Życie seksualne po urodzeniu dzieci - oto kilka wskazówek!

Po urodzeniu dziecka wszystko się zmienia, łącznie z seksem. Oto kilka wskazówek dla rodziców, które pomogą wprowadzić partnerów w nastrój na seks po urodzeniu dzieci.
Życie seksualne po urodzeniu dzieci - oto kilka wskazówek!
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Warto to przyznać: życie seksualne jest koniecznością, ale po urodzeniu dzieci trudniej jest uprawiać dobry seks jako para. Kobiety, które dopiero co zostały matkami, z wielu powodów, zarówno biologicznych, jak i emocjonalnych, mogą nie być w najlepszej formie, by cieszyć się seksem.

Dlatego poniżej przedstawimy kilka wskazówek, jak radzić sobie z nieuniknioną poporodową “posuchą” seksualną, a także przedstawimy kilka sugestii, jak nadrobić zaległości i powrócić do starych nawyków tak szybko, bezboleśnie i wygodnie, jak to tylko możliwe.

Życie seksualne po urodzeniu dziecka: czy jesteś na nie gotowa?

Tylko dlatego, że minęła “kwarantanna” poporodowa, a lekarz dał Ci pozwolenie na seks, nie oznacza, że musisz go uprawiać, jeśli nie jesteś na to gotowa. Emocjonalnie niektóre kobiety są gotowe wcześniej, ale inne potrzebują jeszcze kilku tygodni lub miesięcy. Każda kobieta inaczej się regeneruje, a indywidualne tempo powinno być szanowane w każdym przypadku.

Kobieta kładąca poduszkę między nią a mężem w łóżku.

Uważaj na frustrację

Jeśli kobieta nie jest gotowa na seks, może pojawić się frustracja w związku. Ale partner powinien być cierpliwy i wspierać ją, aby poczuła się lepiej. Ona potrzebuje zrozumienia i nigdy nie powinna czuć się winna tylko dlatego, że nie czuje się gotowa na życie seksualne.

Najgorszą rzeczą, jaką mogą zrobić nowo upieczeni ojcowie, jest sprawienie, by ich żony czuły się źle, ponieważ nie są jeszcze gotowe na seks.

Zrozumieć uczucia – klucz do satysfakcji seksualnej po urodzeniu dzieci

Wierzcie lub nie, ale młode mamy nie są jedynymi, których libido spada wraz z narodzinami dziecka. Niektórzy mężczyźni również doświadczają podobnych odczuć. W wielu przypadkach może to być przejawem zmęczenia i stresu.

Niektóre badania sugerują również, że poziom testosteronu spada po tym, jak mężczyzna zostaje ojcem. W innych przypadkach te odczucia mogą wskazywać na coś poważniejszego: depresję poporodową. Mężczyźni też mogą jej doświadczyć.

Mężczyźni, którzy czują się źle, powinni starać się przekazać swoje uczucia, jeśli nie partnerkom, to bliskim przyjaciołom. Jeśli to nie pomoże, może być potrzebna opieka psychologiczna.

Rozbudź zainteresowanie swoim życiem seksualnym

Choć może się to wydawać sprzeczne z intuicją, czasami najlepsze sposoby na podniecenie młodej mamy nie są jednoznacznie seksualne. Ważne jest, aby czuła się ona seksowna i atrakcyjna. Aby pomóc jej czuć się dobrze, ojcowie mogą nawet dać mamom możliwość drzemki popołudniowej, czy też poczuć się komfortowo…

Musisz zrozumieć, że po tym, jak to niemowlę sika, robi kupki i wymiotuje na nią, Twoja partnerka prawdopodobnie nie będzie czuła się zbyt atrakcyjnie. Ogromna część kobiecego pożądania seksualnego sprowadza się do poczucia własnej wartości. Ważne jest zatem, aby pomóc jej odzyskać poczucie równowagi i dobre zdrowie psychiczne.

Konsekwencje karmienia piersią

Matkom karmiącym piersią może być trudno „zmienić role” swoich piersi z narzędzi do karmienia na obiekty seksualne. Karmienie piersią może również wpływać na życie seksualne w inny sposób. Proces ten sieje spustoszenie hormonalne w ciele kobiety, ostatecznie powodując na przykład słabsze nawilżenie pochwy.

Radzenie sobie z życiem jako zombie

Zmęczenie nie jest najlepszym środowiskiem do wskrzeszenia uśpionego życia seksualnego. Pewnego dnia mama może płakać na sam zapach swojego nowego dziecka. Następnego dnia może, w chwili słabości, obrzucać swojego partnera okropnymi wyzwiskami, których będzie później żałować.

Para dotykająca opuszków palców i patrząca sobie w oczy w łóżku.

Brak snu sprawia, że wszyscy robimy dziwne i nieprzewidywalne rzeczy. Innymi słowy, wyczerpanie może prowadzić do zachowań, które w niczym nie przypominają twojego zwykłego nastawienia. Musicie więc być cierpliwi i wybaczać sobie nawzajem!

Odkrywanie innych opcji w Twoim życiu seksualnym

Życie seksualne to nie tylko penetracja, ponieważ można się nim cieszyć na wiele różnych sposobów. Większość z tych opcji to rzeczy, które (miejmy nadzieję) uprawialiście jako grę wstępną od lat.

Dobrymi pomysłami mogą być pieszczoty, masowanie pleców, masaże stóp i nie tylko. Każdy dotyk, nawet głaskanie włosów partnera, powinien pomóc ożywić intymność. Najtrudniej jest znaleźć na to czas. Ważne jest, aby znaleźć na to 5 lub 10 minut dziennie, jeśli nic więcej.

Pomoże to utrzymać związek przy życiu i znacznie ułatwi powrót do seksu, gdy poczujesz się gotowa.

Nauczenie się nowych “sztuczek” to klucz do życia seksualnego po urodzeniu dzieci

W wielu przypadkach biologiczne zmiany w czasie ciąży, a także zmiany hormonalne, które następują (i karmienie piersią), skłaniają kobiety do zmiany swoich preferencji dotyczących określonych zachowań seksualnych.

Niektóre młode mamy posuwają się tak daleko, że porzucają swoje ulubione nawyki sprzed ciąży i domagają się czegoś nowego.

Krótko mówiąc, dzięki tym wskazówkom możesz wrócić do aktywnego życia seksualnego, ale zawsze z cierpliwością i poszanowaniem rytmów potrzebnych do powrotu. Nie chcesz się zmuszać, jeśli nie czujesz się gotowa lub bieżące doświadczenia mogą nie być przyjemne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • G Punto, I. (2019) Los que todas callan. Editorial: (Verso&Cuento).
  • Gettler LT, McDade TW, Feranil AB, Kuzawa CW. “Longitudinal Evidence That Fatherhood Decreases Testosterone in Human Males”. Proceedings of the National Academy of Sciences. Sept. 12, 2011. https://www.pnas.org/content/108/39/16194.short

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.