Poznaj typowe błędy rodzicielskie, które wywołują poczucie zazdrości między rodzeństwem

Dzisiaj zaprezentujemy Ci typowe błędy rodzicielskie, które mogą powodować zazdrość między rodzeństwem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Poznaj typowe błędy rodzicielskie, które wywołują poczucie zazdrości między rodzeństwem
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rodzice nie dostają instrukcji obsługi, do której mogliby się dostosować, jeśli chodzi o wychowywanie dzieci. W rzeczywistości istnieją liczne i bardzo typowe błędy rodzicielskie, które mogą popełnić. Na przykład bardzo często rodzice robią pewne rzeczy, które mogą powodować zazdrość między rodzeństwem.

Jakie konkretnie rzeczy mamy na myśli? W dzisiejszym artykule opiszemy szczegółowo niektóre z nich. Zwróć na nie uwagę, aby spróbować ich uniknąć!

Błędy rodzicielskie, które powodują zazdrość między rodzeństwem

Według pediatrów Recuero Gonzalo i Boneta de Luna (2005), zazdrość odnosi się do „złożonych emocji stworzonych przez strach, smutek, gniew i samokrytycyzm, które dzieci mogą odczuwać, gdy w ich życiu pojawia się rodzeństwo”.

Zazdrość u młodszego rodzeństwa.

Zachowanie niektórych rodziców, chociaż całkowicie nieświadome, może powodować uczucie zazdrości między rodzeństwem. Przyjrzyjmy się niektórym zachowaniom, które mogą powodować te emocje.

Etykietowanie dzieci

Etykietowanie dzieci jest bardzo niebezpiecznym nawykiem, którego rodzice powinni unikać za wszelką cenę. Ciągłe mówienie dziecku, że jest „nieśmiałe”, „leniwe”, „bezradne”, „uparte” itp., może mieć bardzo negatywny wpływ na jego rozwój osobowości i poczucie własnej wartości.

To dlatego, że dziecko zacznie uwewnętrzniać te przymiotniki i będzie tym samym myśleć, że naprawdę ma takie cechy. Chce nieświadomie dopasować się do etykiet, które nadają mu dorośli.

Również pozytywne etykietowanie, takie jak określenia typu „inteligentny”, „zabawny”, „odpowiedzialny” itp., są równie szkodliwe. Etykiety te będą również warunkować zachowanie Twojego dziecka, a te oczekiwania mogą być bardzo frustrujące.

Ponadto tego typu błędy rodzicielskie te mogą powodować zazdrość między rodzeństwem, ponieważ jedno z dzieci może czuć się mniej cenione od drugiego.

Dokonywanie niepotrzebnych porównań między swoimi dziećmi

Wiele zazdrości między rodzeństwem pojawia się, gdy rodzice nieustannie je porównują. W rezultacie istnieje między nimi szalona rywalizacja i zawsze starają się prześcignąć we wszystkim brata lub siostrę. Jest to szkodliwe zachowanie, którego rodzice powinni unikać, ponieważ może wyrządzić wiele szkód ich dzieciom.

Poświęcanie młodszemu rodzeństwu nadmiernej uwagi

W niektórych domach najmłodsze dziecko jest główną maskotką rodziny i dlatego poświęca się mu więcej uwagi. Oprócz dodatkowej uwagi może ono również otrzymywać więcej czułości od swoich rodziców. To powoduje, że inne dzieci czują się pominięte i zaczynają być zazdrosne o młodsze rodzeństwo.

Dawanie starszemu dziecku większej odpowiedzialności

Kiedy pojawia się nowe rodzeństwo, wielu rodziców decyduje się powierzyć starszym dzieciom więcej obowiązków. Często są to nowe zadania, których nie musiało ono wykonywać przed pojawieniem młodszego rodzeństwa.

Zazdrosne dziecko

Nagle życie starszego rodzeństwa zmienia się znacząco. W rezultacie dziecko może obwiniać młodsze rodzeństwo i odczuwać wobec niego zazdrość.

Wniosek

Każdy rodzic powinien starać się unikać zachowań, o których wspomnieliśmy. Udowodniono, że takie błędy rodzicielskie zaszkodzą tylko relacjom między Twoimi dziećmi i mogą powodować zazdrość między rodzeństwem.

Nikt nie powiedział, że wychowywanie dzieci jest łatwe, ale trzeba ciężko pracować i starać się jak najlepiej. Aby to zrobić, musisz pamiętać o równym traktowaniu wszystkich dzieci i okazaniu każdemu z nich uwagi i uczucia, na jakie zasługują.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  •  Recuero Gonzaloa , R. y Bonet de Luna, C. (2005). Los celos infantiles. Pediatría Atención Primaria7(27), 53-61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.