Wrażliwe dzieci: poznaj 4 wskazówki pozwalające im pomóc

Dzieci o wysokiej wrażliwości mają bardzo szczególne cechy, ale muszą też stawić czoła pewnym wyzwaniom, w których niezbędne jest wsparcie rodziców. Podamy kilka wskazówek, jak pomóc bardzo wrażliwym dzieciom.
Wrażliwe dzieci: poznaj 4 wskazówki pozwalające im pomóc
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Mamy tendencję do myślenia o dzieciach jako niespokojnych, hałaśliwych, aktywnych istotach, które lubią jasne, stymulujące otoczenie. Jednak nie wszystkie są takie same. Wrażliwe dzieci mogą czuć się przytłoczone bodźcami płynącymi z otaczającego środowiska. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, które pozwolą Ci im pomóc.

Około 20 procent populacji ma stan wysokiej wrażliwości, który dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci – zarówno chłopców, jak i dziewczynki. Jednakże, ponieważ stanowią mniejszość, ci ludzie mogą czuć się bardzo niezrozumiani.

Wysoka wrażliwość jest dziedziczną i wrodzoną cechą, która wynika z większego rozwoju układu nerwowo-czuciowego. Z tego powodu bardzo często wrażliwe dzieci mają co najmniej jednego rodzica o tych samych cechach.

Zrozumienie potrzeb tych dzieci i pomaganie im w wykorzystaniu ich umiejętności jest niezbędne dla ich dobrego samopoczucia.

Wrażliwe dzieci i ich główne cechy

Matka kucająca, by porozmawiać z małą córeczką, która wygląda na zdenerwowaną.

Nie zawsze łatwo jest dostrzec bardzo wrażliwe dzieci. Czasami ich reakcje są mylone z niewłaściwym zachowaniem lub pewnymi zaburzeniami psychicznymi. Z tego powodu prezentujemy główne cechy, o których należy pamiętać, aby je rozpoznać:

  • Wrażliwe dzieci są empatyczne, łatwo wykrywają emocje innych ludzi i doświadczają stanów emocjonalnych o dużej intensywności.
  • Mogą czuć się przytłoczone w bardzo stymulujących środowiskach (cechującym się silnym sztucznym światłem, tłumami i zgiełkiem). Z tego samego powodu lubią spędzać czas w samotności i preferują bardziej zrelaksowane zajęcia.
  • Są perfekcjonistami i osobami wymagającymi, bardzo wrażliwymi na krytykę i łatwo popadającymi we frustrację.
  • Ich skóra może być nadwrażliwa, więc mogą nie tolerować niektórych tkanin i rodzajów etykiet.

Pomoc bardzo wrażliwym dzieciom

Wskazówki i wsparcie rodziców są niezbędne dla bardzo wrażliwych dzieci. Ci dorośli muszą pomóc im zrozumieć siebie i odpowiednio zarządzać swoją wrażliwością. Aby to osiągnąć, ważne są następujące wytyczne:

Zrozumienie

Wrażliwe dzieci stanowią mniejszość i w rezultacie ich sposób widzenia oraz rozumienia świata może być czasami trudny do zrozumienia dla innych. Często ich reakcje są określane jako dramatyzujące, teatralne lub przesadzone. Albo ich stan jest postrzegany jako zaburzenie, które należy rozwiązać.

Jednak ta cecha osobowości jest całkowicie normalna. Dlatego pierwszym krokiem jest podjęcie wysiłku zrozumienia percepcji dziecka, jej zaakceptowanie i jego uczuć, a nie zwykłe wyśmiewanie go.

Pomoc bardzo wrażliwym dzieciom: inteligencja emocjonalna

Edukacja w zakresie inteligencji emocjonalnej jest niezbędna dla wszystkich dzieci, ale szczególnie dla tych bardzo wrażliwych. Muszą nauczyć się rozpoznawać swoje emocje, nazywać je i radzić sobie z nimi, aby niepotrzebnie nie cierpieć.

Ale aby nauczyć swoje dziecko tych umiejętności, najpierw musisz wiedzieć, jak rozpoznawać i zarządzać swoimi emocjami oraz jego własnymi.

W szczególności bądź ostrożny podczas korygowania dziecka, jeśli jest bardzo wrażliwe. A to dlatego, że te dzieci są już bardzo krytyczne i wymagające wobec siebie. Dlatego Twoje komentarze mogą wpływać negatywnie na ich samoocenę, jeśli nie wyrażasz ich w asertywny sposób.

Kontrolowanie bodźców i środowisk w celu pomocy bardzo wrażliwym dzieciom

Celem nie jest „naprawienie” bardzo wrażliwego dziecka i dostosowanie go do tego, żeby było jak wszyscy inni, ale poszanowanie jego cech. Jeśli więc zauważysz, że Twoje dziecko jest przytłoczone pewnymi przestrzeniami, takimi jak centra handlowe, postaraj się zostać w nich jak najkrócej i towarzyszyć mu w większej liczbie zajęć na świeżym powietrzu.

Jednocześnie, jeśli czuje się bardziej komfortowo w cichych zadaniach lub spędzaniu czasu w samotności, zapewnij mu takie możliwości. Nie wszystkie dzieci muszą grać w piłkę nożną lub uprawiać gimnastykę. Być może sztuka lub joga są dla Twojego malucha bardziej atrakcyjna.

Mały chłopiec wykonujący ćwiczenia jogi.

Techniki relaksacyjne

Takie dzieci mogą czuć się niespokojne lub przytłoczone w obliczu intensywności emocjonalnej, więc bardzo pomocne może być dla nich poznanie kilku prostych technik regulujących emocje. Głębokie oddychanie, medytacja lub uważność mogą być przydatną alternatywą.

Zalety bardzo wrażliwego dziecka

Na koniec należy pamiętać, że wysoka wrażliwość nie jest wadą. Prawdą jest, że w pewnych momentach takie dziecko może mieć trudności w radzeniu sobie z nimi, ale ma to również bardzo szczególne i korzystne cechy. Te maluchy są kreatywne, pomysłowe, refleksyjne i empatyczne.

A to może przynieść im korzyści na poziomie osobistym i społecznym. Dlaczego więc nie rozpoznać i nie wzmocnić tych mocnych stron? Pomoże to również wzmocnić samoocenę i obraz samego siebie u dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acevedo, B. P., Aron, E. N., Aron, A., Sangster, M. D., Collins, N., & Brown, L. L. (2014). The highly sensitive brain: an fMRI study of sensory processing sensitivity and response to others’ emotions. Brain and behavior4(4), 580-594.
  • de Beijl, K. Z. (2019). Niños con alta sensibilidad: Cómo entenderlos y ayudarlos a transformar sus diferencias en fortalezas. La Esfera de los Libros.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.