Siła emocjonalna - jak pomóc dzieciom w jej rozwijaniu?

Siła emocjonalna - jak pomóc dzieciom w jej rozwijaniu?
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 23 grudnia, 2018

Siła emocjonalna czyni dzieci odpornymi. Daje im także odwagę i pewność której potrzebują, aby osiągnąć maksymalny potencjał. Poniżej przedstawionych jest 10 sugestii dotyczących wzmacniania tak ważnej cechy jaką jest siła emocjonalna.


Zapewniając swoim dzieciom narzędzia, których potrzebują aby stawić czoła sytuacjom życiowym, wzmacniasz ich siłę emocjonalną. Jako matka musisz pamiętać, że dzieci które są silne psychicznie, gotowe są podjąć się różnych wyzwań.

W rzeczywistości dzieci te są zdolne do rozwiązywania problemów, przezwyciężania porażek i radzenia sobie z różnego rodzaju trudnościami.Jednocześnie pomaganie dzieciom w rozwijaniu ich siły emocjonalnej wymaga skupienia się na trzech częściach. Po pierwsze, dorośli powinni nauczać dzieci zastępowania negatywnych myśli tymi bardziej realistycznymi.
W tym samym czasie rodzice muszą pracować z dziećmi, aby pomóc im kontrolować swoje emocje. Ostatnim punktem jest nauka naszych pociech jak podejmować działania.

Siła emocjonalna – 10 propozycji na jej wdrożenie u dziecka

Istnieje wiele strategii, technik i narzędzi nauczania, które pomagają dzieciom rozwijać siłę emocjonalną.

Poniżej przedstawiamy 10 sugestii, które pomagają ją wzmacniać:

1. Siła emocjonalna? Naucz dziecko konkretnych umiejętności

Pierwszą sugestią jest nauczenie dzieci nieustannej poprawy. Jeżeli tym razem maluch zrobił coś niezbyt poprawnie, zachęć go do wykonania tej samej czynności następnym razem w inny sposób.

Innymi słowy zamiast skupiać się na błędach, pokaż dziecku jak robić różne rzeczy i osiągać lepsze wyniki.

Zastosuj kilka sugestii, które uczą konkretnych umiejętności takich jak rozwiązywanie problemów, kontrola emocji i samodyscyplina. Ten zestaw umiejętności pomoże Twojemu dziecku nauczyć się zachowywać w sposób produktywny, nawet w obliczu pokusy trudnych okoliczności.

2. Pozwól dziecku popełniać błędy

Naucz dziecko że błędy są częścią procesu uczenia się. W ten sposób nie będzie ono się wstydzić gdy je popełni.

Jednocześnie pozwól stawić mu czoła naturalnym konsekwencjom jego działań – oczywiście o ile jest to bezpieczne.

Na przykład jeśli Twoje dziecko rzuci zabawkę a ona się zepsuje, zamiast kupować mu zamiennik, możesz porozmawiać z dzieckiem o znaczeniu dbania o rzeczy.

Jeśli Twoje dziecko jest wystarczająco duże aby zrozumieć pojęcie pieniędzy, może zaoszczędzić na zakup nowej zabawki. Zawsze rozmawiaj z dzieckiem o unikaniu popełnienia tego samego błędu w przyszłości.

Obrażona dziewczynka w koronie

3. Pomóż swojemu dziecku rozwinąć umiejętność samodzielnego mówienia

Dzieciom trudno jest poczuć ich siłę emocjonalną, gdy doświadczają upokorzenia lub stają w obliczu ciągłej krytyki.

Ważne jest nauczenie maluchów, aby ponownie rozważyli negatywne myśli oraz żeby myśleli bardziej realistycznie.

Rozwijanie percepcji, która jest jednocześnie obiektywna a zarazem optymistyczna, pomoże dziecku w osiągnięciu maksimum i przezwyciężeniu niekorzystnych sytuacji.

4. Siła emocjonalna – zachęcaj dzieci do stawienia czoła swoim lękom

Jeśli Twoje dzieci unikają robienia czegoś co je przeraża, nigdy nie zyskają pewności. To natomiast nie pozwala im czuć się komfortowo. Dobrze jest wesprzeć malucha do zmierzenia się z takimi sytuacjami.

Zachęcaj, chwal wysiłek i nagradzaj za bycie odważnym. To zmotywuje Twoje dzieci do opuszczenia ich strefy komfortu i da im pewność, że ruszą w pogodni za ich celami.

“Dzieci należy nauczać jak myśleć, a nie co powinny myśleć”
-Margaret Mead-

5. Pozwól dziecku poczuć się niekomfortowo

Mimo, iż przychodzenie do dziecka z pomocą za każdym razem gdy widzisz że ma trudności jest kuszące, nie zawsze jednak jest to właściwe.

Ciągłe przychodzenie na ratunek wzmocni tylko myśl, że jest ono bezradne. Pozwalanie dzieciom na pewną stratę, uczy ich odpowiedzialności za swoje działania i osiągania lepszych rezultatów.

Należy pamiętać, że dzięki wsparciu i wskazówkom, tego rodzaju sytuacja pomoże Twojemu dziecku rozwinąć siłę emocjonalną.

6. Budowanie charakteru a siła emocjonalna

Dzieci potrzebują silnego odniesienia moralnego, aby podejmować dobre decyzje. Jako matka powinnaś ciężko pracować, aby zaszczepić u nich odpowiednie wartości.

Pokazuj dobre obyczaje, podkreślaj znaczenie pojęć takich jak uczciwość i współczucie oraz nigdy nie promuj wygranej za wszelką cenę.

7. Spraw aby wdzięczność stała się priorytetem

Wdzięczność jest wspaniałym lekarstwem górującym nad innymi złymi nawykami, które przeszkadzają w rozwijaniu psychicznej siły Twojego dziecka. Cecha ta może również poprawiać humor dziecka i zachęcić do proaktywnego rozwiązania problemów.

Nauczaj jak doceniać drobne rzeczy, które się dzieją. W ten sposób, nawet w złe dni Twój podopieczny będzie w stanie docenić wszystko, za co powinien być wdzięczny.

8. Poczucie odpowiedzialności dzieci

Siła psychiczna wymaga przyjęcia osobistej odpowiedzialności. Dlatego pozwól dzieciom udzielać wyjaśnień, gdy popełnią błąd lub źle się zachowują – lecz nie akceptuj wymówek.

Dobrym pomysłem jest również poprawianie dzieci, jeśli próbują obwiniać innych za to jak myślą, czują lub robią.

Myśląca dziewczynka

9. Regulacja emocji

Nie uspokajaj dzieci, gdy są wściekłe ani też nie próbuj ich pocieszyć gdy są smutne.

Pokaż im, aby radziły sobie z niewygodnymi uczuciami samodzielnie i z własnej woli regulowały swoje emocje.

Młode osoby, które rozumieją swoje uczucia i wiedzą jak się z nimi zmierzyć są lepiej przygotowane do podejmowania wyzwań.

10. Promuj siłę psychiczną

Porozmawiaj ze swoimi dziećmi o ich osobistych celach i pomóż im w podejmowaniu kroków, aby stały się jeszcze silniejsze. Spraw, aby samodoskonalenie i siła psychiczna stały się priorytetem w ich życiu.

Odkrycie siły emocjonalnej dzieci następuje poprzez proces uczenia się i refleksji.

Zastosowanie powyższych porad pomoże im ćwiczyć siłę emocjonalną, a także rozwijać pozytywne i twórcze myślenie. To poskutkuje mądrym myśleniem w obliczu różnych sytuacji życiowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carlson, S. M., & Wang, T. S. (2007). Inhibitory control and emotion regulation in preschool children. Cognitive Development. https://doi.org/10.1016/j.cogdev.2007.08.002
  • Sanders, M. R. (1999). Triple P-positive parenting program: Towards an empirically validated multilevel parenting and family support strategy for the prevention of behavior and emotional problems in children. Clinical Child and Family Psychology Review. https://doi.org/10.1023/A:1021843613840
  • Ulutaş, İl., & Ömeroğlu, E. (2007). THE EFFECTS OF AN EMOTIONAL INTELLIGENCE EDUCATION PROGRAM ON THE EMOTIONAL INTELLIGENCE OF CHILDREN. Social Behavior and Personality: An International Journal. https://doi.org/10.2224/sbp.2007.35.10.1365

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.