Najlepsze książki dla dzieci o znęcaniu się - poznaj je!

Najlepsze książki dla dzieci o znęcaniu się - poznaj je!

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2021

Znęcanie się to jeden z najtrudniejszych tematów jakie należy poruszyć podczas rozmów z dziećmi. Aby ułatwić sobie to zadanie, warto wykorzystać książki dla dzieci o znęcaniu się.

Nauczyciele i rodzice powinni jak najwcześniej zacząć rozmawiać z dziećmi o znęcaniu się nad słabszymi. Taki dialog stanie się o wiele łatwiejszy, gdy sięgniesz po książki dla dzieci o znęcaniu się.

Niestety znęcanie się nad słabszymi to jeden z tematów, które w dzisiejszych czasach bardzo często pojawiają się w mediach. Edukacja to jedna z podstaw, która umożliwia krzewienie w dzieciach właściwych wartości.

Takie wartości oraz rozwój osobisty, który pojawi się podczas ich dojrzewania, pozwoli im zorientować się, że znęcanie się to okropne działanie, które należy wykorzenić z każdej klasy. Brak przemocy i szacunek wobec każdej jednostki to baza, która pomoże zwalczyć znęcanie się, zapobiegnie jego rozwojowi, a nawet ułatwi jego wykrycie.

Książki dla dzieci o znęcaniu się

1. Cudowny chłopak autorstwa R. J. Palacio

Znęcanie się nad innymi może pojawiać się w każdym wieku. Tak książka jest polecana dla dzieci od dwunastego roku wzwyż.

Cudowny chłopak - książki dla dzieci o znęcaniu się

Głównym bohaterem jednej z najlepszych książek o znęcaniu się nad innymi jest August. © Lions Gate Entertainment, Mandeville Films, Participant Media

August, główny bohater tej strony, to dziecko, które urodziło się z poważną chorobą i zniekształceniem twarzy. Po kilku latach nauczania w domu, które prowadzi jego mama, jego rodzice decydują, że nadszedł czas, aby zaczął chodzić do szkoły.

Książka pokazuje uczucia, działania i motywacje różnych postaci. Jest to możliwe, ponieważ kilka jej części jest opowiadanych z punktów widzenia różnych osób.

Dzięki temu książka ta nadaje się do rozmowy o znęcaniu się nad innymi z dziećmi, które są na tyle duże, aby w pełni zrozumieć co oznacza takie zachowanie i pojąć jego konsekwencje.

2. Noona The Mind Reader autorstwa Orit Gidli

To jedna z najlepszych książek dla dzieci o znęcaniu się, która nadaje się dla dzieci od trzeciego roku życia wzwyż. Wszystko dlatego, że opowiedziana w niej historia nie pokazuje tego samego, co inne książki. Zamiast tego koncentruje się na osobie, która znęca się nad innymi.

Dzięki temu możesz dowiedzieć się więcej na temat powodów, które sprawiają, że dzieci zachowują się w taki sposób. Książka porusza temat empatii oraz widzenia dwóch stron tej samej monety.

Poza tym stanowi kluczowe narzędzie do wykorzystania w klasach, w których muszą koegzystować osoby prześladowane i te, które się nad nimi znęcają. Z jej pomocą obie grupy są w stanie zrozumieć jak powinny się zachowywać w danej sytuacji. Oprócz tego zmusza je do zastanowienia się.

3. El Club de los Valientes (po polsku: Klub odważnych) autorstwa Bogoña Ibarrola

Jedna z lekcji, której powinnaś nauczyć swoje dziecko w związku ze znęcaniem się nad innymi, to konieczność polubownego rozwiązywania konfliktów, bez uciekania się do przemocy.

Właśnie o tym mówi ta książka. Widać to już na pierwszy rzut oka, gdy spojrzy się na okładkę przedstawiającą gołębia. Wartości, jakie jej autor pragnie zakorzenić w dziecku, to brak przemocy, samokontrola i odwaga. To właśnie te aspekty stanowią podstawę i najlepszy sposób na walkę ze znęcaniem się nad innymi.

Kolejne książki dla dzieci o znęcaniu się

4. Krem i czekolada autorstwa Alicia Borras Sanjurjo

Dyskryminacja ze względu na kolor skóry to kolejny przykład znęcania się, z którym często stykamy się w dzisiejszych czasach. Właśnie tego tematu dotyka książka Krem i czekolada. Jej główna bohaterka to albinoska, która jest prześladowana.

Ta książka to ważna lektura, ponieważ zajmuje się kilkoma niezwykle ważnymi wartościami, które odgrywają znaczącą rolę w dzieciństwie i okresie nastoletnim, takimi jak przyjaźń, empatia, tolerancja i solidarność. Opowiada pełną wrażliwości i emocjonalną historię, która odniosła tak duży sukces, że autorka zdecydowała się napisać drugą część.

Nauczyciel zatrzymujący znęcanie się

5. Julio y Sara. Problemas en el recreo (po polsku: Julio i Sara. Problemy na przerwie) autorstwa Aline de Petigni

Jeden z największych problemów związanych z byciem ofiarą znęcania się stanowi znalezienie odwagi, by powiedzieć komuś, co się z nami dzieje. W większości przypadków starach sprawia, że dzieci decydują się nie mówić nikomu o tym, co je spotyka. Jednak milczenie może jedynie zwiększyć wagę problemów.

Każda ze stron książki jest podzielona na dwie części. W zależności od tego, jaką ścieżkę wybierzesz, historia będzie miała inne zakończenie. Na jednej stronie dziecko decyduje się powiedzieć komuś co się dzieje. Na drugiej dziecko decyduje nic nie mówić. Historia pokazuje konsekwencje podjętych decyzji.

Ta fantastyczna historia pomaga dzieciom zyskać świadomość sytuacji, w której się znalazły. Poza tym mogą również wchodzić w interakcje z książką.

6. Red autorstwa Jan De Kinder

Ta książka koncentruje się na jednym z najczęściej spotykanych aspektów znęcania się nad innymi. Chodzi o milczenie dzieci, które są świadkami prześladowania. Wynika ona z lęku przed tym, że same staną się obiektem znęcania się.

To również ważny temat, ponieważ niewiele osób mówi o ludziach otaczających dręczycieli. Na kartach książki odkryjesz ich lęki, wszystkie myśli, które przetaczają się przez ich umysły oraz wewnętrzną walkę między robieniem tego, co jest właściwe, a ochroną samych siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Palacio, R. (2017). Wonder. La lección de August. Editorial Nube de Tinta.
  • Gidali, O. (2016). Nuna sabe leer la mente. Editorial Birabiro.
  • Ibarrola, B. (2008). El club de los valientes. Ediciones SM.
  • Borras, A. (2010). Nata y chocolate. Editorial Anaya.
  • Petigny, A. (2008). Julio y Sara. Problemas en el recreo. Editorial La Galera.
  • Kinder, J. (2017). Rojo o por qué el bullyng no es divertido. Editorial Tramuntana.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.