Przydzielenie dzieciom obowiązków domowych ma wiele korzyści

Przydzielenie dzieciom obowiązków domowych ma wiele korzyści
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca, 2018

Z pewnością myślisz o tym, by promować poczucie niezależności, samoocenę i odpowiedzialność u Twojego dziecka. Przydzielenie dzieciom obowiązków domowych, odpowiednich do wieku, jest na to doskonałym sposobem.

Chociaż większość rodziców jest gotowa zrobić wszystko za swoje dzieci, prawdą jest, że przydzielenie dzieciom obowiązków domowych jest w rzeczywistości korzystne dla ich dobrego samopoczucia.

Dlatego chcemy podpowiedzieć Ci, które prace domowe są odpowiednie dla dzieci w zależności od ich wieku.

Podczas gdy niektórzy postrzegają obowiązki domowe jako niepotrzebny sposób na przeciążenie małych dzieci, inni uważają wręcz przeciwnie. Zwolennicy obowiązków wskazują na następujące korzyści:

  • Dzieci uczą się, jak wykonywać różne prace domowe, niezbędne do utrzymania domu w dobrym stanie.
  • Nabierają poczucia odpowiedzialności i niezależności, co jest przydatne w przyszłości.
  • Uczą się doceniać prace domowe, ponieważ rozumieją wysiłek, jaki w nie wkładamy.
  • Wykonywanie zajęć podnosi poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Z tych i wielu innych względów, dobrym pomysłem jest przydzielenie dzieciom obowiązków domowych, które pozwolą dzieciom uczestniczyć w dbaniu o dom.

Oto kilka wskazówek, które ułatwiają prawidłowe przydzielenie dzieciom obowiązków domowych:

Obowiązki dla dzieci w zależności od wieku

Możesz przypisać różne zadania w domu w zależności od wieku Twojego dziecka. Oto kilka przykładów:

Dzieci w wieku od 2 do 3 lat

Na tym etapie przydzielenie dzieciom obowiązków domowych powinno ograniczać się do prostych zadań związanych z organizacją. Na przykład mogą układać zabawki, wyrzucać przedmioty do kosza, zbierać brudne ubrania i podlewać rośliny.

Dzieci w wieku od 3 do 5 lat

Oprócz wspomnianych wyżej obowiązków, w wieku 3-5 lat możemy dodać trochę obowiązków, które mają na celu zwiększenie poczucia niezależności dzieci.

Przydzielenie dzieciom obowiązków domowych - dziewczynka nakrywa stół

Dzieci mogą na przykład samodzielnie rozpoczynać ubieranie się. Możemy również nauczyć ich samodzielnego mycia, a nawet mycia naczyń. Dzieci zazwyczaj nie mają z tym trudności, ponieważ postrzegają to jako osobiste wyzwanie. Niemniej wszystkie te obowiązki powinny wykonywać pod ścisłym nadzorem.

Dzieci w wieku od 6 do 7 lat

W tym wieku dzieci są bardziej świadome niebezpiecznych elementów, takich jak noże i szkło. Jeśli sądzisz, że są gotowe, możesz poprosić je, aby pomogły Ci nakryć do stołu.

Dzieci w wieku 6-7 lat mogą samodzielnie pościelić łóżko, a także przygotować swój plecak i posprzątać pokój. Możesz również poprosić o pomoc przy czyszczeniu mebli w miejscach, w których się bawią.

„Wykonując obowiązki domowe, dzieci zyskują poczucie odpowiedzialności i niezależności przydatne w przyszłości”.

Dzieci w wieku od 8 do 10 lat

W tym wieku dzieci mogą samodzielnie się kąpać. Mogą również dbać o swoje zwierzęta lub myć podłogę.

Jeśli Twoje dzieci interesują się gotowaniem, możesz im pomóc w nauce kilku przepisów. Nadzoruj je jednak z uwagą, gdy przebywają w kuchni. Pozwól im przygotować własne przekąski lub śniadanie. Upewnij się, że nie używają niebezpiecznych przedmiotów, takich jak piekarnik czy nóż.

Dzieci w wieku od 10 do 11 lat

W tym wieku Twoje dzieci są już bardziej dojrzałe i zrozumieją, jak wykonywać bardziej skomplikowane obowiązki w domu. Mogą, na przykład używać środków czyszczących, dlatego warto poprosić ich o poświęcenie trochę czasu na sprzątanie pokoju. Możesz również poprosić o zabranie zwierzątka na spacer lub opiekę nad młodszym rodzeństwem pozostającym w domu.

Dzieci powyżej 12 lat

To jeden z ostatnich etapów dzieciństwa. Na tym etapie Twoje dziecko będzie mogło wykonywać wiele różnych zadań w domu. Może wieszać ubrania, gotować proste potrawy i robić zakupy we własnym zakresie.

To także idealny etap, aby przyzwyczaić dzieci do niezależności. Na tym etapie dzieci opracowują różne narzędzia, których będą używać do końca życia. Narzędzia te będą również niezbędne, gdy pójdą na studia.

Przydzielenie dzieciom obowiązków domowych

Porady ułatwiające przydzielenie dzieciom obowiązków domowych

Zanim zdecydujesz się na przydzielenie dzieciom obowiązków domowych wymienionych powyżej, rozważ następujące sugestie:

  • Nie wydawaj poleceń. Celem tego ćwiczenia jest internalizacja nawyków, a nie tworzenie codziennych zmagań.
  • Pomóż dziecku, gdy jest to konieczne.
  • Oferuj nagrody i doceniaj wysiłek.
  • Nie krytykuj wyników pracy dziecka. Może to spowodować frustrację i rezygnację z obowiązków.
  • Zachowaj cierpliwość i naucz dziecko właściwego sposobu wykonywania obowiązków.

Podsumowując, przydzielenie dzieciom obowiązków domowych przynosi korzyści zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Wykonywanie prac w domu pomaga również wzmocnić Twoją rolę przewodnika i nauczyciela.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.