Karmienie piersią jako niepodważalne prawo matki i dziecka

Normalizacja karmienia piersią jest niezbędna, ponieważ dziecko ma prawo do karmienia, a matka do wykonywania tego bez strachu, poczucia winy czy wstydu.
Karmienie piersią jako niepodważalne prawo matki i dziecka
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Karmienie piersią jest najwłaściwszą metodą odżywiania niemowlęcia i ważnym elementem w tworzeniu więzi. Jednak pomimo wielu korzyści, wiele osób nadal postrzega ten proces jako coś niewłaściwego i  zasługującego na napiętnowanie.

Zatem normalizacja karmienia piersią to zadanie dla nas wszystkich. Musimy pomóc przełamać te psychologiczne bariery, które uniemożliwiają nam postrzeganie go jako naturalnej funkcji, którą w rzeczywistości jest.

Staliśmy się wynaturzonym społeczeństwem, które oddaliło nas od naszych korzeni i podstawowych potrzeb. Naszym celem jest nadanie priorytetu niezależności, produktywności i realizacji własnych potrzeb w każdej dziedzinie naszego życia.

Jednak ludzkie ciepło, kontakt i wzajemne wsparcie są niezbędne, szczególnie na  początku macierzyństwa , które jest tak delikatnym etapem  dla naszej pociechy .   Niemowlęta potrzebują czułości, opieki i ochrony ze strony matki.

A kobiety potrzebują wsparcia i zrozumienia ze strony społeczeństwa. Musimy znormalizować karmienie piersią, bo dziecko ma prawo do opieki i jedzenia, a kobieta ma prawo  karmić swoje dziecko  bez strachu, poczucia winy czy wstydu.    

Karmienie piersią jest konieczne

Mleko matki jest najlepszym możliwym pokarmem dla dziecka. Jego zalety są niezliczone, ponieważ wzmacnia układ odpornościowy dziecka, chroni je przed chorobami i dostarcza wszystkich potrzebnych składników odżywczych. WHO zaleca, aby karmienie piersią było jedynym źródłem pożywienia przez pierwsze sześć miesięcy życia.

Kobieta karmi dziecko

Od tego momentu możesz stopniowo i odpowiednio wprowadzać inne pokarmy. Karmienie piersią należy jednak kontynuować do co najmniej drugiego roku życia. To zalecenie nie jest narzucaniem z góry ani sztywnym limitem.

Nie ma potrzeby przerywania karmienia piersią, gdy maluch osiągnie ten wiek. O wiele korzystniejsze jest stopniowe odstawianie mleka matki w momencie, gdy matka i dziecko czują się gotowe.

Możliwość swobodnego decydowania

Wybór sposobu żywienia, którego będzie przestrzegać każde dziecko, jest osobistym wyborem matki i wszystkie są jednakowo ważne. Istnieje kilka powodów, dla których czasami nie można wdrożyć karmienia piersią. Wybór mleka modyfikowanego jest całkowicie uzasadnioną decyzją, o ile nie jest motywowany presją społeczną.

Wiele matek rezygnuje z tego prawa, ponieważ nie mają wystarczających informacji i wsparcia, ani ze strony rodziny, ani ze służby zdrowia. Wsparcie podczas karmienia piersią jest niezbędne, aby pomóc przezwyciężyć trudności oraz zapewnić niezbędne wskazówki i wsparcie emocjonalne.

Jednak zazwyczaj jest odwrotnie. Karmienie piersią jest mile widziane przez dużą część społeczeństwa, które postrzega je jako przeszkodę w zdolności matki do funkcjonowania jako osoba pracująca i jednostka. Z drugiej strony możliwości arbitrażu lub ugody są wyraźnie niewystarczające.

Poza tym, kiedy kobieta karmi piersią w miejscu publicznym, może otrzymać pełne dezaprobaty spojrzenia i wyrzuty. W rezultacie wiele matek jest kierowanych do pokoi do karmienia piersią (jeśli takie są) lub bezpośrednio do toalet, gdy tylko chcą nakarmić swoje dziecko. Innym razem są zmuszane do okrycia dziecka ściereczką podczas karmienia piersią.

Karmienie piersią jako powszechne prawo

Brak wsparcia i presja społeczna mogą sprawić, że wiele kobiet zrezygnuje z tego cudownego prawa, które jest tak potrzebne im i ich dzieciom. Karmienie piersią zapewnia nie tylko pożywienie , ale także uczucie, ochronę i bezpieczeństwo.

Matka karmi dziecko piersią

Właśnie dlatego normalizacja karmienia piersią jest tak ważna i jest to coś, czym zaczyna się zajmować wiele znanych lub wpływowych kobiet. Widoczność to pierwszy krok, bo jeśli o czymś nie mówimy, to to nie istnieje!

Pamiętaj, że Twoje dziecko ma prawo do na karmienia, kiedy tylko tego potrzebuje. Nie powinnaś znosić wstydu ani kpin. Nie musisz tego ukrywać ani maskować. Wyobraź sobie, że ktoś ograniczył Cię do jedzenia w łazience lub z chusteczką na głowie!

Szukaj więc nowych informacji, rozmawiaj z lekarzami lub grupami wsparcia karmienia piersią i spotykaj się z innymi matkami. Nie chowaj się. Karmienie piersią jest aktem naturalnym, koniecznym i korzystnym. Nienaturalni to ci, którzy widzą to inaczej i patrzą na to z pogardą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cebrián, D. M., Santana, R. M., Villanueva, E. G., & Santana, P. S. (2002, January). Factores relacionados con el abandono de la lactancia materna. In Anales de Pediatría (Vol. 56, No. 2, pp. 144-150). Elsevier Doyma.
  • Díaz-Argüelles Ramírez-Corría, V. (2005). Lactancia materna: evaluación nutricional en el recién nacido. Revista cubana de pediatría77(2), 0-0.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.