Stosowanie opioidów podczas ciąży: czy to bezpieczne?

Stosowanie opioidów podczas ciąży i ich przedawkowanie to jedne z najniebezpieczniejszych skutków takiego postępowania.
Stosowanie opioidów podczas ciąży: czy to bezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2021

Ogólnie rzecz biorąc stosowanie opioidów podczas ciąży i ich przedawkowanie to jedne z najniebezpieczniejszych skutków takiego postępowania. Ale dlaczego tak jest?

Obecnie opioidy są jednymi z najczęściej stosowanych leków. Są to bardzo silne leki, których ludzie używają do leczenia bólu. W rzeczywistości lekarze przepisują je osobom cierpiącym na różne rodzaje raka, ciężki uraz lub po operacji. Dlatego też dziś porozmawiamy o używaniu tych specyfików w czasie ciąży. Czy to bezpieczne?

Przyszłe mamy również mogą cierpieć na te schorzenia. Jednak mogą również uzależnić się od tego rodzaju leków. Dlatego w tym artykule podamy podstawowe informacje dotyczące nadużywania opioidów i jego konsekwencji. Kontynuuj czytanie!

Sstosowanie opioidów podczas ciąży: czym one są i dlaczego ludzie je stosują?

Słowo opioid odnosi się do grupy substancji, które są w stanie stymulować pewne struktury zwane receptorami opioidowymi, które występują w dużych ilościach w układzie nerwowym. Struktury te pełnią istotne role fizjologiczne, takie jak regulowanie bólu.

Pytanie o stosowanie opioidów podczas ciąży

Dlatego ludzie używają opioidów w celu złagodzenia bólu. W rzeczywistości są to obecnie najsilniejsze znane nam środki przeciwbólowe. W efekcie specjaliści zachowują je dla osób z silnym przewlekłym bólem. Poza tym mogą powodować uzależnienie wskutek ich ciągłego stosowania.

Niektóre z najczęstszych leków wywodzących się z tej substancji to morfina, kodeina i fentanyl. Heroina (nielegalny, bardzo niebezpieczny narkotyk) jest również w stanie stymulować receptory opioidowe. Dlatego początkowo był używany jako lek, ale potem został zabroniony na całym świecie.

Czy po zastosowaniu opioidów mogę mieć problemy zdrowotne?

Chociaż opioidy łagodzą przewlekły ból, mogą powodować inne problemy zdrowotne. Oczywiście dzieje się tak zwykle po ciągłym ich stosowaniu, kiedy ludzie zaczynają uzależniać.

Co to znaczy? Oznacza to, że każdy pacjent, nawet kobiety w ciąży, będzie potrzebował większych dawek tego samego leku, aby złagodzić identyczne objawy. Ponieważ nadmierne spożycie jest naturalną tego konsekwencją, prędzej czy później we krwi pacjenta wystąpią toksyczne stężenia.

Według publikacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2007 roku aż 115 000 osób zmarło z powodu przedawkowania opioidów. W wielu przypadkach, gdy ludzie przedawkują, zaburzeniu ulega funkcjonowanie tej części ich mózgu, która kontroluje oddychanie, a depresja oddechowa może być śmiertelna.

Stosowanie opioidów w ciąży: czy może mieć wpływ na moje dziecko?

Według artykułu z Narodowej Biblioteki Medycznej Stanów Zjednoczonych stosowanie opioidów podczas ciąży ma negatywny wpływ na rozwój wewnątrzmaciczny. Niektóre z tych skutków to wrodzone wady rozwojowe układu nerwowego, sercowo-naczyniowego lub żołądkowo-jelitowego (w tym rozwój gastroschisis).

Ponadto stosowanie opioidów może powodować przedwczesny poród i samoistne poronienie . Dodatkowo, ponieważ opioidy mogą przenikać przez łożysko, wpływają też na układ nerwowy płodu. Po urodzeniu dzieci przestają otrzymywać te substancje od matki i mogą w efekcie zapaść na zespół odstawienia u noworodków.

W takim przypadku organizm dziecka reaguje w odpowiedzi na brak leków. To bardzo poważna choroba, która może trwać miesiącami i powodować drażliwość oraz drgawki.

Alternatywy dla stosowania opioidów w czasie ciąży

Morfina łagodzi ból.

Jeśli cierpisz już na przewlekłą chorobę przed zajściem w ciążę, Twój lekarz prawdopodobnie spróbuje wymyślić różne alternatywy, aby uniknąć nadmiernego zażywania opioidów.

Te alternatywy mogą obejmować zmniejszenie dawek, przepisywanie innych leków, terapię fizyczną lub psychologiczną, a nawet wypróbowanie medycyny alternatywnej.

W takim przypadku należy zastanowić się nad kosztami i korzyściami przed rozpoczęciem lub zmianą leczenia. Dlatego tak ważna jest opieka prenatalna. W rzeczywistości czasami obejmuje to planowanie rodziny przed poczęciem.

Czy wiesz, że przyjmowanie kwasu foliowego przez kilka miesięcy przed zajściem w ciążę może zmniejszyć wrodzone wady neurologiczne? Są to wady cewy nerwowej, do których należą złożone schorzenia, np. rozszczep kręgosłupa.

W przypadku pacjentek, które cierpią na choroby przewlekłe, takie jak nowotwory i wymagają stosowania tego typu leków, wizyta u lekarza przed zajściem w ciążę może być dobrym pomysłem. W rezultacie poznają wszystkie możliwe zagrożenia przed rozpoczęciem tej nowej przygody w życiu.

Opioidy mogą być dość niebezpieczne!

Leki te mogą być bardzo przydatne i skuteczne, gdy pacjenci przyjmują je w odpowiednich dawkach i pod opieką medyczną. Jeśli tak nie jest, szanse wystąpienia powikłań mogą ogromnie wzrosnąć.

Dlatego jeśli musisz zażywać ten lek lub uważasz, że możesz być od niego uzależniona, porozmawiaj ze swoim ginekologiem i zadaj mu wszystkie potrzebne pytania.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.