Porządek w domu - 12 cennych wskazówek jak go utrzymać

Porządek w domu - 12 cennych wskazówek jak go utrzymać
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Porządek w domu to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy mieszkają w nim małe dzieci. Na każdym kroku zmierzasz się z zabawkami na podłodze, a plamy po jedzeniu widoczne są na ścianach i dywanach. Istnieje jednak kilka prostych i praktycznych sposobów, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas przy sprzątaniu, a przy tym utrzymać porządek w domu.

Punktem wyjścia jest przede wszystkim nauczyć maluchy nawyku porządkowania przedmiotów. Powinny mieć one poczucie odpowiedzialności za swoje rzeczy. Od najmłodszych lat przydzielaj im proste zadania. Pamiętaj aby odpowiedzialność odzwierciedlała ich wiek.

Komunikacja w domu ma ogromne znaczenie. Powinna być ona płynna i otwarta. Harmonogramy oraz procedury powinny zostać ustalone i spełnione. Rodzice są odpowiedzialni za wychowanie swoich dzieci oraz przekazanie im kultury jedzenia, kąpieli, nauki i zabawy.

-Doctor Paola Rodríguez-

Jak utrzymać porządek w domu?

Sypialnia

 • Pościel swoje łózko gdy tylko wstaniesz. Robiąc to systematycznie jako pierwszą czynność rano, poprawiasz swoją produktywność. W ten sposób staniesz się mniej skłonna do ponownego zaśnięcia czy drzemek.
 • Codziennie wycieraj stolik nocny. Miej zawsze w pobliżu chusteczki nawilżające, których będziesz mogła użyć zaraz po wstaniu z łóżka. W ten sposób pozbędziesz się jednego z wielu zadań czekających na weekend.
Kobieta sprząta dom
 • Regularnie sprawdzaj szafy. W każdej przydziel odpowiednie miejsce do przechowywania przedmiotów, których twoja rodzina już nie używa. Możesz je wydać lub sprzedać do sklepu z używanymi ubraniami.
 • Sortuj ubrania, których używasz w ciągu dnia. Zostawianie wszystkich ubrań na krześle sprawi, że sortowanie potrwa znacznie dłużej. Rozwijaj więc nawyk sortowania tego co nadaje się do prania lub odkładaj wszystko bezpośrednio do szafy.
 • Zorganizuj kosz na pranie dla każdej osoby w rodzinie. W ten sposób każdy porządkuje i sortuje swoje brudne ubrania. Przydziel także dodatkowy kosz na zasłony lub prześcieradła.
 • Unikaj kolekcjonowania ubrań, które należy poskładać. Po wypraniu i wysuszeniu ubrań nie poddawaj się pokusie, aby rzucić wszystko w kąt. Często o nich zapominasz i zostają tam przez wiele dni. Zaoszczędzisz swój czas, jeśli będziesz regularnie sortować i prasować ubrania bezpośrednio po każdym praniu.

Łazienka

 • Użyj środka czyszczącego po wzięciu prysznica. Poświęć kilka minut dziennie na czyszczenie, a plamy nie będą już trudne do usunięcia. Spryskaj środkiem czyszczącym kabinę, przeczekaj aż skutecznie zadziała na brud i osad, a następnie go usuń.
 • Potraktuj czyszczenie toalety jako część Twojej rutyny przed snem. Kiedy już umyjesz zęby i twarz, użyj chusteczki ze środkiem dezynfekującym. W ten sposób szybko wytrzesz toaletę, pozbędziesz się bakterii, a przede wszystkim utrzymasz ją w czystości.
 • Uporządkuj swoje biurko przed snem. Po wykonywaniu makijażu, używaniu licznych kosmetyków czy układaniu fryzur zwykle wygląda ono bardzo niedbale i panuje na nim nieporządek. Tak więc, aby uniknąć plam czyść je każdego wieczora.

Kuchnia

Każdy z członków rodziny powinien myć naczynia, z których korzysta. Jeśli twoje dzieci są już duże, powinny przynajmniej zadbać o wyczyszczenie własnych naczyń. Na początek mogą to robić przynajmniej rano. W ten sposób unikniesz poczucia chaosu i niemiłego odczucia, gdy wrócisz zmęczona do domu po pracy.
Dziecko zmywa naczynia
 • Myj naczynia zaraz po gotowaniu. Dobrze jest, kiedy dzielisz zadania z partnerem i dziećmi. W ten sposób nikt nie jest przeładowany obowiązkami domowymi. Możesz także ustalić pewien harmonogram, w którym podzielisz zadania na przemian, tak aby były one uczciwie rozłożone na wszystkich domowników.
 • Wyczyść piekarnik po każdym użyciu. Piekarnik, który został użyty do zaledwie kilku potraw, staje się trudniejszy do czyszczenia. Dobrze jest więc zrobić to natychmiast po każdym pieczeniu. Regularne czyszczenie pozwoli na łatwiejsze usuwanie plam i zanieczyszczeń.

Kolejnym dobrym sposobem na utrzymanie porządku w domu jest stosowanie pojemników. Używaj ich w celu sortowania zabawek, przyborów szkolnych, przyborów toaletowych lub makijażu. Gdy masz odpowiednie miejsca do sortowania rzeczy członków rodziny o wiele łatwiej jest zadbać o ład.

W rutynę sprzątania zaangażuj całą swoją rodzinę, aby każdy uczył się dbać o porządek w domu oraz go później doceniał. Rodzina powinna działać zespołowo. Sprzątanie nie powinno już stanowić żadnego problemu, a przy tym nie będzie nudnym zajęciem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.