Książki o kotach dla dzieci

Książki o kotach należą do najpopularniejszych wśród dzieci. Wiele bajek, filmów i historii wykorzystuje właśnie te zwierzęta jako bohaterów przygód.
Książki o kotach dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 30 czerwca, 2021

Książki o kotach należą do najulubieńszych bajek naszych dzieci. W każdej księgarni można znaleźć setki książeczek, których głównym bohaterem są właśnie te puszyste zwierzęta.

Poznaj te najciekawsze z nich!

4 książki o kotach dla dzieci

Dzieci kochają zwierzęta. Koty i psy należą do najpopularniejszych, ponieważ są również powszechnymi zwierzętami domowymi. Dlatego koniecznie przeczytaj poniższą listę czterech bajek dla dzieci, w których głównymi bohaterami są koty. Ich przeczytanie na głos z pewnością ucieszy Twoje maluchy.

Książki dla dzieci, w których głównymi bohaterami są koty

1. Kot w butach rozpoczyna listę obejmującą ciekawe książki o kotach

Najbardziej znaną książką dla dzieci, w której głównymi bohaterami są koty, jest bez wątpienia Kot w butach. To klasyczna opowieść, która bawi zarówno dorosłych, jak i dzieci. To właśnie dlatego historia Charlesa Perraulta jest celebrowana i publikowana na całym świecie.

Kot w butach i kapeluszu - kolorowanka

Ta historia dotyczy rodziny, która posiada młyn w pewnym odległym królestwie. W pewnym momencie ojciec – głowa rodziny – umiera i pozostawia mały spadek każdemu ze swoich synów. Jednak najmłodsze dziecko jest zrozpaczone, gdy dowiaduje się, że jego tata zostawił mu tylko kota.

 

Wkrótce wszystko się zmienia, gdy odkrywa magiczne zdolności kota. Potrafi on nawet mówić! Chłopiec przeżyje wraz z kotem serię przygód, które uczą dzieci o odwadze, zaufaniu, miłości i przyjaźni.

2. Kot w kapeluszu

Główny bohater tej słynnej historii nie jest zwykłym kotem. Nosi ubrania i używa cylindra w czerwono-białe paski, który pasuje do jego czerwonej muszki. Chociaż książka została opublikowana po raz pierwszy ponad 60 lat temu, nadal jest jedną z najlepiej sprzedających się książek dla dzieci.

Ta zabawna historia opowiada historię pewnego znudzonego rodzeństwa. Dzieci wyglądają sobie przez okno, nie mając nic innego do roboty. Nagle pojawia się Kot w kapeluszu i zabawia ich szalonymi oraz zabawnymi grami, robiąc bałagan w ich domu. Jak skończy się ta historia?

Czy Kot w kapeluszu będzie w stanie odłożyć wszystkie zabawki na miejsce, zanim przybędzie mama? Wśród książek dla dzieci, w których głównymi bohaterami są koty, jest to jedyna w swoim rodzaju bajka!

 

3. Kot Matyldy

Kot Matyldy (oryg. Matilda’s Cat) autorstwa Emily Gravett to kolejna doskonała książka dla dzieci, szczególnie dla tych które dopiero uczą się czytać. Duże i kolorowe obrazki pomogą im zrozumieć całą historię, nawet jeśli nie potrafią jeszcze rozróżnić literek.

Ta książka jest bardzo prosta i stosunkowo krótka. Jest wspaniałym opisem przyjaźni między kotem i dziewczynką. Opisuje losy Matyldy i jej pomarańczowego, pręgowanego kota. Matylda chce zabawić kotka tradycyjnymi kocimi zabawkami: kulkami wełny, wstążeczkami, pudełkami…

W rzeczywistości jednak, kot ten ma bardzo szczególne upodobania. Dziecko po przeczytaniu książki odkrywa, jaka jest ulubiona zabawka kota Matyldy –  na końcu jest to dla czytelnika wielka niespodzianka.

 

4. Czerwony kot, niebieski kot

Chłopiec i kot

Już sam tytuł zdradza głównych bohaterów tej książki napisanej przez Jenni Desmod, a nawet wyjawia ich główną cechę: jeden kot jest czerwony, a drugi niebieski.

Oba zwierzęta mają wspólną przywarę: każde z nich zazdrości pewnych cech drugiemu. Czerwony kot chce być równie mądry jak niebieski kot. Niebieski kot z kolei, chce być tak szybki jak czerwony kot.

 

To jest główny powód kłótni i sprzeczek pomiędzy nimi.  Kiedy dzieci będą czytać tę książkę, poznają różne przygody i kłopoty, w które wpadają zazdrosne koty… Pozwoli im to dostrzec, jak ważne jest akceptowanie i docenianie własnych cech charakteru, talentu czy zdolności.

To prosta historia, ale przedstawia bardzo ważne wartości, takie jak:

  • Warto kochać siebie takim, jakim jesteś.
  • Istota własnej samooceny.
  • Wartość prawdziwej przyjaźni.
  • Akceptowanie ludzi takimi, jakimi są.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perrault, C. (1500). El gato con botas. Timun Mas.
  • Seuss, D. (1957). El gato en el sombrero. Lectorum Pubn INc.
  • Gravett, E. (2014). El gato de Matilda. Picarona,
  • Desmond, J. (2016). Gato rojo Gato azul. Lata de sal.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.