Zapach noworodka: jak pachnie nowo narodzone dziecko?

Zapach noworodka: jak pachnie nowo narodzone dziecko?

Ostatnia aktualizacja: 07 września, 2019

Każda mama, która czuje zapach noworodka, odczuwa niesamowitą przyjemność. Badacze sugerują, że zapach niemowlęcia wywołuje mieszanka substancji nazywanych mazią płodową i pozostałości płynu owodniowego.

Zapach noworodka i jego oddziaływanie na mamy były przedmiotem wielu badań. Dowiedz się, co to dokładnie jest i dlaczego jesteś praktycznie uzależniona od bliskości swojego maluszka.

Jedna z cech typowych dla noworodków to wydzielany przez nie niesamowity zapach. Cały czas przyciąga on uwagę mam i pozostaje w ich pamięci nawet przez wiele lat.

Zapach noworodka: słodki i upojny dla mam

Większość osób, które kiedyś trzymały niemowlę w ramionach, zwróciło uwagę na to, jak przyjemnie pachnie. Badania sugerują, że ten miły zapach jest wytwarzany w sposób całkowicie naturalny i ma swój określony cel.

Pojawia się, aby umożliwić nawiązanie więzi między matką a dzieckiem, która zapewnia przetrwanie maluszka. Tym samym w zapachu znajdują się substancje, które zachęcają mamę do karmienia piersią i utrzymywania kontaktu z dzieckiem.

Zapach noworodka wywołuje w mózgu mamy reakcję podobną do dopaminy lub hormonów szczęścia. Dlatego bliskość dziecka uzależnia i wywołuje radość.

Jak już wspomnieliśmy, zapach to jeden z naturalnych mechanizmów pomagających stworzyć więź między mamą a dzieckiem. Zapach, razem z innymi zmianami zachodzącymi w mózgu mamy, stymuluje karmienie piersią. Tym samym gwarantuje, że dziecko przeżyje.

Dlaczego dzieci pachną w charakterystyczny sposób?

Kilku badaczy pisało o zapachu noworodka i porównywało go z różnymi innymi aromatami. Niektórzy twierdzą, że przypomina ciastka zanurzone w mleku. To słodki zapach, który wzbudza wiele emocji.

Inni często kojarzą go z karmelem lub wanilią. Raz wyczuty pozostaje w mózgu na zawsze. Naukowcom udało się ustalić, że wywołuje go mieszanka kilku składników. Oto one:

Maź płodowa

Maź płodowa to biaława substancja, która pokrywa skórę dziecka w momencie porodu. Jest dość tłusta i dba o odpowiednie nawilżenie skóry malucha. Powstaje w okolicy dwudziestego tygodnia ciąży.

Śpiący noworodek

Badacze twierdzą, że warstwa łojowa pomaga regulować temperaturę organizmu. To substancja bogata w witaminę E. Oprócz tego chroni dziecko w pierwszych tygodniach po narodzinach.

Ze względu na pełnione przez nią funkcje i ochronę skóry dziecka nie zaleca się zmywać jej do końca podczas kąpieli. Dzięki temu skóra maluszka będzie mogła lepiej wchłaniać wartości odżywcze.

Maź płodowa składa się głównie z białek, wody i tłuszczy. Pomagają one zachować niesamowity zapach noworodka. Jest on najbardziej intensywny w trakcie pierwszych kilku miesięcy życia dziecka.

“W zapachu noworodka znajdują się substancje, które zachęcają mamę do karmienia piersią i utrzymywania kontaktu z dzieckiem.”

Płyn owodniowy

Płyn owodniowy to również ważny składnik zapachu dziecka. Ta bezbarwna i bezzapachowa substancja składa się z węglowodanów, białek i innych składników odżywczych. Oprócz tego chroni dziecko, gdy znajduje się jeszcze w łonie mamy.

Połączenie mazi płodowej z resztkami płynu owodniowego daje niesamowity zapach. Pomaga on wytworzyć więź miedzy dzieckiem a mamą.

Brak aktywności gruczołów potowych też wpływa na zapach noworodka

Kolejny czynnik, który wywiera wpływ na zapach noworodka, to fakt, że maluch nie jest jeszcze w stanie samodzielnie regulować temperatury ciała. Dlatego praktycznie się nie poci.

Noworodek śpiący pod kocykiem

Kiedy pot wysycha, mogą rozwijać się w nim bakterie, które wywołują brzydki zapach. Nie będzie on występował, jeśli skóra dziecka jest czysta.

Wraz z upływem miesięcy dziecko może zacząć pocić się podczas wysiłku fizycznego, na przykład intensywnego płaczu. Jednak jeśli Twój maluch poci się zbyt mocno podczas jedzenia nawet gdy nie nosi ubranek, powinnaś od razu zasięgnąć porady lekarskiej.

Podsumowując, zapach dziecka wynika z połączenia płynu owodniowego i mazi płodowej. Zostają one na skórze po porodzie i dbają o nią. Zapach ma za zadanie wspomagać rozwój więzi między mamą a dzieckiem, co gwarantuje przeżycie maleństwa. To bez wątpienia jeden z najcudowniejszych darów natury.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.