Okazać dziecku miłość – 13 sposobów, by to zrobić

Okazać dziecku miłość – 13 sposobów, by to zrobić
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W tym artykule przedstawimy 13 sposobów, które pomogą Ci okazać dziecku miłość i pokażą, czemu miłość między mamą a dzieckiem zawsze będzie wzajemna i bezwarunkowa.

Miłości mamy do dziecka nie można zmierzyć i policzyć. Ale nie martw się, mamo. Pokażemy Ci, jak w prosty sposób okazać dziecku miłość.

Od momentu, gdy dziecko znajduje się w naszym łonie, mamy niesamowitą możliwość, by dać mu największy dar: naszą nieskończoną i czułą miłość.

Ta nowa miłość i pragnienie opieki widać w tym, jak planujemy życie z naszym dzieckiem, na przykład gdy:

  • Terminowo wykonujemy badania prenatalne.
  • Dekorujemy pokój dziecka.
  • Kupujemy dziecku rzeczy, których będzie potrzebowało po urodzeniu (wózek, kołyskę, nosidełko, wanienkę, ubrania i inne akcesoria).
  • Wyobrażamy sobie nasze przyszłe życie i marzymy o dziecku przez całe godziny. Każdemu pokazujemy zdjęcie z USG.
  • Stymulujemy dziecko na naszym brzuchu (czytamy, głaszczemy brzuch, śpiewamy i rozmawiamy z maluszkiem).

Kiedy dziecko jest już w naszych ramionach, możemy okazać dziecku miłość w najróżniejszy sposób. Na przykład gdy je karmimy, troszczymy się o nie, chronimy i wykonujemy z nim ćwiczenia stymulujące.

Do Ciebie, ukochana mamo,
pierwszej osoby, którą nazwałam
z bezgraniczną miłością,
nauczyłaś mnie również chodzić i mówić
-Daniela Aragunde-

Jak okazać dziecku miłość – 13 sposobów dla każdej mamy

Mama w wannie malująca paznokcie u stóp córki siedzącej na rancie wanny

Twoja miłość do dziecka nie zna granic, a każde Twoje działanie ma na celu osiągnięcie dobra dziecka. Nawet karanie i poprawianie zachowania to sposób, w jaki możesz okazać dziecku miłość.

Jednak dziecko czasem nie widzi i nie rozumie, jak bardzo je kochamy.

Dlatego przedstawiamy 13 sposobów, by okazać dziecku miłość oraz to, jak bardzo je cenimy:

  1. Witaj się z dzieckiem po przebudzeniu. Takie zwroty, jak: kocham Cię, tęsknię za Tobą i słowa pełne szacunku pokazują dziecku, jak ważne jest dla nas i dla całej rodziny.
  2. Utrzymuj częsty kontakt fizyczny z dzieckiem poprzez przytulanie, gładzenie i pocałunki. Kiedy tylko możesz dawaj dziecku znać, że mu ufasz.
  3. Zapamiętaj imiona ulubionych postaci z bajek dziecka i poznaj piosenki, które ukoją je w przypadku urazu, upadku lub bólu.
  4. Bądź pełna pokory i nie wahaj się prosić o przebaczenie, jeśli zawiniłaś.
  5. Opowiadaj historie, czytaj książki i dziel się opowieściami o czasach, w których Ty byłaś dzieckiem.
  6. Dawaj przykład. Bądź wzorem i zachowuj się jak szczery, ciężko pracujący, cierpliwy i szanowany rodzic.
  7. Spędzajcie razem czas w wartościowy sposób. Chociaż dziecko może nagle zmienić zainteresowania, nie oznacza to, że przestaniesz spędzać z nim czas.
  8. Ustalaj zasady by zachować dyscyplinę, a tym samym przygotowuj dziecko do życia w społeczeństwie.
  9. Stale motywuj dziecko, by osiągało swoje cele, niezależnie od tego, czy są małe czy duże. Ważne, by zrozumiało, że wysiłek i wytrwałość pozwalają osiągnąć to, czego pragnie.
  10. Dziel się z dzieckiem takimi doświadczeniami jak podróże, zabawa i śpiew. To świetny sposób, by pokazać mu, jak bardzo je kochasz i o nie dbasz.
  11. Interesuj się jego osiągnięciami w szkole i bądź w stałym kontakcie z nauczycielami, aby pomóc dziecku w razie kłopotów.
  12. Odwzajemniaj uczucia dziecka. Odłóż na chwilę to, co robisz, jeśli maluch chce się przytulić i nie zapomnij podziękować mu z czułością. Pokaż mu nieskończoną miłość, gdy ma problemy lub jest chore.
  13. Mów dziecku dobranoc zanim uda się do łóżka. Pocałuj je czule w policzek lub czoło.

Odwzajemnianie miłości

Dziewczynka stojąca na kanapie trzymająca za rękę mamę siedzącą na kanapie

Dzieci mają umiejętność tworzenia silnych więzi emocjonalnych z każdą osobą, która jest w stanie odpowiedzieć na ich potrzeby fizyczne i emocjonalne. Te więzi są zazwyczaj tworzone z osobami, które zapewniają im wsparcie, bezpieczeństwo i miłość.

Pokazywanie dziecku, jak bardzo je kochasz i cenisz może ułatwić mu zrozumienie różnych sposobów okazywania i przyjmowania miłości.

Pamiętaj: nie ma bardziej intensywnej i odwzajemnionej miłości od tej, która łączy mamę i dziecko. Więź między mamą a dzieckiem rodzi się i ugruntowuje dzięki stałym interakcjom i wzajemnej miłości.

Ta miłość tworzy jedną z najmocniejszych i najbardziej intensywnych relacji, które istnieją w naturze: “miłość między mamą a dzieckiem” – niemożliwą do zastąpienia, bezinteresowną i wieczną miłość.

Dziękuję Ci, Mamo; gdy byłam dzieckiem wydawało mi się, że jesteś superbohaterem. Teraz, kiedy dorosłam, wiem, że naprawdę nim jesteś.

-Anonim-


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1969). Attachment, Vol. 1 of Attachment and loss. New York: Basic Books.
  • Delgado, A. O., & Oliva Delgado, A. (2004). Estado actual de la teoría del apego. Revista de Psiquiatría y Psicología del Niño y del Adolescente4(1), 65-81.
  • López, C. y Ramírez, M. (2005). Apego. Revista Chilena de Medicina Familiar6(1).
  • Barudy, J., & Dantagnan, M. (2005). Los buenos tratos a la infancia: Parentalidad, apego y resiliencia. Editorial Gedisa.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Mosquera D, Gonzalez, A (2009) Escala de Apego y Patrones Relacionales.
  • Mosquera, D., & González, A. (2013). Del apego temprano a los síntomas del trastorno límite de personalidad. Revista Digital de Medicina Psicosomática y Psicoterapia, 3(3), 1-33. http://www.psicociencias.com/pdf_noticias/Apego_y_TLP.pdf
  • Shaffer, D. R., & del Barrio Martínez, C. (2002). Desarrollo social y de la personalidad. Madrid: Thomson.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.