Karcenie dzieci - jakiego tonu głosu powinnaś użyć?

Karcenie dzieci - jakiego tonu głosu powinnaś użyć?
Karcenie dzieci - jakiego tonu głosu powinnaś użyć?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Karcenie dzieci nie jest przyjemne, ale czasem nie sposób go uniknąć. Bardzo ważne jest, aby rodzice kontrolowali sposób mówienia podczas upominania swoich dzieci. Jakiego tonu głosu powinnaś użyć?

Jest wielu rodziców, którzy upominając swoje dzieci, mówią szorstko. Czasami krzyczą, a czasem mogą nawet stać się agresywni. To nigdy nie jest oznaką dobrego rodzicielstwa. Krzyczenie nie działa rozwijająco na dzieci, ale raczej wywołuje strach i niechęć. Ale jakiego tonu głosu należy zastosować, gdy karcenie dzieci jest nieuniknione?

Bardziej empatyczny, wyrozumiały i troskliwy ton jest znacznie bardziej skuteczny, jeśli chodzi o karcenie dzieci. Najważniejsze jest być autentycznym. Innymi słowy, bądź całkowicie szczera i używaj spokojnego tonu głosu. Jeśli mówisz w złości, Twoje dzieci to zrozumieją, a Twoje słowa nie będą tak skuteczne.

Karcenie dzieci jest skomplikowane

Karcenie czy też dyscyplina jest jedną z najbardziej skomplikowanych części wychowywania dzieci. Zwłaszcza że ​​nie chcemy, aby nasze dzieci cierpiały, ale jednocześnie muszą nauczyć się pewnych lekcji.

Karcenie dzieci - rozmowa rodzica z dziećmi

Czasami rodzice stają się zbyt pobłażliwi, ponieważ chcą chronić swoje dzieci przed negatywnymi emocjami. Ale ci rodzice nie robią swoim dzieciom żadnej przysługi. W rzeczywistości, wręcz przeciwnie.

Dzieci, które dorastają bez określonej struktury dyscypliny lub bez konsekwentnej edukacji, są mniej przygotowane do radzenia sobie z dorosłym życiem. Rodzice muszą stworzyć przewidywalną strukturę dla swoich dzieci, która zawiera zasady i ograniczenia. W ten sposób dzieci będą wiedziały, czego się od nich oczekuje.

 

Twój ton głosu ma znaczenie

Wielu rodziców uważa, że ​​muszą użyć surowego głosu, aby zdyscyplinować swoje dzieci. Niektórzy nawet myślą, że muszą krzyczeć na swoje dzieci, aby poprawiły swoje zachowanie. Ale nic nie może być dalsze od prawdy.

To, co musimy zrozumieć bardzo wyraźnie, to to, że krzyczenie i agresja słowna względem naszych dzieci w żaden sposób nie jest najlepszym sposobem ich dyscyplinowania.

Jeśli pamiętamy, że dyscyplina jest równoznaczna z nauczaniem, zmienimy naszą perspektywę i podejście. Jeśli krzyczysz lub agresywnie rozmawiasz ze swoimi dziećmi, zabijesz w nich w ten sposób zdolność do uczenia się. Dzieci czują się źle emocjonalnie, co blokuje jakąkolwiek naukę.

Jeśli wydajesz rozkazy agresywnym tonem głosu, mózgi dzieci automatycznie przechodzą w tryb walki lub ucieczki. Powoduje to, że dzieci stają się bardzo oporne i niechętne do współpracy. Co więcej, stają się oziębłe emocjonalnie wobec rodziców dlatego, że nie są dla nich bardziej empatyczni.

Zwiększ swoją empatię, to jedyny skuteczny sposób na efektywne karcenie dzieci

Rodzice cierpią, gdy cierpią ich dzieci, ale to nie znaczy, że powinniśmy wyrzucić nasze zasady przez okno. Bycie nazbyt pobłażliwym powoduje tylko więcej problemów w dalszej części drogi. Idealnie powinniśmy przyjąć nowe podejście do dyscypliny.

Mówienie dziecku spokojnym i empatycznym tonem o konsekwencjach jego działań jest zawsze dobrym punktem wyjścia do skutecznego zwrócenia uwagi na jego złe zachowanie.

Użyj spokojnego tonu głosu płynącego się z Twojego serca i spróbuj zrozumieć swoje dzieci, zamiast atakować. W ten sposób Twoje dziecko będzie się czuć akceptowane i będzie wiedzieć, że je kochasz, nawet gdy je poprawiasz, ponieważ to Twoja rola jako rodzica.

karcenie dziecka - matka upominająca córkę

Nie ma potrzeby krzyczeć. Świat jest wystarczająco trudny, a dzieci potrzebują, aby ich domy były miejscem nie tylko chroniącym je przed światem fizycznie, ale także emocjonalnie. Pozwól swoim dzieciom stawić czoła ustalonym i naturalnym konsekwencjom ich działań. Ale jednocześnie upewnij się, że jesteś tam, aby zaoferować wsparcie.

W wielu przypadkach konsekwencje mówią same za siebie. Ale Ty, jako rodzic, powinnaś pozostać wierna swoim zasadom, zwłaszcza wtedy, gdy rozmawiasz ze swoim dzieckiem spokojnym, kochającym, a przede wszystkim empatycznym tonem głosu.

 

Co zrobić, jeśli masz wrażenie, że ciągle krzyczysz na swoje dzieci

Być może masz już nawyk krzyczenia na swoje dzieci i rozmawiania z nimi w niemiły sposób. Może dorastałeś w tego rodzaju domu i uważasz, że to jedyny sposób, aby twoje dzieci były posłuszne. A może kiedy rozmawiasz z nimi spokojnie, masz wrażenie, że Cię ignorują.

Po pierwsze, musisz zrozumieć, że jeśli zawsze krzyczysz, zawsze będziesz musiał krzyczeć. To dlatego, że Twoje dzieci przyzwyczajają się do tego, że cały czas krzyczysz. Myślą, że nie muszą traktować Cię poważnie, dopóki się nie zdenerwujesz i nie podniesiesz głosu. Staje się to błędnym kołem.

Unikaj używania agresywnego tonu głosu

Używanie agresywnego tonu głosu może dawać krótkoterminowe rezultaty, ale na dłuższą metę kończy się niepowodzeniem. Krzyczenie nie uczy dzieci. Jeśli będziesz krzyczeć zbyt często, doprowadzisz do zniszczenia relacji z dziećmi.

A gdy będą starsze, jeśli chcesz, aby Ci ufały, musisz utrzymywać z nimi dobrą komunikację. Dlatego na wczesnym etapie ich dzieciństwa powinieneś zwrócić uwagę na łagodny ton głosu podczas ich karcenia.

Powinnaś “oszczędzać” podnoszenie głosu na prawdziwe sytuacje kryzysowe. Innymi słowy, na sytuacje, w których pojawia się realne zagrożenie bezpieczeństwa i trzeba jak najszybciej zwrócić uwagę dzieci, aby uniknąć obrażeń u nich lub innych. Po uspokojeniu sytuacji powróć do spokojnego tonu głosu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.