taką samą wartość.
  • Nauczenie dziecka pokory polega na dawaniu mu przykładu poprzez rozpoznawanie własnych błędów i przepraszanie ze nie. W ten sposób pokażesz mu, że takie postępowanie jest normalne i sprawisz, że włączy je do repertuaru swoich zachowań. Jednocześnie przypomnij mu, że proszenie o pomoc jest właściwe i korzystne.

Dlaczego należy nauczyć dziecko pokory?

Wbrew przekonaniu wielu osób, pokora nie jest równa poddawaniu się ani słabości. Pokorne dziecko jest w stanie doceniać swoje mocne strony nie chwaląc się nimi, a jednocześnie rozpoznawać swoje ograniczenia nie czując się przy tym kimś gorszym. Innymi słowy, jest w stanie szanować innych, nie zatracając przy tym szacunku dla samego siebie.

Pokorne dziecko będzie szczęśliwym dzieckiem, które nie musi być idealne, aby wiedzieć, że ma wartość. Dlatego też nie będzie oczekiwało od innych, aby byli idealni. Poza tym będzie umiało radzić sobie z frustracją, dopasowywać się do zmian i wykorzystywać przeciwności, aby się uczyć.

Oprócz tego będzie tworzyło zdrowe i szczere związki z innymi osobami. I przede wszystkim będzie miało zdrową relację z samym sobą, kochając i akceptując siebie takim, jakie jest.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Romañach, J., & Lobato, M. (2005). Diversidad funcional, nuevo término para la lucha por la dignidad en la diversidad del ser humano. Foro de vida independiente5, 1-8.
  • Sabater, V. (2019b, 6 junio). El poder de la humildad. Recuperado 5 noviembre, 2019, de https://lamenteesmaravillosa.com/el-poder-de-la-humildad/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.