Jak załagodzić zaparcia u dzieci - kilka skutecznych sposobów

Jak załagodzić zaparcia u dzieci - kilka skutecznych sposobów

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2018

Zaparcia są powszechne w pierwszych kilku miesiącach życia dziecka. Problem ten jest nie tylko kłopotliwy dla twojego maleństwa, ale może się pogorszyć, jeśli nie zrobisz czegoś aby załagodzić zaparcia.

Jeśli Twoje dziecko zrobiło kupkę normalnej wielkości i nadal wykazuje oznaki dyskomfortu, może to być oznaką zaparcia. Maluszek może ciągle płakać lub zachowywać się tak, jakby starał się wypróżnić. W dzisiejszym artykule przedstawimy kilka sposobów aby załagodzić  zaparcia.

Pomóż rozwiązać maluszkowi ten problem. Kiedy kał pozostaje w okrężnicy, staje się bardziej suchy i twardszy. Może to spowodować ból przy ostatecznym wydalaniu.

Może również towarzyszyć temu kolka, kiedy dziecko jest pełne gazów. Kolka może być nawet chronicznym problemem.

Płaczące dziecko.

Jak załagodzić zaparcia?

Problem ten wiąże się bezpośrednio z dietą dziecka. Występuje najczęściej w pierwszych kilku miesiącach życia, ponieważ ciało noworodka nie jest jeszcze wystarczająco dojrzałe aby normalnie się wypróżniać.

W tym samym czasie możliwe jest, że karmienie piersią nie działa na dziecko zbyt dobrze. Podejmij środki ostrożności i upewnij się, że maluszek pobiera pokarm z piersi prawidłowo i w wystarczającej ilości.

Jeśli używasz mleka modyfikowanego, upewnij się, że nie zaburza ono trawienia dziecka. Podczas podawania pokarmów stałych, należy podawać żywność, która nie powoduje zaparć.

Dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, jeśli zauważysz, że Twoje dziecko nie robiło kupki w ciągu dwóch dni, a jego odchody są zbyt suche i ciężkie.

Płaczący niemowlak

Domowe sposoby na załagodzenie zaparcia

Gdy nasz maluszek ma problem z wypróżnianiem, możemy sami w domu zastosować kilka środków aby złagodzić zaparcie i dyskomfort które powoduje:

 • Pediatrzy sugerują dodanie do mleka modyfikowanego nieco więcej wody niż jest to zalecane, jeśli karmi się butelką
 • W przypadku niektórych matek, masowanie brzuszka i pleców dziecka oraz zginanie ich kolan pomogło przynieść ulgę.
 • Możemy również spróbować podać im odrobinę letniej wody, soku pomarańczowego lub suszonych śliwek
 • Jeśli problem będzie się powtarzał, pediatra może zasugerować zmianę mleka modyfikowanego. Czasami dziecko nie może trawić białka mleka, dlatego pomocne mogą być formuły sojowe lub inne produkty.
 • Ciepłe kąpiele mogą również pomóc.
 • Jeśli inne sposoby nie działają, kolejną opcją jest użycie czopków glicerynowych. Jednak nie powinno to stać się regularną praktyką.
 • Jeśli dziecko spożywa już stałe pokarmy, należy przyzwyczaić je do pokarmów bogatych w błonnik. Pokarmy takie jak ryż i marchew zwiększają możliwość zaparć.
 • Unikaj podawania środków przeczyszczających bez recepty. Możesz jednak poprosić pediatrę o przepisanie środka do zmiękczania kału.

Najprawdopodobniej niektóre z tych prostych zabiegów pomogą Twojemu dziecku poczuć się lepiej. Ponadto, gdy osiągnie wiek czterech miesięcy, będzie znacznie mniej podatne na ten problem.

Po tym, jak ciało dziecka dostosuje się do życia poza brzuchem mamy a żywność zacznie być prawidłowo przetwarzana, będzie ono coraz rzadziej odczuwać zaparcia.

Jeśli jednak jest to chroniczny problem, najlepiej będzie odwiedzić pediatrę. Zaparcie może być tylko skutkiem innej choroby. Jeśli Twoje dziecko ma inne objawy, takie jak:

 • Dziecko w wieku poniżej czterech miesięcy, które nie zrobiło kupki w ciągu 24 godzin.
 • Znacząca utrata masy ciała.
 • Obecność krwi w stolcu.
 • Brak apetytu.
 • Mała poprawa lub brak poprawy po leczeniu.

Skonsultuj się ze swoim pediatrą aby zasięgnąć informacji i porady. Niedługo wszystko będzie w normie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.