Zakrztuszenie jedzeniem lub piciem - jak pomóc dziecku?

Zakrztuszenie jedzeniem lub piciem - jak pomóc dziecku?

Ostatnia aktualizacja: 16 lutego, 2019

Gdy dziecko pije mleko z piersi mamy lub zaczyna jeść samodzielnie, pojawia się ryzyko zakrztuszenia. Zakrztuszenie nie powinno stanowić powodu do niepokoju, bo maluch w większości przypadków sam pozbędzie się jedzenia, które mu przeszkadza. Najważniejsze to zachować spokój.

Rodzice bardzo się martwią, gdy w gardle dziecka coś utknie. Jednak takie rzeczy zdarzają się dość często, gdy dziecko uczy się przełykać. Dlatego należy wiedzieć, jakie działania trzeba podjąć, gdy zakrzuszenie przydarzy się również Twojemu maluszkowi.

Po pierwsze musisz zachować spokój, gdy zauważysz, że dziecko się zakrztusiło. Zazwyczaj szybko samodzielnie pozbędzie się przeszkody.

Wielu rodziców często zaczyna dmuchać na twarz dziecka. Nie polecamy takiego zachowania, bo dziecko może automatycznie przestać na chwilę oddychać, przez co będzie mu trudno samodzielnie poradzić sobie z zakrztuszeniem.

Dlaczego dzieci się krztuszą?

Podczas karmienia piersią, zwłaszcza w trakcie pierwszych sześciu miesięcy, dziecko dość często krztusi się mlekiem. Niemowlęta zazwyczaj ssą bardzo energicznie i entuzjastycznie, co zwiększa przepływ mleka. Nie ma znaczenia, czy dziecko ssie pierś czy pije z butelki ze smoczkiem.

Dlatego tak dużą rolę odgrywa kontrolowanie ilości mleka, jaką otrzymuje maluszek. Zdecydowanie łatwiej możesz to osiągnąć w przypadku karmienia butelką – wystarczy, że zmienisz rozmiar smoczka.

W przypadku karmienia piersią możesz odciągnąć trochę mleka przed karmieniem. To zmniejszy przepływ mleka.

Niemowlęta mogą również krztusić się, jeśli mają problemy z brzuchem lub jelitami. Kiedy cierpią z powodu refluksu przełyku, ciągłe odbijanie się mleka może sprawić, że dziecko będzie się krztusiło.

Kiedy dziecko skończy sześć miesięcy może zacząć jeść pokarmy stałe. W trakcie tego etapu musisz podawać maluszkowi kawałki jedzenia, które nie są zbyt duże ani zbyt twarde, bo może się niemi zakrztusić. No i oczywiście nigdy nie powinnaś zostawiać dziecka samego, gdy je.

Niemowlę przy stole unoszące do góry widelec w ręku

Zakrztuszenie podczas jedzenia – co robić?

Jeśli dziecko zacznie się krztusić podczas jedzenia, musisz przede wszystkim zachować spokój i przeanalizować problem. Jeśli dziecko piło mleko, prawdopodobnie wypiło je zbyt szybko. W takim przypadku posadź dziecko, żeby mogło zacząć kasłać. Prawdopodobnie wystarczy to, by wszystko wróciło do normy.

Gdy zakrztuszenie nie mija, połóż dziecko twarzą do ziemi. Oprzyj jego podbródek w przestrzeni między kciukiem a palcem wskazującym i lekko opuść jego głowę.

Pozostała część ciała dziecka powinna znajdować się wyżej od głowy. Takie ułożenie pozwoli zadziałać sile grawitacji i mleko wypłynie, a drogi oddechowe maluszka się otworzą.

“Maluch zazwyczaj szybko samodzielnie pozbędzie się pokarmu, którym się zakrztusił.”

Następny krok polega na uderzeniu dziecka otwartą dłonią w przestrzeń między łopatkami. Możesz zastosować ten sposób, gdy dziecko krztusi się jedzeniem lub innym przedmiotem.

Jeśli kryzys nie minął, połóż dziecko na plecach i przyciśnij środek klatki piersiowej kciukami. Cały czas upewniaj się, że dziecko oddycha i nie traci przytomności.

Przyglądaj się, jaki kolor mają jego usta. Fioletowa obwódka oznacza, że maluszek nie może oddychać. Jeśli ją zaobserwujesz, a Twoje działania nie przynoszą poprawy, natychmiast dzwoń na pogotowie.

Mama karmiąca niemowlę piersią

Do czego może prowadzić zakrztuszenie?

Jeśli wyżej wspomniane metody nie zadziałają, dziecko zemdleje. Dzieje się tak, ponieważ nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu.

W takim przypadku musisz wykonać oddychanie usta-usta, aby ocucić malucha. Musisz upewnić się, że dziecko odzyska świadomość, bo taka sytuacja jest śmiertelnie niebezpieczna.

Chociaż dziecko może w każdej chwili zakrztusić się jedzeniem, powinnaś podjąć wszelkie działania, aby temu zapobiec. W przypadku dzieci karmionych piersią najlepiej jest sadzać dziecko do karmienia piersią. Nigdy nie powinno ssać na leżąco.

Jeśli dziecko uczy się jeść, powinnaś zacząć od podawania mu miękkich pokarmów. Są łatwiejsze do roztarcia językiem i dziąsłami. Podawaj mu również wodę, która będzie pomocna w przełykaniu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.