Metoda Domana - nauka czytania we wczesnym wieku

Metoda Domana - nauka czytania we wczesnym wieku
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Gladys González

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czytanie i pisanie należą do głównych zdolności, które odróżniają człowieka od jakiejkolwiek innej żywej istoty. Te dwie czynności są kluczowymi narzędziami, które rozwijają nasz intelekt. W naszym artykule powiemy nieco na temat metody, dzięki której możesz rozpocząć naukę czytania swojego dziecka nawet w wieku 8 miesięcy. Metoda Domana, bo o niej mowa wywróciła świat rodziców do góry nogami.

Wedle twórcy tej metody, Glenna J. Domana dziecko może być stymulowane przez aktywność związaną z czytaniem przed pierwszym rokiem życia. I mimo, że wielu rodziców podeszło do metody bardzo sceptycznie, ci którzy spróbowali zostali bardzo pozytywnie zaskoczeni. Okazało się, że ich dzieci są w stanie dosłownie wchłonąć setki słów w bardzo krótkim czasie. Sekretem jest Metoda Domana.

Wedle innych badań stwierdzono również, że pogłębianie słownictwa dziecka, może nastąpić już od pierwszego miesiąca życia poprzez czytanie bajek lub innych opowiadań.

Oczywistym jest, że na początku dzieci nie rozumieją znaczeń. Jednak po zapamiętaniu czytanych informacji, w krótkim czasie będą mogły wyznaczyć odpowiednie relacje między tymi słowami, a otaczającym je światem.

Na tym właśnie polega Metoda Domana, która zachęca do używania codziennych elementów w życiu dziecka. Nauczyć ich, co reprezentują w słowach poprzez karty flash lub małe plakaty, które pomogą im tworzyć skojarzenia i zapamiętać, jak są napisane.

Metoda Domana czytanie

Brzmi niewiarygodnie, prawda? Najbardziej sceptyczni stwierdzą, że jest to zwyczajnie niemożliwe. Przecież nauka czytania następuje na podstawie wdrożonego alfabetu. I to właśnie jest główna różnica pomiędzy różnymi strategiami, a Metodą Domana, w których abstrakcyjna wiedza jest punktem wyjściowym do nauki.

Podejście Doktora Domana do nauki czytania jest zupełnie inne. W pierwszej kolejności zaczyna się od tego, co jest znane, a kolejno przechodzi do abstrakcji. W ten sposób wykorzystuje się szybkość uczenia się dzieci, które są chętne do wchłaniania nowych informacji, wiedzy i poznawania nowych rzeczy.

Twórczość Glenna J. Domana jest rozpoznawana na całym świecie. Zostały uruchomione sieci Instytutów Osiągnięć Ludzkich z siedzibą w Stanach Zjednoczonych, które mają na celu zachęcenie dzieci do pełnego wykorzystania ich zdolności poznawczych, emocjonalnych i fizycznych .

Sprawdź jak działa Metoda Domana, abyś mogła nauczyć swoje dziecko czytania już we wczesnym wieku.

Metoda Domana – kluczowe punkty

Metoda Domana nauka

Małe kapsułki wiedzy. Metodę należy stosować w krótkich sesjach, które nie mogą przekroczyć 10 minut. Jeżeli dziecko ma mniej niż rok nauka nie powinna trwać dłużej niż 3 minuty. Chodzi o to, aby dziecko się nie znudziło i aktywnie uczestniczyło w zajęciach. Powinnaś wykonywać 3 sesje dziennie, pamiętając, że nowa grupa słów powinna być dodawana każdego dnia.

Małe szczegóły zrobią dużą różnicę. Jeżeli Twoje dziecko ma mniej niż 18 miesięcy powinnaś używać dużych kart (15 x 60cm), gdzie litery wydrukowane powinny być czerwonym kolorem – czcionką 12 cm wysokości i 2 cm grubości. Pamiętaj, że karty muszą być umieszczone w odległości 45 cm od Twojego dziecka.

Dla dzieci, które mają ponad półtora roku, karty będą nieco mniejsze ( 10 x 60 cm). Litery powinny być czarne o grubości 1 cm i wysokości 7,5 cm. Karty powinny być umieszczone w odległości jednego metra od Twojego dziecka.

Ważnym jest, aby nie traktować nauki jako wyzwania i zobowiązania. Chodzi bardziej o przyjemny ton sesji, w którym dziecko będzie szczerze zainteresowane.

Organizacja i dyscyplina. Ustaw grupy słów według kategorii (rodzina, dom, części ciała itd.). Każda powinna zawierać pięć słów, po jednym na każdej karcie. Pierwszego dnia pokaż swojemu dziecku jedną kategorię. Drugiego dnia musisz dołączyć kolejną, w ten sposób Twoje dziecko będzie miało już do opanowania 10 kart. Trzeciego dnia dodasz kolejną kategorię, w sumie 15 słów.

W ten sposób postępujesz, aż do dnia piątego. Będziesz używać 25 słów podczas każdej z trzech sesji dziennie. W szóstym dniu odrzucasz kategorię z dnia pierwszego i dodajesz następną, pamiętając o nieprzekroczeniu 25 słów.

Każda grupa słów będzie wprowadzana przez pięć dni, w 15 sesjach, w co jest wystarczająco długo, aby Twoje dziecko mogło zapamiętać każdą z nich.

Metoda Domana, na co zwrócić uwagę?

Na początku możesz przygotować 200 kart, który wystarczą Ci na miesięczną sesję. Pamiętaj, że każdego dnia nauka powinna odbywać się 3 razy dziennie, ale ma sprawiać przyjemność. Możesz ćwiczyć w każdym miejscu w domu, w parku, czy podczas oczekiwania w gabinecie lekarskim.

Nie zapomnij, że Ty i Twoje dziecko powinniście się zawsze dobrze bawić w trakcie nauki.

Rozpocznij najpierw od znanych pojęć i nauczania swojego dziecka słów, które definiują jego otoczenie: butelka, tata, mama, woda, łóżko, ręka, nos.

Po wprowadzeniu kategorii odnoszących się do środowiska rodzinnego, możesz dołączyć inne otoczenia: park, szkoła i dom babci. Dzięki temu  słownictwo Twojego dziecka będzie stopniowo rozszerzane o nazwy, kolory i wszystko, co tylko wymyślisz.

Za każdym razem, kiedy uczysz nowego słowa, spróbuj wskazać dziecku, o czym mówisz. To pomoże im nawiązywać skojarzenia i będzie dla nich jeszcze łatwiejsze.

Główną ideą tej metody jest, aby dziecko zrozumiało, co reprezentują litery i dźwięki. W momencie poznania słowa będzie mogło uchwycić nazwę każdej litery i uformować je odpowiednio w sylaby, słowa i wyrażenia.

Jeśli zastosujesz te instrukcje w praktyce, przekonasz się, że Metoda Domana nie tylko jest okazją do świetnej zabawy, ale przede wszystkim nauczysz swoje dziecko umiejętności czytania i pisania, zwiększając jego inteligencję. Nie obawiaj się spróbować, pewność siebie pomoże Ci odpowiednio przekazać wiedzę!

Powodzenia!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Díaz, J. Q., & Llamas, J. L. G. (2013). Sobre el Aprender a leer. Acerca de las inquietudes que suscita la elección de un método para enseñar a leer. Libreria-Editorial Dykinson.
  • Fundación Iberoamericana Down 21. (s. f.). Método Doman. Recuperado 2009, julio 17, de: http://www.down21.org/educ_psc/educacion/tecnica_inetrvencion/doman.htm
  • Mejía, D. N. (2010). Lectura en pañales para llegar a la escuela. Revista Latinoamericana de Ciencias Sociales, Niñez y Juventud, 8(2), 873-883. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=3356276
  • Suárez, L. B., & Carbajal, K. C. (2012). Aplicación del Método Doman para disminuir la dislalia funcional en niños de 5 años de la institución educativa Nº 252 “Niño Jesús” del distrito de Trujillo, 2012. Perspectivas en primera infancia, 1(1).
  • Valadez, Á., Ángel, M., Gómez Zermeño, M. G., & García Mejía, I. A. (2013). Diseño de un recurso educativo multimedia basado en la Metodología Doman para mejorar la enseñanza de la lectura en el nivel preescolar. http://repositorio.minedu.gob.pe/handle/123456789/2865

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.