6 technik pozwalających znieść dokuczanie w szkole

Czy Twoje dziecko skarży się, że jest prześladowane w szkole? Tutaj pokażemy Ci kilka technik, które pomogą mu nauczyć się, jak znieść dokuczanie ze strony innych.
6 technik pozwalających znieść dokuczanie w szkole
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzisiejszych czasach wiele dzieci nie chce chodzić do szkoły, ponieważ przytrafia im dokuczanie ze strony innych. Ale takie sytuacje nie zdarzają się tylko w szkole. W rzeczywistości dokuczanie może się to darzyć również w parku, na placu zabaw itp.

Dlatego bardzo ważne jest, aby dzieci nauczyły się, jak radzić sobie z tym stresującym dla nich zjawiskiem.

Mimo tego, że rodziny i szkoły starają się porozumiewać z dziećmi, bardzo trudno jest zapobiec zjawisku dokuczania i znęcania się. Dzieci czują się poniżone, gdy inni się z nich wyśmiewają. Niestety rodzice nie zawsze mogą chronić swoje pociechy przed tymi nieprzyjemnymi i szkodliwymi sytuacjami.

Z tego powodu ważne jest, aby zapewnić dzieciom narzędzia i strategie, które pozwolą im przetrwać dokuczanie i stawić mu czoła. Jeśli nauczymy ich tego od najmłodszych lat, będą przygotowane na konflikty, których doświadczą w okresie dojrzewania i po nim.

Czy chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat? Zapraszamy więc do przeczytania naszego dzisiejszego artykułu!

Dokuczanie i jego powody, czyli dlaczego dzieci i nastolatki znęcają się nad innymi?

Zwrócenie na siebie uwagi

Smutna dziewczynka

Jednym ze sposobów na zdobycie czyjegoś zainteresowania jest dokuczanie, nawet jeśli jest to negatywny sposób zwrócenia na siebie uwagi. Takie osoby uważają, że lepiej jest zwrócić na siebie negatywną uwagę, niż w ogóle jej nie zwracać.

Chęć poczucia się lepszym i silniejszym

„Wiele dzieci, które nękają inne, czuje się wtedy lepiej. Poza tym czują się one silne, kiedy drażnią rówieśników poprzez zwykłe dokuczanie”.
Dan Olweus, 1993 –

Chęć zaakceptowania przez grupę

Poczucie przynależności do grupy może być bardzo silne. Dlatego właśnie niektóre dzieci będą naśmiewać się z innych, aby poczuć się akceptowanym przez tych bardziej popularnych członków grupy.

Brak akceptacji dla wyróżniania się

W wielu przypadkach dzieci nie rozumieją różnic między poszczególnymi osobami. Na przykład nie zawsze są w stanie właściwie ocenić różnice kulturowe, rasowe lub fizyczne. Zamiast pomagać innym i rozumieć te różnice, wyśmiewają się z osób, które się od nich różnią.

Naśladownictwo

Niektóre dzieci naśladują to, co widzą w domu w innych środowiskach. Następnie zachowują się tak, jak widzą swoich rodziców. Krótko mówiąc, dokuczanie może oznaczać, że agresor może mieszkać w domu pełnym przemocy.

Techniki radzenia sobie z dokuczaniem

Jak pomóc dzieciom poradzić sobie z tym zjawiskiem? Po prostu wzmacniaj ich poczucie bezpieczeństwa dając im sporo miłości oraz pomóż dzieciom nauczyć się śmiać z siebie. Naucz je, aby nie bały się tego, co powiedzą o nich inne dzieci.

Wyśmiewanie w szkole

Jeśli to dokuczanie będzie trwało dłużej, najlepiej będzie, aby sami rodzice się zaangażowali w ochronę swojej pociechy.

Naucz dziecko odpowiednich reakcji na dokuczanie

Ignorowanie agresora

Dzieci, które dokuczają innym, prawie zawsze poddają się, gdy zdają sobie sprawę, że ofiary je po prostu ignorują. Dlatego też możesz nauczyć swoje dzieci, aby się odwracały na widok łobuzów nic sobie z nich nie robiąc.

Mogą też im przeciwdziałać, mówiąc coś w stylu: „Kije i kamienie mogą połamać mi kości, ale Twoje słowa nigdy mnie nie zranią”. Jako rodzice musimy koniecznie upewnić się, że dzieci są stanowcze w tych zachowaniach, ponieważ prześladowcy próbują przede wszystkim uzyskać od nich jakąś reakcję.

Opanowanie kilku szybkich odpowiedzi

Ważne jest, aby te odpowiedzi nie zawierały obelg ani wyśmiewania. W rzeczywistości takie reakcje jedynie zdezorientują dręczyciela. Na przykład standardowa odpowiedź na dokukczanie może brzmieć: „Wiem, że chcesz mnie rozzłościć, ale to, co mówisz, nie ma na mnie żadnego wpływu, więc musisz postarać się bardziej.”.

Odgrywanie ról, aby dowiedzieć się, jak stawić czoła dokuczaniu

Rodzice mogą ćwiczyć z dziećmi w domu poprzez odgrywanie ról. Mogą wcielić się oni w rolę łobuza wypowiadającego złośliwe rzeczy. Następnie dzieci mogą udawać, że bawią się z agresorem, używając opisanych powyżej szybkich odpowiedzi.

Ta zabawa zapewni Ci wiele narzędzi pozwalających pokonać dokuczanie. Im częściej Twoje dzieci to przećwiczą, tym większe prawdopodobieństwo, że uporają się z dręczeniem w szkole.

Zapewnij dziecku dużo zrozumienia i miłości

Kiedy dzieci opowiadają rodzicom o tych problemach, ważne jest, aby zapewnić im miłość i zrozumienie. Dlatego najlepiej poszukać dla nich historii o dokuczaniu, które mają szczęśliwe zakończenie.

Bardzo ważne jest także, aby dzieci zrozumiały, jak dumni są z nich rodzice, gdy dziecko próbuje na własną rękę zwalczyć dokuczanie, którego jest celem.

Dziś opisaliśmy kilka prostych technik, które mogą pomóc Twojemu dziecku. Jeśli jednak zdarza się to często w szkole, ważne jest, aby porozmawiać z nauczycielem. Wtedy on też będzie mógł pomóc w tej kwestii.
Jeśli Twoje dziecko skarży się na dokuczanie w szkole, te techniki będą bardzo pomocne w zastosowaniu ich w praktyce!

To może Cię zainteresować ...
Bullying – czyli przemoc w szkole. Dowiedz się więcej!
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Bullying – czyli przemoc w szkole. Dowiedz się więcej!

Bullying to zachowania przemocowe występujące często w szkołach. Dowiedz się jak je rozpoznać i zidentyfikować sprawców. Czytaj dalej!


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.