Zabawy rozwijające umiejętności motoryczne u dzieci

Na każdym etapie rozwoju dziecko wymaga stymulacji i konkretnych działań pozwalające poprawnie rozwijać jego umiejętności motoryczne. Poznaj najlepsze metody służące do tego celu, wykorzystujące gry i zabawy.
Zabawy rozwijające umiejętności motoryczne u dzieci
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wykorzystanie gier jako mechanizmu poprawiającego umiejętności motoryczne to doskonałe i bardzo potrzebne narzędzie. Jednak ludzie na ogół nie kładą na to większego nacisku, dopóki dziecko nie pójdzie do szkoły.

Od tego wieku dzieci są stopniowo przyzwyczajane do sportu i ćwiczeń, ale główny nacisk kładzie się raczej na talent i rywalizację niż na ich integralny rozwój jako istot ludzkich.

Jednak umiejętności motoryczne są niezbędne dla prawidłowego rozwoju biologicznego, psychologicznego i społecznego dziecka. Jeśli więc z pracą nad tym aspektem poczekamy do początku nauki szkolnej, to pod tym względem pięć lat w życiu dziecka zostanie bezpowrotnie utraconych.

Czym są umiejętności motoryczne i dlaczego ich rozwój jest aż tak ważny?

Rozwój motoryczny obejmuje cały szereg zmian zachodzących w zakresie umiejętności motorycznych danej osoby. Opanowując je, dziecko będzie stopniowo coraz bardziej sprawnie wykonywać nowe i różnorodne czynności ruchowe. Oprócz tego zacznie kontrolować ruchy swojego ciała i lepiej przystosowuje się do środowiska fizycznego i społecznego.

Młoda osoba będzie rozwijać umiejętności motoryczne w praktyczny sposób od urodzenia do dorosłości. Jednak ważne jest, aby znać różne etapy ewolucyjne, przez które przechodzi dziecko, aby zapewnić mu najbardziej odpowiednią stymulację na każdym etapie jego rozwoju.

Aby to ułatwić, pogrupujemy różne gry i zabawy według wieku, do którego są przeznaczone.

Gry i zabawy pozwalające rozwijać umiejętności motoryczne u dzieci

Od 3 do 6 miesięcy

Posadź dziecko na dywaniku i daj mu kilka różnokolorowych kubków (z odpowiedniego materiału). Następnie zachęć je do budowania wież, umieszczając kubki jeden na drugim. Ta prosta czynność poprawia umiejętności motoryczne i koordynację Twojego dziecka.

Dziecko i klocki

Włóż małe pianinko do łóżeczka dziecka, w miejscu jego stóp. W ten sposób, gdy leży, będzie mogło „grać” stopami na klawiszach i cieszyć się wydobywającymi się z niego dźwiękami. Ten muzyczny bodziec wzmocni jego ruchy i zachęci do kontynuacji ćwiczenia. Ta zabawa zachęci do rozwoju motoryki praktycznie każde dziecko. 

Od 6 do 9 miesięcy

Od tego wieku tory lub trasy z różnymi „przeszkodami” są doskonałym narzędziem rozwojowym. Koncepcja polega na tym, że maluch będzie czołgał się przez różne przedmioty. Maty i tunele są do tego idealne, ale jeśli ich nie masz, wystarczy użyć wyobraźni i wykorzystać wszystko, co nadaje się do tego celu.

Możesz również użyć poduszek na różnej wysokości lub pudełek otwartych po obu stronach. Dlaczego by nie postawić zabawki na końcu trasy i zachęcić dziecko, aby się do niej zbliżało? To ćwiczenie wzmocni jego umiejętności raczkowania i tym samym korzystnie wpłynie na umiejętności motoryczne.

Aby pracować nad umiejętnościami motoryki precyzyjnej, niezwykle korzystne jest danie dziecku małych klocków o różnych kształtach i rozmiarach. Siedząc na podłodze będzie ono po prostu musiało się nimi bawić, tworząc wieże lub układając je w dowolny sposób wokół siebie.

Od 9 do 12 miesięcy

Aby poprawić koordynację ruchową i wzrokowo-ruchową, możemy wykorzystać małe kulki o różnych kolorach. Umieszczając kilka pojemników na podłodze, poprosić wyzwać dziecko, aby w danym czasie włożyło do pojemnika jak najwięcej kulek. A

lternatywnie moglibyśmy poprosić je o umieszczenie wszystkich kulek tego samego koloru w określonym pudełku.

Od 12 do 15 miesięcy

Wybierz dwie małe zabawki na kółkach (może to być samochód, pociąg, ciężarówka itp.) – jedną dla siebie, a drugą dla dziecka. Następnie siedząc na dywanie przeturlaj zabawkę tak, aby wytyczyć pewną trasę.

Dziecko z własną zabawką będzie musiało spróbować podążać tą samą ścieżką. Potem role się zmieniają i dziecko wytyczy własną drogę, a Ty będziesz nią podążać.

Zabawa

Możemy również użyć dużych arkuszy papieru i narysować na nich ścieżkę, którą będą pokonywać zabawki.   Dodatkowo, jeśli użyjemy zabawek, które dziecko może przeciągać podczas wstawania, będziemy pracować nad jego zdolnościami motorycznymi i pomagać mu w nauce chodzenia.

Lalki “matrioszki” są również bardzo przydatnymi przedmiotami, które mogą pomóc dzieciom rozwinąć umiejętności motoryczne w tym wieku. Dorosły musi tylko pokazać dziecku, jak ich używać, a następnie pozwolić dziecku z nimi eksperymentować.

To tylko kilka pomysłów na zajęcia, które rodzice mogą wykonywać w domu, aby popracować nad umiejętnościami motorycznymi swoich dzieci. Nie czekaj, aż Twoje pociechy zaczną chodzić do szkoły, aby stymulować ich umiejętności motoryczne!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Uribe Pareja, I. D. (1998). Motricidad infantil y desarrollo humano.
  • Morán, A. M. M. (2017). Desarrollo de la motricidad fina y gruesa en etapa infantil. Sinergias educativas2(2), 10-20.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.