Dziecko nie przestaje płakać - jak je uspokoić?

Dziecko nie przestaje płakać - jak je uspokoić?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2019

Ile razy zadawałaś sobie pytanie, dlaczego Twoje dziecko nie przestaje płakać, nie wiedząc jak je uspokoić od razu? Jest to niewątpliwie bardzo frustrująca i stresująca sytuacja, szczególnie dlatego, że wiesz, że dziecko potrzebuje czegoś, ale po prostu nie masz pojęcia jak mu pomóc.

Wielu rodziców rozpaczliwie zastanawia się, dlaczego ich dziecko nie przestaje płakać i nie wiedzą co robić w takiej sytuacji. W tym artykule pomożemy ci rozwiązać tę zagadkę.

Moje dziecko nie przestaje płakać: czy to normalne?

Dzieci płaczą, aby wyrazić siebie i swoje emocje. Jednak, gdy robią to ciągle, przekracza to granice naszej cierpliwości.

Płacz dziecka może wywoływać ból w żołądku i stać się naszym najgorszym koszmarem. Nie pozwala nam cieszyć się rodzicielstwem. Pewnie słyszeliście jak niektórzy rodzice mówią: “Nie mogę spać, bo moje dziecko tak bardzo płacze” Wtedy widać, że są zmęczeni i w złym humorze. Poza tym możesz zauważyć, że całkowicie się poddali, ponieważ “dzieci muszą płakać, to jest całkowicie normalne”.

Chociaż maluchy używają swojego płaczu, aby komunikować to, co czują lub potrzebują, to również prawdą jest, że nie powinny spędzać dni na płaczu.

Kiedy płacz jest zrozumiały, a kiedy jest nadmierny? Nie wszystkie dzieci są takie same. Prawdopodobnie już to wiedziałaś. Należy również pamiętać, że noworodki mają tendencję do częstszego płaczu. Dla nich wszystko jest nowe i nie rozumieją jeszcze swojego ciała i emocji.

Dziecko nie przestaje płakać

Powody, dla których Twoje dziecko nie przestaje płakać

Aby rozwiązać ten problem, pierwszym krokiem jest ustalenie, dlaczego dziecko tak bardzo płacze. Jednym z najczęstszych powodów jest kolka, która występuje w pierwszych miesiącach życia.

Kolka zawiera szereg objawów, takich jak ból brzucha, gaz, wymioty, biegunka lub zaparcie. To może być bardzo nieprzyjemne dla dziecka.

Dzieci mogą również płakać, ponieważ są bardzo głodne. Może mleko z piersi nie wystarcza, aby je całkowicie nasycić i dlatego potrzebują sztucznego karmienia. Zapytaj swojego pediatrę o poradę w tej sprawie.

Innym powodem, dla którego Twoje dziecko może płakać jest to, że może być wrażliwe na wysokie temperatury lub jego ubranie może być zbyt ciasne. Być może nie potrafi znieść, gdy jego pieluszka jest mokra lub może jest po prostu bardzo śpiące i nie może zasnąć.

Czy wiesz, że niektóre dzieci mogą łatwiej się denerwować w otoczeniu, które nie zapewnia im spokoju, którego potrzebują? Zwykle jest to bardzo powszechny powód intensywnego płaczu.

W takim przypadku możesz uciec się do technik muzycznych lub wyjść z dzieckiem na spacer wózkiem lub zabrać je na przejażdżkę samochodem. Zmiana środowiska pomoże zmniejszyć stres i niepokój.

“Nie wszystkie dzieci są takie same; dodatkowo musisz pamiętać, że noworodki mają tendencję do częstszego płaczu.”

Dlaczego nie mogę go uspokoić?

Jest to częsty problem, zwłaszcza w przypadku rodziców, którzy zostali nimi po raz pierwszy. Ci zazwyczaj nie wiedzą, jak powstrzymać płacz dziecka. I oczywiście powoduje to ich niepokój.

Mogą nie wiedzieć, że ich lęk przechodzi na dziecko. Być może dlatego wszystkie techniki, których próbuje, nie działają.

Pierwszym krokiem jest uspokojenie mamy i taty. Użyj medytacji lub ćwiczenia oddechowego, idź sama na chwilę na spacer, napij się herbaty lub zdrzemnij.

Zaniepokojeni rodzice

Gdy znów poczujesz się spokojna, możesz wziąć dziecko w swoje ramiona i trzymać je przy piersi, aby dziecko mogło poczuć bicie serca jego matki lub taty. Niektórzy ludzie zalecają zdejmowanie koszuli, aby jak najlepiej wykorzystać kontakt ze skórą. Co więcej, kołysanki, piosenki i pieszczoty mogą bardzo pomóc.

Inną opcją jest technika “Trzymaj”, wynaleziona przez amerykańskiego lekarza. Chodzi o “siedzenie” dziecka w jednej z Twoich rąk. Następnie wolną ręką, przytul dziecko.

Trzymaj dziecko na klatce piersiowej jedną ręką i bardzo ostrożnie podciągnij je do 45 °. Postaraj się, aby głowa dziecka nie pochyliła się zbytnio do przodu.

Na koniec kołysz dziecko w tę i z powrotem i płynnie poruszaj biodrami w kółko. Zobaczysz, że Twój maluch uspokoi się od razu!

Jeśli kiedykolwiek powiedziałaś “moje dziecko nie przestanie płakać”, zalecamy tę technikę, jeśli wykluczysz wszystkie możliwe problemy zdrowotne i przyczyny dyskomfortu.

Twój pediatra z pewnością pomoże Ci, jeśli jesteś pierwszy raz rodzicem i nie wiesz jak uspokoić swoje dziecko. Nie wahaj się poprosić o pomoc!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.