Co sprawiło, że poczułaś się matką?

Czy pamiętasz, kiedy po raz pierwszy poczułaś się matką? Czy było to, kiedy dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? A może, gdy trzymałaś dziecko w swych objęciach?
Co sprawiło, że poczułaś się matką?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy po raz pierwszy poczułaś się matką? Jakie sytuacje przypominają Ci po latach fakt, że jesteś czyjąś mamą? Są to zazwyczaj pytania bardzo osobiste i emocjonalne, które są wyjątkowo związane z uczuciami i doświadczeniami wielu kobiet. Każda mama miała ten ważny i pamiętny moment, kiedy po raz pierwszy doświadczyła tego magicznego uczucia.

Czytaj dalej!

Kiedy spojrzysz wstecz na Twoje doświadczenia z wiązane z macierzyństwem, dla wielu kobiet istnieje kilka bardzo ważnych momentów, które zapamiętają na zawsze. Wiele z nas może wskazać tą chwilę, kiedy po raz pierwszy poczuły się matką. Ten konkretny moment jest inny i wyjątkowy dla każdej kobiety, ale zawsze jest pełen wzruszeń i emocji.

Być może poczułaś się matką od razu, gdy zobaczyłaś pozytywny wynik testu ciążowego. A może był to pierwszy raz, kiedy poczułaś, jak maluch kopie lub kiedy trzymałaś go w ramionach po raz pierwszy. Dla wielu kobiet może być to moment pierwszego karmienia lub spojrzenia w oczy dziecka.

Co sprawiło, że po​​czułaś się matką?

Dziś chcę podzielić się własnym doświadczeniem. Chcę opowiedzieć o tej chwili, kiedy naprawdę poczułam się jak matka.  Kiedy nagle zrozumiałam ten ogromny przywilej i odpowiedzialność za tą małą istotę w moim brzuchu.

Nieważne, kiedy Ty również doświadczysz tego momentu – jestem pewna, że na pewno będziesz się móc odnieść przynajmniej do któregoś z poniższych punktów.

Kiedy zauważyłam, że dziecko naprawdę rośnie w moim brzuchu

Za każdym kiedy razem patrzyłam na powoli rosnący brzuch, zastanawiałam się nad cudem, który miał miejsce w jego środku. Albo kiedy poczułam kopnięcia dziecka we mnie, zaczynając od delikatnych dotknięć, które z czasem stały się tak silne, że nie pozwalały mi spać w nocy.

Było to także wtedy, gdy po raz pierwszy znalazłam się twarzą w twarz z moim maleństwem, tuląc je w swoich ramionach. Wtedy po raz pierwszy zrozumiałam, że jestem czyjąś matką, że jestem za to dziecko odpowiedzialna. Kiedy jego ciepła skóra zetknęła się z moją i usłyszałam jego drobne, ale jakże potężne krzyki i kwilenie.

Kiedy poczułaś się matką?

Co sprawiło, że ​​poczułaś się matką z prawdziwego zdarzenia?

Niezwykłe chwile w trakcie karmienia

Kiedy po raz pierwszy poczułam się jak matka? Kiedy za pierwszym razem karmiłam dziecko piersią, czułam się niezdarnie, bezradnie i wątpiłam czy jest to w ogóle możliwe.  Prawda jest taka, że ​​było to dziwne uczucie, ale jednocześnie niesamowite. i magiczne. Te długie, nieprzespane noce, kiedy ledwo spałam, bo moje dziecko mnie potrzebowało… Były trudne, ale nie zmieniłabym ich na nic na świecie.

Kiedy moje serce pęka ze zmartwień i lęku o dziecko

Czuję się też jak matka za każdym razem, gdy moje serce rozpada się na tysiąc kawałków. Łamie się, a potem znowu się łączy. Czemu? Z powodu moich własnych lęków i zmartwień, połączonych z przemożną miłością, którą czuję do mojego dziecka.

W te noce, kiedy płaczę do snu, niewątpliwie czuję się jak matka. Co za dzikie uczucie, kiedy zostajesz okaleczona zwątpieniem w siebie. Zastanawiam się, czy wszystko robię dobrze, czy w jakiś sposób nie szkodzę swojemu maleństwu. I martwię się dniem, w którym moje dziecko wyruszy w świat beze mnie.

Czuję się jak matka, kiedy moje dziecko mnie potrzebuje

Kiedy mój maluch potrzebuje, żebym uczesała mu włosy, zawiązała mu buty lub zmieniła pieluchę, czuję się jak mama. Albo kiedy chce, żebym po prostu położyła się obok niego w jego łóżku lub zabrała go do łazienki w środku nocy. I oczywiście, kiedy sprzątam wymioty i mierzę jego temperaturę, czuję się jak prawdziwa matka.

Kiedy serwuję posiłki, gram w karty lub wyjeżdżam z dzieckiem na przygody… Kiedy moje dziecko przychodzi do mnie, żeby coś wspólnie zrobić, albo po prostu zapytać, co jest dziś na obiad. Czasami patrzę na nie, na jego małą buźkę i jego olbrzymi uśmiech i wiem, że wszystko będzie dobrze.

Kiedy muszę anulować plany

Bycie matką oznacza, że ​​sprawy nie zawsze idą według naszych planów. Na przykład, kiedy musiałam odrzucić zaproszenia, ponieważ byłam w zaawansowanej ciąży. Albo kiedy musiałam odwołać plany w ostatniej chwili, ponieważ mój syn miał gorączkę. A co z tymi chwilami, kiedy muszę być mamą, ponieważ wybieram priorytet codziennej rutyny mojego dziecka? Tak, zdecydowanie czuję się wtedy jak mama.

Co sprawiło, że po​​czułaś się matką?

Czuję się też jak matka, kiedy odczuwam bezwarunkową miłość do mojego dziecka. Czuję bezwarunkową miłość mojego dziecka za każdym razem, gdy mnie przytula lub wypełnia pocałunkami. Kiedy tylko ja mogę otrzeć łzy lub uspokoić krzyki. A kiedy wybacza moje wady i mówi, że jestem najlepszą mamą na świecie.

Jakie emocje towarzyszyły Ci, gdy poczułaś się matką?

Kobieta z dziećmi

Bez wątpienia bycie matką zmieniło mnie w najlepszą wersję siebie. Moje dziecko nauczyło mnie kochać z szeroko otwartym sercem i wybierać, jak dostrzegać w ludziach dobro. Aby być szczęśliwym nawet w najbardziej chaotyczne dni – które oczywiście są większością dni.

Co więcej, bycie mamą nauczyło mnie wybaczania, ciężkiej pracy, współczucia, życzliwości, cierpliwości, a przede wszystkim… pokory.

Troska o drugiego człowieka nauczyła mnie, co to znaczy być naprawdę niesamolubnym. A tworzenie rodziny z moim partnerem i wspólna troska o naszego syna pokazało mi prawdziwe znaczenie miłości. Teraz wiem, że miłość jest większa niż wszystko inne.

Więc jeśli zapytasz mnie: „Czy i kiedy poczułaś się matką?”, Odpowiem: „Milion razy dziennie, codziennie”. Jest tak wiele momentów – najdrobniejsze szczegóły i największe kamienie milowe macierzyństwa. Co chwilę uderza mnie tytułowa fala emocji, że jestem teraz zupełnie kimś innym, nowym.

Kilka słów opisujących to uczucie

Jednak gdybym musiała skrócić to w kilku słowach:

Kiedy urodziło się moje dziecko, po raz pierwszy byłam świadkiem cudu życia.
W dniu, w którym moje dziecko po raz pierwszy wypowiedziało słowo „mama”.
Za każdym razem doświadczam tego, co tylko matka może:

Siły połączonej z wyczerpaniem, frustracji zmieszanej z emocjami, strachy przeplatanego z czystą pewnością siebie i radością.

To zestawienie względnie przeciwstawnych uczuć nie występuje codziennie. W rzeczywistości niektóre dni przebiegają całkiem łatwo i przyjemnie. Ale kiedy nadchodzi trudniejszy moment, choroba, bunt i płacz dziecka – w takiej chwili uczucie, że jestem matką, nasila się kilkukrotnie.

To wtedy czuję, że mam serce matki i zawsze będę gotowa i chętna, by dać mojemu dziecku wszystko. Zależy mi, aby chronić, służyć, a przede wszystkim dawać mu całą miłość, jaką mam do zaoferowania.

A jak ten proces przebiegał u Ciebie? Czy dopiero oczekujesz na przybycie swojego dziecka? Kiedy po raz pierwszy poczułaś się matką?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.