Wysoki poziom cholesterolu u dzieci: czy jest się czym martwić?

Wysoki poziom cholesterolu u dzieci nie zawsze oznacza poważny problem. Dowiedz się więcej o przyczynach tego zjawiska i metodach leczenia z naszego dzisiejszego artykułu.
Wysoki poziom cholesterolu u dzieci: czy jest się czym martwić?

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca, 2021

Przez wiele lat wysoki poziom cholesterolu był uważany za poważny problem zdrowotny, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jednak teraz wiemy, że w większości przypadków nie jest to powód do niepokoju. Jeśli dana osoba utrzymuje pewne nawyki związane ze stylem życia i zdrową wagę, taki stan rzeczy nie powinien powodować żadnych trwałych szkód na zdrowiu.

Wiemy też, że rola diety w regulowaniu poziomu cholesterolu jest dość ograniczona. To prawda, że istnieją pokarmy i składniki odżywcze, które mogą powodować wahania poziomu cholesterolu. Ale to nie oznacza, że ich wpływ będzie naprawdę istotny. Jeśli jednak dana osoba połączy odpowiednią dietę z aktywnością fizyczną, uzyska lepsze wyniki.

Wysoki poziom cholesterolu – najbardziej typowe przyczyny

Jak wspomniano, wysoki poziom cholesterolu nie zawsze oznacza problemy zdrowotne. Wzrost zawartości tych cząsteczek we krwi może być spowodowany przyczynami genetycznymi, niektórymi składnikami diety lub nadwagą. Jednak ważne jest w tym momencie to, by umieć odróżnić, który rodzaj lipoprotein cechuje się najbardziej podwyższonym poziomem.

W przypadku wzrostu HDL nie musisz się zbytnio martwić. Jeśli za ten wzrost odpowiada LDL, będziemy musieli być bardziej ostrożni. Najczęściej cytowane wyniki badań sugerują, że jakiekolwiek ryzyko sercowo-naczyniowe może wynikać ze wzrostu utlenionych cząstek VLDL. Znajdują się one w grupie LDL.

Z tego powodu, zamiast dążyć do obniżenia poziomu cholesterolu jako takiego, powinniśmy upewnić się, że procesy zapalne i utleniania są odpowiednio modulowane tak, aby zapobiec tworzeniu się blaszek miażdżycowych.

Jakie znaczenie może mieć wysoki poziom cholesterolu u dzieci?

Oczywiste jest, że niezależnie od tego, jak niepokojące może być posiadanie cholesterolu powyżej normalnego poziomu, istnieje szereg wskazówek dietetycznych, które mogą poprawić nasz profil lipidowy. Jednak, jak wspomnieliśmy, wpływ tych wytycznych nie będzie naprawdę znaczący, chyba że połączymy je z regularnymi ćwiczeniami fizycznymi.

Pierwszą rzeczą, którą należy wyjaśnić, jest to, że spożywanie dużych ilości tłuszczów nasyconych lub cholesterolu w diecie, nie zwiększa poziomu lipoprotein w osoczu. Jednak regularne przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 zwiększa HDL i obniża całkowity cholesterol.

Fast foody

Wyniki badań z dziedziny kardiologii klinicznej dostarczają niezbitych dowodów na potwierdzenie tego zjawiska.

Aby zapewnić odpowiednie spożycie tych lipidów, konieczne jest włączenie do regularnej diety tłustych ryb, surowych olejów i orzechów. Należy jednak unikać poddawania tych produktów agresywnym procesom gotowania.

W przeciwnym razie tłuszcze „zdrowe” przekształcą się w odmiany trans, co będzie miało negatywny wpływ na profil lipidowy i podwyższy ryzyko dla układu sercowo-naczyniowego.

Pokarmy, których należy unikać, by obniżyć poziom cholesterolu u dzieci

Oprócz faworyzowania spożycia kwasów tłuszczowych omega-3, istnieją także pewne produkty, których należy unikać, aby obniżyć w ten sposób wysoki poziom cholesterolu u dzieci. Jak wspomniano powyżej, lipidy typu trans są pod tym względem szkodliwe. Znajdujemy je głównie w mocno przetworzonych produktach przemysłowych, potrawach smażonych i panierowanych.

Zdrowe jedzenie

Podczas gotowania potraw zawsze lepiej jest używać mniej agresywnych metod, takich jak grillowanie, pieczenie, gotowanie na parze lub w wodzie. Należy również unikać grillowania przy użyciu węgla drzewnego, ponieważ wytwarza on związki toksyczne dla organizmu.

Jednocześnie musisz trzymać się z daleka od spożywania cukrów prostych tak bardzo, jak to możliwe. Elementy te mogą zwiększać wartość energetyczną diety oraz wpływać na zdrowie metaboliczne, promując nadwagę. Otyłość może mieć negatywny wpływ na poziom cholesterolu w osoczu, jeden z głównych czynników zmian profilu lipidowego.

Cholesterol u dzieci nie zawsze jest problemem

Zanim zaczniesz martwić się wysokim poziomem cholesterolu u dzieci, spójrz na budowę ciała dziecka, jego dietę i nawyki związane ze stylem życia. Jeśli mówimy o dziecku szczupłym, aktywnym fizycznie, które regularnie spożywa ryby i warzywa, nie ma się czym martwić.

Jednak, gdy mówimy o osobie regularnie spożywającej wysoko przetworzoną żywność, która również prowadzi siedzący tryb życia i nie je warzyw, średnioterminowe ryzyko wzrasta. Jednak w większości przypadków rozwiązaniem nie są leki, ale po prostu zmiana nawyków.

To może Cię zainteresować ...
Otyłość u dzieci – poznaj 4 kluczowe wskazówki pozwalające jej zapobiegać
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Otyłość u dzieci – poznaj 4 kluczowe wskazówki pozwalające jej zapobiegać

Otyłość u dzieci - 4 kluczowe wskazówki jak jej zapobiegać. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat zdrowego stylu życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rhoads JP, Major AS. How Oxidized Low-Density Lipoprotein Activates Inflammatory Responses. Crit Rev Immunol. 2018;38(4):333-342. doi: 10.1615/CritRevImmunol.2018026483. PMID: 30806246; PMCID: PMC6527110.
  • Nicholls SJ, Lincoff AM, Bash D, Ballantyne CM, Barter PJ, Davidson MH, Kastelein JJP, Koenig W, McGuire DK, Mozaffarian D, Pedersen TR, Ridker PM, Ray K, Karlson BW, Lundström T, Wolski K, Nissen SE. Assessment of omega-3 carboxylic acids in statin-treated patients with high levels of triglycerides and low levels of high-density lipoprotein cholesterol: Rationale and design of the STRENGTH trial. Clin Cardiol. 2018 Oct;41(10):1281-1288. doi: 10.1002/clc.23055. Epub 2018 Sep 28. PMID: 30125052; PMCID: PMC6489732.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.