Świeżo upieczona mama - dotknąć absolutnego chaosu

Świeżo upieczona mama - dotknąć absolutnego chaosu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2021

Świeżo upieczona mama staje się trochę „szalona”. Opuszcza racjonalny świat. Żyje w świecie równoległym i trzyma się z dala od logicznych decyzji, harmonogramów, zobowiązań i innych tego typu usprawnień.

W tym sensie świeżo upieczona mama potrzebuje wsparcia tych, którzy ją kochają, aby utrzymać się na powierzchni w momencie, gdy świat wewnętrzny i zewnętrzny pogrążony jest w absolutnym chaosie.

Koniec końców, świeżo upieczona mama przechodzi niezrównoważoną rutynę płaczu, pieluch, karmienia i butelek, które sprawiają, że czuje się w innym wymiarze, nie rozpoznaje siebie i czuje, że w pewien sposób przegapiła pociąg własnej tożsamości. To całkiem naturalne.

Porody przebiegające podczas nowiu. Świeżo upieczona mama.

Świeżo upieczona mama i jej rola

Choć chaos jest bardziej wyraźny w okresie połogu, pierwsze lata życia naszych dzieci często wymagają spojrzenia na świat oczami dziecka. Konieczne jest ustalenie priorytetów w oparciu o jego potrzeby.

Potrzeby naszego dziecka stają się jednocześnie naszymi potrzebami. Czujemy się przy tym wyczerpane, mamy mgłę mózgową, mieszane uczucia i ogólne wielkie oszołomieniem. Świeżo upieczona mama doświadcza tego wszystkiego naraz.

Być może wyrażenie, które najlepiej określa, jak czuje świeżo upieczona mama, to „jestem jakby w jakiejś chmurze”. Innymi słowy, w tych pierwszych chwilach kontaktu z dzieckiem możesz mieć wrażenie, że jesteś w równoległym wszechświecie z innym rytmem dobowym.

W świecie, w którym wszystko wydaje się być zniekształcone lub zamazane między płaczem, bezsennymi nocami, kolką i pieluchami.

Mama trzymająca w rękach noworodka.

Świeżo upieczona mama potrzebuje wsparcia emocjonalnego

W każdym razie ważne jest, aby każda świeżo upieczona mama pozwoliła sobie zanurzyć się w tym sennym, nieco otumanionym świecie. Świecie złożonym z karmienia piersią, płaczu dziecka, rad i zaleceń bliskich, godzin snu i aktywności malucha i innych charakterystycznych aspektów tego wyjątkowego etapu.

Aby dopasować te momenty odłączenia do „prawdziwego świata”, warto poszukać odniesień opartych na tu i teraz. Przykładem może być rozmowa z innymi mamami, które są na tym samym etapie.

W ten sposób możemy normalizować sytuacje, doznania, doświadczenia i myśli. Ponieważ zdamy sobie sprawę, że są one podobne i to nas wzmocni. Innymi słowy, tworzenie środowiska, w którym to, co się z nami dzieje, okazuje się nie tylko udostępniane, ale jest odtwarzane i zabarwione pozytywem. Świeżo upieczona mama w takim środowisku czuje się zrozumiana i dużo mniej samotna.

Rączka niemowlęcia trzymająca palec dorosłego

Innymi słowy, chaos na tym etapie jest elementem negatywnym. Ale fakt dzielenia się nim i towarzyszenia nam w doświadczaniu tego zachęca nas do pozytywnego zaakceptowania sytuacji. Świeżo upieczona mama i chaos to dwa elementy, które w sposób nieunikniony zawsze idą w parze. Im wcześniej to zaakceptujesz, tym łatwiejsze będzie wszystko później. Nie ma innej drogi.

To normalne, że kobieta po porodzie czuje się zdenerwowana i wręcz pogrąża się w szaleństwie. Ilość sprzecznych sugestii, rad i doświadczeń dezorientuje i prowadzi do rozpaczy w poszukiwaniu właściwego sposobu działania. A przecież nie ma złotej recepty na bycie dobrą mamą po raz pierwszy. Nie unikniesz błędów, bo to z nich właśnie płynie nauka.

Otaczanie się innymi kobietami, które są razem z nami w tym samym wagonie bycia świeżo upieczoną mamą, sprzyja emocjonalnemu opanowaniu. Sprzyja też akceptacji naszych emocji i pewności siebie, aby połączyć się z samą sobą w tej wyjątkowej podróży.

Karmienie piersią może zapobiec wielu chorobom; Świeżo upieczona mama karmi

Jak funkcjonować?

Funkcjonowanie jako świeżo upieczona mama oznacza oscylowanie między połączeniem z naszym aspektem dorosłym a aspektem dziecka. To oczywiście w pewnym sensie prowadzi nas do poznania „co jest dobre”, a „co jest złe”. Jest to swego rodzaju poszukiwanie. Nie da się ukryć, że sama musisz przebyć tę drogę.

Dobrze jest szukać kontaktu z innymi mamami. Pomoże nam to wiedzieć, co jest dla nas najlepsze i jak radzić sobie na tym etapie życia. Dlatego nie izoluj się.

Rady, które otrzymujemy, nie mają większego znaczenia, ponieważ przydatne i owocne będą tylko te, które są ściśle związane z emocjonalną historią każdej mamy. Uświadomi to nam, że jedyną osobą, która wie, co jest dla nas dobre, jesteśmy my same. Rzecz w tym, że kobieta zwykle nie zdaje sobie sprawy z tego, że wie to wszystko, co wie.

Zrozumienie, że każda świeżo upieczona mama ma swój własny czas i rytm, będzie najlepszą wskazówką. Dzięki temu szybko wrócisz do normalności, której tak bardzo pragniesz i utraty której tak bardzo się obawiałaś.

To może Cię zainteresować ...
Sen świeżo upieczonej mamy po narodzinach dziecka
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Sen świeżo upieczonej mamy po narodzinach dziecka

Po narodzinach dziecka w życiu rodziny zmienia się wiele rzeczy. Poznaj podpowiedzi, które pomogą poprawić sen świeżo upieczonej mamy.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.