Małe rzeczy, które są istotne dla dziecka - 8 przykładów

Małe rzeczy, które są istotne dla dziecka - 8 przykładów
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy rodzi się Twoje dziecko, nawiązujesz  nim wyjątkową więź, której nie nawiążesz z nikim innym. Małe rzeczy wystarczą, by pokazać dziecku, jak bardzo je kochasz.

Powinnaś zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż dziecko wydaje się nieświadome, to stale analizuje wszystko, co dzieje się wokół niego. Dostrzega małe rzeczy, które dla niego robisz. Jeśli z nich zrezygnujesz, może to wpłynąć negatywnie na nastrój malucha.

Małe rzeczy są tak ważne

Istnieją rzeczy, które mają niewielką wagę dla dorosłych, ale są bardzo istotne dla dzieci.

Małe rzeczy i gesty odgrywają kluczową rolę i mogą przynosić dziecku radość lub smutek, w zależności od kontekstu w jakim się pojawiają.

Istnieje wiele sposobów by okazać miłość osobom, na którym nam zależy. Jeden z nich to zrozumienie języka małych gestów, które są ważne dla naszego dziecka, nie tylko w danym momencie, ale i przez całe życie.

8 małych gestów, które mogą sprawić, że Twoje dziecko będzie szczęśliwe

Uśmiechnięta mama leżąca między dwoma synami - małe rzeczy, które można zrobić dla dziecka

Używaj publicznie prezentów, które otrzymałaś od dziecka

Twoje dziecko z pewnością jest od najmłodszych lat bardzo kreatywne. Robi niesamowite kartki i przedmioty użytku codziennego. Tworzy je dla Ciebie z całą miłością, a Ty możesz okazać mu wdzięczność używając prezentów najczęściej, jak to możliwe.

Tańcz z nim

Czas na aktywność fizyczną jest ważny dla dorosłych, ale jeszcze ważniejszy dla dzieci. Daj dziecku chwilę wytchnienia od codziennych zadań i trochę z nim potańcz oraz pośpiewaj. Uwolnij swoje wewnętrzne dziecko.

Od czasu do czasu zostawaj dziecku liściki lub słodkie niespodzianki

Większość dzieci uwielbia takie podarki od rodziców, które przypominają maluchom, że są kochane i potrzebne.

Ustal specjalny dzień w każdym tygodniu

Chodzi o czas, w którym będziesz poświęcała swoją uwagę wyłącznie dziecku. Nie musisz tworzyć stałego grafiku. Czasem praca może utrudnić dotrzymywanie takich obietnic, ale warto znaleźć chwilę, by spędzić popołudnie na oglądaniu filmu i jedzeniu popcornu. To wzmocni Waszą wieź.

Okazuj entuzjazm widząc rzeczy, które lubi Twoje dziecko

Kiedy mówi Ci o czymś, co odkryło lub zrobiło, zapamiętuj to, choćbyś była bardzo zmęczona. Słuchaj go i zadawaj pytania, by dowiedzieć się więcej. W taki sposób pokażesz dziecku, że je wspierasz i interesuje Cię to, co mówi.

Stwórz slogan dla rodziny i poproś dziecko o pomoc

Slogan będzie nawiązywał do ulubionych kreskówek dziecka, współpracy i zabawy. Możesz również od czasu do czasu poprosić dziecko o pomoc. To sprawi, że będzie czuło się ważne. Zobaczy również, że więź, która Was łączy, to najsilniejszy związek emocjonalny, jaki zna.

Uśmiechnięci tata, mama i syn robiący sobie selfie na tle łąki

Pozwól wybierać mu własne ubrania

Ufaj dziecku i nie ograniczaj możliwości wykonywania danych czynności. Pozwól mu przekonać się, że ufasz mu na przykład w zakresie mody. Powinno móc stworzyć własną osobowość, a Ty musisz je w tym wspierać. Z Twoją pomocą może wybrać jakie rzeczy chce nosić, oczywiście jeśli są odpowiednie do jego wieku.

Poproś dziecko, by nauczyło Cię czegoś, czego nie wiesz

Nie ma znaczenia, czy wiesz, jak zrobić to, o co je pytasz. Poproś je, by pokazało Ci jak to się robi. To sprawi, że dziecko poczuje się mądre i zdolne do przekazywania wiedzy. Nauczy się również, jak w sposób cierpliwy i pełen pokory dzielić się wiedzą z innymi.

Istnieje wiele małych rzeczy, które nie wymagają od Ciebie dużego wysiłku, ale pokazują dziecku, jak bardzo je kochasz.

Wykonując je zauważysz, że Twoja więź z dzieckiem staje się mocniejsza, bardziej przyjazna i trwała. Będzie stanowiła idealną podstawę dalszej relacji, gdy dziecko wejdzie w okres dojrzewania.

To może Cię zainteresować ...
Rzeczy, które trzeba mówić dziecku
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Rzeczy, które trzeba mówić dziecku

Przez całe życie człowiek potrzebuje czuć się kochanym, aby móc realizować swój potencjał i doskonalić się przez cały czas. To tylko jeden z powodó...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.