Poznaj bajki dla dzieci z przekazem, jakie chcemy Ci dziś zaproponować!

Poznaj bajki dla dzieci z przekazem, jakie chcemy Ci dziś zaproponować!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2021

Bajki mogą być dla dziecka źródłem inspiracji i zachęcać do refleksji. Co więcej, wspaniale zapełniają wolny czas maluszka.

Bajki to także świetny sposób, aby pomóc dzieciom prawidłowo się rozwijać i kształtować ich na dobrych ludzi w przyszłości.

Nauczanie wartości jest ważnym zadaniem składającym się na wychowywanie dzieci. Jednak jak możemy przekazywać te wartości w inny, bardziej kreatywny sposób? Czytanie książek, oglądanie spektakli teatralnych, filmów czy bajek to doskonałe sposoby nauczania cennych wartości.

Animowane filmy krótkometrażowe są równie dobrymi narzędziami, które pozwalają dzieciom przemyśleć zachowania bohaterów i wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Ten rodzaj nauki poprzez zabawę zapewnia wszystko to, co rodzice chcą przekazać dzieciom. Uwzględniają one między innymi wartości takie jak szacunek, współczucie dla innych, braterstwo, przyjaźń i tolerancja. Cechy te z pewnością pomogą im rozwinąć świadomość moralną, która będzie im towarzyszyć przez resztę życia.

Przemysł filmowy to bajeczne zwierciadło życia, które oferuje możliwości nauki dla najmłodszych.

    “Twoje wartości określają kim naprawdę jesteś. Twoja prawdziwa tożsamość jest sumą Twoich wartości. ”     

-Assegid Habtewold-

Bajki z wyjątkowym przekazem

1. Pisklak

Pisklak to piękny 6-minutowy film, który jest świetną propozycją dla malucha. Historia koncentruje się wokół ptaszka, który żyje wygodnie w swoim gnieździe. Jednak nadszedł czas, aby opuścić gniazdo. Musi wyruszyć i znaleźć własne jedzenie. To jego matka każe mu przeżyć to nowe doświadczenie, towarzysząc mu na brzegu morza.

Film Pisklak

Fale wprawiają Pisklaka w niepokój jednak się nie zniechęca. Z pomocą rodziców i nowego przyjaciela – małego kraba – bohater mierzy się z lękiem spowodowanym przez wodę i pokonuje go. Historia uczy dzieci pozytywnych wartości dotyczących wysiłku i samodoskonalenia.

To lekcja życia: musisz wyjść ze swojej strefy komfortu, aby się czegoś nauczyć. Należy przekroczyć granice i pozbyć się strachu przed popełnianiem błędów. W ten sposób znajdziesz właściwą ścieżkę.

2. Ważne bajki: Potter

Kolejny film przedstawia 7-minutową historię nauczyciela, który uczy swojego ucznia garncarskiego rzemiosła. Te dwie postacie mają wspaniałą relacje. Dziecko w szczególności podziwia nauczyciela, ponieważ potrafi tworzyć piękne naczynia z gliny.

Film Potter

Chłopiec odkrywa, że dzięki cierpliwości i ciężkiej pracy on również może tworzyć te piękne dzieła sztuki. Ten krótki film ma moc przekazywania wartości poświęcenia, wysiłku, cierpliwości i wytrwałości w osiąganiu sukcesu. Te cztery dyscypliny pomogą Twojemu dziecku osiągnąć każdy cel, jaki sobie wyznaczy.

Dzięki mistrzowi garncarskiemu, który występuje w roli przewodnika mały chłopiec robi postępy. Jaki jest morał tej historii dla nas, jako dorosłych? Niektóre cele mogą nie wydawać się łatwe dla naszych dzieci.  Dlatego powinniśmy zaoferować im odpowiednią pomoc i dać motywację, aby mogli osiągnąć swoje cele.

3. Największy kwiat na świecie

Ostatni film krótkometrażowy, który chcemy Wam przedstawić oparty jest na opowiadaniu José Saramago – laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Historia zachęca do głębokiej refleksji nad solidarnością i relacjami międzyludzkimi w świecie pełnym egoizmu i indywidualizmu.

Największy kwiat na świecie jest idealny dla tych, którzy zdają się zapominać o wartości prostych rzeczy w życiu. Film uczy również szacunku dla środowiska. To historia dziecka, które widzi ojca wycinającego drzewo na polu. Ojciec chce wykorzystać drzewo do dekoracji stołu w swoim ogrodzie.

Po tym doświadczeniu dziecko udaje się do lasu, aby wyciąć inne drzewo, jednak spotyka na swojej drodze żuka. Chwyta owada i umieszcza go w pudełku. Żukowi udaje się uciec z pudełka, ale ten postanawia go odnaleźć. Przeskakuje przez mur ogrodu w poszukiwaniu owada.

Jego ciekawość zabierze go w długą podróż, podczas której znajdzie kwiat. Mały, suchy kwiat, który cierpi po utracie cienia drzewa, które ojciec małego chłopca właśnie ściął. Może jako gra lub z dobrej woli dziecko decyduje się pomóc kwiatu.

Bez wątpienia te krótkie filmy będą wspaniałym narzędziem w dążeniu do edukowania dzieci i pokazania im mocy prawdziwych wartości. Zachęcamy do oglądania ich całą rodziny. Wzmocni to Wasze więzi, a dzieci wyniosą z tego bardzo cenną lekcję.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.