Nauczyć córkę tego, co najważniejsze - niezwykła misja

Nauczyć córkę tego, co najważniejsze - niezwykła misja
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Świat i społeczeństwo stale się zmieniają, a obecne w nich modele i role stale ewoluują. To stanowi wyzwanie dla wszystkich mam. Istnieje wiele lekcji, których musisz koniecznie nauczyć córkę. Zapamiętaj dobrze te zasady, cele i wartości i wpajaj je w umysły małych dziewczynek, które są kobietami jutra. Nie dasz rady być najlepszą mamą na świecie, ale możesz być najlepszą mamą dla swojej córki. To jasne, że będziesz popełniać błędy i uczyć się na nich.

Wraz z upływem czasu przekonasz się, że czyniłaś dobrze. Zwłaszcza, gdy zobaczysz, że Twoja córka jest stabilna emocjonalnie i niezależna. Poświęć więc czas, by nauczyć córkę najważniejszych rzeczy, aby była silna i zebrała owoce ciężkiej pracy. W tym artykule dowiesz się czego koniecznie powinnaś nauczyć córkę.

Czego należy nauczyć córkę o życiu

Mama i córka dotykające się czołami

Życie bywa ciężkie, czasem nawet pełne bólu. Nie wszystko jest proste, łatwe i przyjemne, nie wszystko ma zakończenie rodem z bajki. Istotne jest jednak, by nauczyć się żyć intensywnie. Zaczynać każdy dzień z pewnością, że przyniesie nowe możliwości. Cieszyć się każdym wschodem słońca tak mocno, jakby miał być ostatnim w naszym życiu.

Powinnaś nauczyć córkę, że nie należy uciekać od własnych lęków, ale stawiać im czoła. Pomóż jej podejmować własne decyzje od najmłodszych lat i brać odpowiedzialność za każde działanie. Niech akceptuje konsekwencje i cieszy się życiem. Niech docenia dobre rzeczy, ale także akceptuje te złe.

Niech nigdy się nie poddaje i nie czeka na akceptację ze strony innych. Twoja córka przyszła na ten świat by być szczęśliwa, nie po to, by poddawać się woli innych. Uzyskanie akceptacji za to, kim się jest, bez jakichkolwiek zmian, przynosi ogromną satysfakcję. Kochaj samą siebie za wszystkie cnoty i ułomności. Nie idealizuj ani nie staraj się osiągnąć wzorów, które Ci nie służą.

Musisz nauczyć ją, by była wierna sobie i nigdy się nie oszukiwała. Powinna pokazywać, jaka jest naprawdę, bez udawania lub zasłaniania się osobowością innych. Nie zapomnij, że musi doceniać wagę swoich własnych osiągnięć.

Daj swojej małej dziewczynce dar intuicji. Niech podąża za swoim wewnętrznym głosem i instynktem. Nie musi polegać na kimkolwiek innym, nawet na Tobie. Musi znaleźć własną ścieżkę. Jeśli zgubi się w trakcie drogi, może ją zmienić, ale nie powinna rezygnować z całej podróży.

Lekcje życia codziennego

Koniecznie musisz nauczyć córkę, by prosiła o pomoc, gdy jej potrzebuje i by była wdzięczna, gdy ktoś wyciągnie do niej pomocną dłoń. Powinna nauczyć się wyrażać swoje potrzeby i troski, a jednocześnie szczerze i niezmiennie trzymać się swoich zasad i poglądów.

Motywuj ją z pasją, która ją ogarnie i będzie towarzyszyła jej aż po kres jej dni. Wytłumacz jej, jak planować przyszłość stojąc stopami w teraźniejszości i cierpliwie kształtuj jej zrozumienie dla zmian, które są stałym towarzyszem życia.

Powinnaś również nauczyć ją odważnego stawiania czoła wyzwaniom, aby nie bała się, że starci wszystko podejmując ryzyko. Twoja córka powinna wiedzieć, że nie musi przyjmować na siebie obowiązków innych ludzi, a tym bardziej nie powinna godzić się na absurdalne obwinianie.

Mama, które chce nauczyć córkę cerowania

Pozwól jej iść przez życie z pięknym i wyjątkowym uśmiechem, który dał jej Bóg. Daj jej szansę by śmiała się na ulicy bez żadnego konkretnego powodu, by wykrzyczała wszystkie swoje przekonania i by dzieliła się swoją radością z każdą wybraną przez siebie osobą.

Tyle trzeba się nauczyć o związkach

Naucz swoją córkę cieszyć się miłością, bez ograniczeń i uprzedzeń, by umiała poddać się sile swojego partnera – tak długo, dopóki on również się jej poddaje. Twoja córka może nauczyć się świadomości swoich uczuć, władzy nad nimi i odpowiedniego postępowania.

Warto nauczyć ją, że zdarzają się nieporozumienia, ale spotkaniu dwóch dusz towarzyszy niesamowity blask. Powinna również dowiedzieć się o rozstaniach i toksycznych ludziach. Może cieszyć się ulotną naturą niektórych relacji i trwałością szczerych związków.

Naucz swoją córkę, by była swoją najlepszą przyjaciółką. Bez miłości do samej siebie nie ma niczego, a na pewno nie ma inteligencji emocjonalnej. Powinna znać i kochać samą siebie, podobnie jak swoje otoczenie. Powinna umieć wyznaczać granice, bez względu na to, ile to kosztuje i podejmować wyzwanie ich utrzymywania.

Ale przede wszystkim, droga mamo, musisz nauczyć córkę, by od najmłodszych lat nikogo nie idealizowała ani nie wielbiła; ani rodziny, ani przyjaciół. Nawet rodziców. Niech zrozumie, że wszyscy jesteśmy pełnymi niuansów istotami ludzkimi. Ona także.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.