To dobrze, że Twoje dzieci uważają, że nie jest z Ciebie doskonała matka!

Błędy i negatywne emocje są rzeczą ludzką i czymś naprawdę ważnym. Dlatego pokazywanie się jako niedoskonała matka pomoże dzieciom przyjąć tę rzeczywistość i zmierzyć się z nią.
To dobrze, że Twoje dzieci uważają, że nie jest z Ciebie doskonała matka!
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jako matka jest prawdopodobne, że od momentu przybycia dziecka na świat odczuwasz presję, by wypełniać swoją rolę najlepiej, jak potrafisz. Każda matka dąży do perfekcji w swoich działaniach. Dzieje się tak nawet przed porodem, kiedy stara się przestrzegać wszystkich zaleceń zdrowotnych w czasie ciąży.

Powinnaś jednak wiedzieć, że nie jest źle, że Twoje dziecko postrzega Cię jako niedoskonałą matkę. Wręcz przeciwnie, jest to konieczne i zdrowe.

Która matka nie kładła się w nocy spać, czując się winna, że straciła panowanie nad swoim maleństwem? Która z nas nie zastanawiała się, jak musiało wpłynąć na jej dziecko, gdy zobaczyło ono, jak wcześniej tego wieczoru ona płacze lub krzyczy?

Obawiamy się, że nasze działania wpłyną na ich osobowość i przyszłość. Dlatego czasami próbujemy przypominać robota, maszynę rygorystycznie zaprogramowaną, by nie popełniała błędów. Na szczęście jesteś człowiekiem i te niepowodzenia, które Cię teraz dręczą, mogą w rzeczywistości być korzystne dla rozwoju Twojego dziecka.

Dlaczego dobrze jest, aby twoje dzieci postrzegały cię jako niedoskonałą matkę?

Matka i jej mała córka dotykają się nawzajem nosami.

Prawdziwy związek

Jak byś się czuła, gdyby Twój partner lub najlepsza przyjaciółka okazywała Ci tylko swoje pozytywne emocje? Co byś pomyślała, gdyby unikali Ciebie będąc smutnymi lub złymi, albo też lub udawali emocje, których nie czują?

Wszyscy chcemy, aby nasze relacje emocjonalne były szczere i uczciwe. I chcemy, aby druga osoba była taką, jaka jest, ponieważ właśnie to buduje zaufanie i więź.

Z tego samego powodu próba bycia perfekcyjnym przed naszymi dziećmi przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Nawet jeśli myślimy, że są one jeszcze małe, postrzegają więcej niż myślimy i zdają sobie sprawę, kiedy coś jest nie tak.

Będą się wtedy zastanawiać, dlaczego próbujesz ukryć coś, co uniemożliwia ustanowienie wzajemnego zaufania. Nie chodzi o przytłoczenie ich naszymi dorosłymi problemami, których nie potrafią zrozumieć ani rozwiązać. Jednak docenią, że pokazujesz swoje słabości jako człowiek i jesteś z nimi szczera.

Niedoskonałości traktuj jako coś normalnego

Dzieci przychodzą na świat bez wiedzy i doświadczenia, jak się zachowywać i funkcjonować. Uczą się od rodziców tego, czego się od nich oczekuje, co jest akceptowalne i właściwe. Tak więc, jeśli spróbujesz wyglądać idealnie w ich oczach, przekażesz im jedynie ideę, że wady nie są opcją w życiu.

Wyobraź sobie presję dorastania z perfekcją jako jedyną drogą? Jeśli zaakceptujesz, pokażesz i znormalizujesz swoje błędy, dasz dzieciom pozwolenie na porażkę, popełnianie błędów i wyciąganie wniosków z ich upadków. Niezwykle potrzebna i zdrowa jest dla nich świadomość, że wszyscy popełniamy błędy i że jest to coś całkowicie naturalnego.

Pokazując, że ich matka też jest człowiekiem, pomagasz im nie obwiniać się i nie wstydzić błędów, które mogą popełniać.

Modelowe strategie radzenia sobie

Jednocześnie wszyscy wiemy, że dzieci w wysokim stopniu uczą się przez naśladownictwo. Obserwując Twoje zachowanie, zdobywają i internalizują narzędzia, które później same zastosują w praktyce. Dlatego akceptując i pokazując swoje błędy, smutek i frustracje, będziesz służyć im za wzór radzenia sobie z tymi emocjami.

Jeśli zobaczą, że pokonujesz problemy, nauczą się, jak to zrobić. Jeśli zobaczą, że akceptujesz swój smutek jako coś słusznego, będą naśladować Twoją postawę i strategie radzenia sobie. Niezmiennie wszyscy mamy złe dni i Twoje dzieci też je mają. Zatem jest naprawdę cenne, że poprzez swój przykład uczysz je, jak przetrwać te chwile.

Matka tuląca się do łóżka z dwiema małymi córkami.

Niech postrzegają Cię jako niedoskonałą matkę

Krótko mówiąc, bądź otwarta, szczera i naturalna w stosunku do swoich dzieci. Pozwól im postrzegać Cię jako niedoskonałą matkę. Jeśli pewnego dnia poczujesz smutek, możesz płakać.

Jeśli pewnego dnia jesteś zmęczona lub zła, możesz im to powiedzieć. A jeśli popełnisz błąd, wykonaj niezbędne kroki, aby to naprawić. Swoim nastawieniem będziesz uczyć swoje maluchy odporności i inteligencji emocjonalnej, wartości, które będą bardzo przydatne w życiu.

Wszystkie dzieci czują, że matka i tata są bohaterami, ale naturalny proces rozwoju prowadzi je w pewnym momencie do zrozumienia, że są też ludzcy i niedoskonali.

Idealizowanie rodziców powoduje, że dzieci mają nierealistyczne oczekiwania wobec innych, które doprowadzą do trudności w ich relacjach społecznych. Pamiętaj więc, że Twoim jedynym zadaniem jest być szczerą i kochającą, a nie doskonałą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rycroft, C. (2018). Idealización, ilusión y desilusión catastrófica. Revista de Psicoanálisis83, 337-351.
  • Oros, L. B. (2005). Implicaciones del perfeccionismo infantil sobre el bienestar psicológico: Orientaciones para el diagnóstico y la práctica clínica. Anales de Psicología/Annals of Psychology21(2), 294-303.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.