Czy Facebook jest bezpieczny dla dzieci?

Czy Facebook jest bezpieczny dla dzieci?
Azucena Fernández

Napisane i zweryfikowane przez nauczycielka Azucena Fernández.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wielu rodziców zastanawia się, czy Facebook jest bezpieczny dla dzieci. W rzeczywistości z Facebooka korzysta wiele młodych osób, które mają założone konta, chociaż obowiązują na nim ograniczenia wiekowe.

Każdy z nas zna Facebooka. Nie musisz posiadać na nim kąta, aby wiedzieć, że jest to największa sieć społecznościowa na świecie. Facebook ma ustalony minimalny wiek, w którym można założyć konto. W ten sposób stara się nie dopuścić, aby z jego usług korzystały osoby, które nie ukończyły 13. roku życia.

Ale nic dziwnego, że wielu rodziców zachodzi w głowę, czy Facebook jest bezpieczny dla dzieci.

Mimo wspomnianego ograniczenia sporo osób ignoruje ograniczenia wiekowe nakładane przez Facebooka. Każda osoba, bez względu na wiek, może założyć na nim konto. Wystarczy podać fałszywą datę urodzin.

W rezultacie z tego portalu społecznościowego korzystają każdego dnia miliony dzieci poniżej 13. roku życia. Przy okazji pamiętaj, że Facebook umożliwia raportowanie niepełnoletnich użytkowników. Możesz to zrobić korzystając z tego formularza.

Dlaczego dzieci poniżej 13. roku życia nie mogą korzystać z Facebooka?

Ograniczenie wiekowe bierze się przede wszystkim z międzynarodowych przepisów prawnych. Mogą one się różnić w każdym kraju i uniemożliwiają dzieciom dostęp do usług internetowych, aby zapewniać im prywatność.

Sieci społecznościowe

Jeżeli twórca Facebooka, Mark Zuckerberg, miałby coś do powiedzenia w tym temacie, to z pewnością jego strony używałyby jeszcze młodsze dzieci.

Pamiętaj, że Zuckerberg powiedział kiedyś, że dolna granica wieku powinna zostać obniżona, aby z Facebooka mogły korzystać jeszcze młodsze dzieci w celach edukacyjnych. Nic dziwnego, że rodzice sami się nad tym zastanawiają.

Czy Facebook jest bezpieczny dla dzieci?

Takie stwierdzenie wywołało wiele kontrowersji. Wiele osób uważa, że media społecznościowe, takie jak Facebook, są niezwykle przydatne dla dzieci poniżej 13. roku życia. Jednak inni z kolei twierdzą, że są zbyt niebezpieczne, aby dzieci miały do nich dostęp.

Przede wszystkim należy zrozumieć, że z użytkowaniem Facebooka wiąże się realne ryzyko. Bazując na jego znajomości możesz decydować czy chcesz, aby dziecko korzystało z tej strny. Jednak najlepiej jest nie ignorować obowiązującego limitu wiekowego.

Facebook dla dzieci w wieku 13 lat i starszych

  • Jeżeli Twoje dziecko nie skończyło jeszcze 13. roku życia, odpowiedź jest bardzo prosta: nie powinno mieć konta na Facebooku.
  • W przypadku dzieci, które ukończyły 13. rok życia, istnieją wyraźnie niebezpieczeństwa. Poza tym niektóre z nich mogą być bardziej subtelne. Najbardziej rzuca się w oczy nękanie w Internecie, które może spotkać każde dziecko.

Wyraźne ryzyko dla dzieci

Nie możesz uzyskać dostępu do konta dziecka jeśli nie znasz jego hasła. Poza tym Facebook nie będzie w stanie Ci go podać ze względu na obowiązujące prawa ochrony danych. Dlatego też możesz nie wiedzieć, co Twoje dziecko publikuje, kim są jego znajomi ani jakie opcje prywatności ustawiło.

Każdy rodzic powinien wiedzieć kim są znajomi jego dziecka, ponieważ w Internecie istnieje wielu stalkerów, którzy podszywają się pod dzieci. Dlatego możesz nie mieć szans dowiedzieć się, czy Twoje dziecko rzeczywiście rozmawia z innymi dziećmi, które zna.

Osoby używające Facebooka - czy Facebook jest bezpieczny dla dzieci?

Poza tym wiemy, że Facebook zachęca wielu ludzi do tworzenia idealnego obrazu samego siebie. Gdy już go wykreują, starają się go potrzymać. Takie tendencje prowadzą do rozwoju współzawodnictwa społecznego, co może sprawić, że dziecko będzie czuło się źle oraz miało wrażenie, że jest niekompetentne i nieprzystosowane do funkcjonowania w społeczeństwie.

Co więcej, na Facebooku, podobnie jak na każdej innej stronie, usunięcie zamieszczonych treści może okazać się niemożliwe. Rzeczy, których dziecko nie chce już mieć online, często okazują się trudne do wykasowania. Pozostawiają po sobie cyfrowe odciski palców. Mogą stać się problematyczne nawet miesiące czy lata po ich zamieszczeniu.

Jeśli Twoje dziecko zdecyduje, że chce założyć konto na Facebooku

Oczywiście warto również zwrócić uwagę na drugą stronę medalu. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko (które ukończyło już 13. rok życia) zdecydowało się założyć konto na Facebooku, ustal ściśle określone zasady. Sformułuj je i wyjaśnij dziecku niebezpieczeństwo, jakie może na nie czekać.

To oczywiste, że korzystanie z Facebooka zawsze wiąże się z pewną dozą ryzyka. Jednak życie zawsze jest pełne niebezpieczeństw. Lepiej jest nauczyć się stawiać im czoła niż zawsze ich unikać. Pamiętaj, że bez względu na to, czy Ci się to podoba czy nie, będziesz musiała kiedyś zdecydować, czy Twoje dziecko powinno korzystać z Facebooka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.