Bajki o zazdrości, które warto czytać dzieciom

Czytając dzieciom bajki o zazdrości możesz pomóc im zrozumieć i przezwyciężyć tą negatywną emocję. Czytaj dalej i dowiedz się więcej.
Bajki o zazdrości, które warto czytać dzieciom
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Młodsze dzieci mogą czuć zazdrość o rodzeństwo, kolegów z przedszkola, a nawet rodziców. Czytanie bajki o zazdrości może pomóc ci wyjaśnić dziecku to uczucie i jak sobie z nim poradzić.

W końcu każdemu w pewnym momencie życia może zdarzyć się odczuwanie zazdrości. Dotyczy to także dzieci – żyją one w środowisku pełnym mediów społecznościowych, które mogą kształtować nierealistyczny obraz świata.

Przeczytaj nasz artykuł i poznaj bajki o zazdrości z ciekawym morałem!

Bajki o zazdrości – poznaj ciekawe historie z morałem

Czytanie bajki o zazdrości dzieciom

Czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby bliskości i wyjaśniamy mu jak działa świat. Tego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy razem, przytulamy dziecko, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu aktywnie czas. To sprawia, że cały przekaz jest jeszcze lepszy.

Nawet jeśli spróbujesz temu zapobiec, nieuniknione jest, że twoje dzieci będą musiały radzić sobie z negatywnymi emocjami. Życie nie zawsze jest proste lub sprawiedliwe, a niektóre sytuacje mogą być dla nich trudne do przetworzenia.

Złość, strach, smutek, zazdrość – to normalne uczucia które mogą pojawić się u dziecka. W rezultacie bardzo ważne jest pokierowanie jego zrozumieniem.

Poniżej przedstawimy kilka historii o zazdrości, które mogą nieco ułatwić wyjaśnienie dziecku tej  trudnej emocji.

Nie martw się, jeśli wyczuwasz , że twoje dziecko ma wybuchy zazdrości. W pewnym momencie każdy człowiek odczuwa zazdrość w mniejszym lub większym stopniu. Jednak ból i smutek, które wynikają z pragnienia czegoś, co ma ktoś inny, na przykład zabawek, popularności lub relacji z bliskimi, mogą znacząco wpłynąć na dziecko.

Dlatego twoim zadaniem jako rodziców jest pomóc im zrozumieć to uczucie i zarządzać nim.

Czytanie może być twoim największym sprzymierzeńcem w tym zadaniu i może zapewnić wygodną przestrzeń do dialogu z dziećmi. Możesz spróbować omówić daną opowieść i zapytać dziecko o jego opinię.

 

Bajki, które proponujemy poniżej, są doskonałymi sposobami rozwiązania problemu zazdrości. Możesz opowiedzieć je w krótkiej wersji, lub odszukać dłuższe wersje tej historii.

Czytanie bajek dzieciom


Bajki o zazdrości do czytania z dziećmi

Kolorowa głowa

Ta historia autorstwa Pedro Pablo Sacristána pokazuje nam w zabawny sposób, jak zazdrość może przynieść negatywne konsekwencje. Bohater tej zabawnej historii zawsze czuł zazdrość i chciwość z powodu tego, co mieli otaczający go ludzie.

Nagle pewnego dnia włosy na jego głowie zaczęły odczuwać tę samą zazdrość. Doprowadziło to chłopca do serii surrealistycznych wydarzeń.

 

W końcu chłopiec zrozumiał, że powinien cieszyć się tym, co ma, zamiast zawsze patrzeć na to, co mają inni. Ostatecznie znalazł sposób, by dostrzec własne możliwości i jak najlepiej je wykorzystać. Ta książeczka uczy, że należy docenić to, co się ma.

Emma i zazdrość

Ta wspaniała książka dla dzieci jest dziełem Violety Monreal i jest częścią kolekcji poświęconej pracy nad wartościami i uczuciami u najmłodszych. Polecamy ją dzieciom w wieku co najmniej sześciu lat, chociaż można go przeczytać również młodszym.

Emma, ​​bohaterka naszej historii, jest bardzo zazdrosna o swoich braci i sąsiada. Jednak wyrusza w ekscytującą przygodę, która jest  po części osadzona w rzeczywistości i po części w fantazji. To  prowadzi ją do odkrycia magicznej formuły rozwiązania jej problemu.

Na początku opowieści książka zawiera opis zazdrości i przeciwnego uczucia, satysfakcji. Pomaga to dzieciom zrozumieć i zidentyfikować emocje, nad którymi pracujesz. Ponadto po przeczytaniu najlepiej zastanowić się z dziećmi nad historią, abyście mogli podzielić się z innymi i zachować morał płynący z tej lekcji.

Czerwony kot, niebieski kot

To przezabawna książka jest odpowiednia dla dzieci w wieku co najmniej czterech lat, z prostymi, efektownymi ilustracjami. Czerwony i niebieski kot mieszkają w tym samym domu, ale nie mogą się dogadać. Za każdym razem, gdy krzyżują się ze ścieżkami, kończy się to bójką.

Jednak oba koty zazdroszczą sobie nawzajem. Niebieski chce być tak szybki i zwinny jak czerwony kot, podczas gdy czerwony kot chce być tak inteligentny jak niebieski kot.

 

Oba zwierzęta są gotowe robić szalone rzeczy, aby być bardziej podobnymi do swojego przeciwnika. Jednak w końcu odkrywają, że bycie podobnym do drugiego nie jest tak zabawne, jak się wydaje. Następnie dochodzą do wniosku, że ważniejsze jest docenianie i ulepszanie własnych cech, oraz że mogą pomagać sobie nawzajem w doskonaleniu swoich cech.

Lalka Katharine

Ta ujmująca książka dla dzieci, mimo że jest już nieco starsza, z pewnością przykuje uwagę Twojego dziecka. Na pewno będzie mu łatwo identyfikować się z bohaterami. Katharine i Lola są najlepszymi przyjaciółkami i robią wszystko razem, aż pewnego dnia Katharine otrzyma piękną, nową lalkę.

Wtedy Lola zaczyna odczuwać zazdrość o to, co ma jej przyjaciółka, do tego stopnia, że ​​ich przyjaźń staje się zagrożona. Czytając tę ​​piękną bajkę, dzieci zrozumieją, że zazdrość rani zarówno tych, którzy ją odczuwają, jak i otaczające je osoby.

Regularnie czytaj bajki o zazdrości, aby uczyć swoje dzieci inteligencji emocjonalnej

Czytanie z dziećmi to nie tylko dobry sposób na zabawę, ale także wspaniała okazja do nawiązania więzi emocjonalnych. Pozwala nam także pokierować nimi w procesie rozpoznawania, rozumienia i zarządzania emocjami. Dzięki tym opowieściom Twoje dziecko może przekształcić zazdrość w zdrowe uczucie inspiracji.

Dobrze dobrane książki dla dzieci pomagają w rozwijaniu ich słownictwa, wiedzy i nauczaniu  cennych wartości. Wspólne spędzanie czasu pomoże wam też nawiązać głębszą więź.

Czytając maluchowi już od niemowlęctwa poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy nowych słów i dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, wiedzę, a także wrażliwość moralną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Monreal, V. (2016). Enma y la envidia. Madrid, España: San Pablo.
  • Winthrop, E., & Hafner, M. (1985). La muñeca de Catalina. España: Ediciones Altea.
  • Desmond, J. (2016). Gato rojo, gato azul. Madrid, España: Lata de Sal editorial.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.