Wyzwania związane z karmieniem piersią: 3 najczęstsze sytuacje

Wyzwania związane z karmieniem piersią: 3 najczęstsze sytuacje

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2019

Istnieją liczne wyzwania związane z karmieniem piersią, które trudno pokonać. Na tym etapie nie wszystko jest różowe, choć z pewnością większość osób zgodzi się z nami, że to wspaniały czas.

Ciało kobiety potrafi się przygotować na wyzwania związane z karmieniem piersią i macierzyństwem w ogóle, ale czasami możesz czuć się na granicy wytrzymałości. To normalne.

Ponieważ karmienie piersią jest naturalnym sposobem karmienia dziecka, trudno tego uniknąć. Czasami jednak pojawiają się wyzwania związane z karmieniem piersią, które powodują, że matka przedwcześnie porzuca tę praktykę.

Karmienie piersią to umiejętność nie tylko wrodzona, ale także nabyta w praktyce. Niemniej prawdą jest, że nie wiemy, jak zareaguje nasze ciało i jakie problemy nas spotkają.

Wiadomo, że matka może spotkać się z pewnymi niepowodzeniami podczas karmienia piersią. Jednak wszystkie przeszkody muszą zostać pokonane, aby kontynuować karmienie dziecka własnym mlekiem. Oto trzy najczęstsze wyzwania związane z karmieniem piersią.

Wyzwania związane z karmieniem piersią, przed którymi może stanąć każda matka

Niska produkcja mleka

Niska produkcja mleka jest dość powszechnym problemem. Chociaż organizm kobiety ma miesiące na przygotowanie się do laktacji, kiedy nadejdzie już ten właściwy czas, okazuje się, że zawodzi w produkcji pożądanej ilości mleka.

Ważne jest, aby szybko pokonać tę przeszkodę. W przeciwnym razie dziecko może cierpieć na niedobory żywieniowe.

Aby zwiększyć produkcję mleka, konieczne jest dostosowanie się do wymagań dziecka. Być może nie karmisz dziecka wystarczająco często. To zrozumiałe, że ciało potrafi produkować więcej mleka, gdy piersi są puste.

Mleko w butelkach

Kiedy używasz laktatora, piersi nie są całkowicie puste. Dlatego najlepszym sposobem stymulowania produkcji mleka jest częstsze karmienie dziecka. Czasami trzeba zrobić jednak znacznie więcej, np. przyjmować suplementy diety.

Pierwsze trzy do sześciu tygodni po porodzie to czas, w którym Twoje ciało dostosuje się do potrzeb dziecka. Dlatego powszechne jest, że piersi są miększe i mniej pełne. Może to wywoływać niepokój u matki, ale jest to część normalnego procesu dostosowawczego.

Stosowanie pewnych środków antykoncepcyjnych również może ograniczać produkcję mleka. W takim przypadku zaleca się zmianę metody antykoncepcji na metodę niehormonalną, taką jak prezerwatywa lub krążek maciczny.

Wyzwania związane z karmieniem piersią – Zatory mleczne

Zatory mleczne występują, gdy piersi są przepełnione mlekiem. Ogólnie rzecz biorąc, dzieje się to w pierwszym tygodniu laktacji. Przyczyną zatorów jest brak dostosowania do zapotrzebowania dziecka.

Jednak to wyzwanie może wystąpić na każdym etapie laktacji. Na ogół przyczyną zatorów jest zaprzestanie ściągania pokarmu lub karmienia przez długi czas. Długotrwałe zaprzestanie karmienia piersią powoduje, że piersi stają się przepełnione mlekiem, co powoduje duży ból i stwardnienie piersi.

Aby złagodzić ten problem, zaleca się jak najszybsze spuszczenie mleka, albo za pomocą laktatora, albo poprzez karmienie piersią. To wyzwanie jest nie tylko bolesne, ale może również powodować komplikacje. Na przykład, z czasem produkcja mleka może się zmniejszyć lub kanaliki sutkowe mogą się zatkać.

Unikanie zatorów jest proste: wystarczy często karmić piersią. W tym celu konieczne jest wcześniejsze zaplanowanie tego zadania. W przypadku, gdy przebywasz z dala od swojego dziecka przez dłuższy czas, zabierz ze sobą laktator. Zaleca się także korzystanie z tego urządzenia w czasie normalnego karmienia piersią. Chodzi o to, by nie dopuścić do przepełnienia piersi.

Podobnie, unikaj karmienia piersią, gdy piersi są zbyt przepełnione. Jeśli pierś jest okrągła i twarda, Twoje dziecko może mieć problemy z przyssaniem się. W takiej sytuacji spróbuj użyć laktatora, zanim przystąpisz do karmienia dziecka piersią.

Obolałe sutki

Jeśli chodzi o wyzwania związane z karmieniem piersią, nie można nie wspomnieć o obolałych sutkach. Na ogół ma to miejsce w pierwszym tygodniu karmienia piersią. W większości przypadków sutki bolą z powodu problemów ze ssaniem. Na przykład może się zdarzyć, że niemowlę niepoprawnie się przysysa, nie przywierając do otoczki. To może powodować ból.

Wyzwania związane z karmieniem piersią

Sutek może stać się obolały, jeśli maleństwo ssie tylko jego koniec. Prawidłowa pozycja pozwoli uniknąć poważnych uszkodzeń i bólu. Aby pomóc dziecku otworzyć usta wystarczająco szeroko, delikatnie włóż mu czysty palec do ust i umieść je we właściwej pozycji.

W przypadku pęknięć lub krwawienia należy użyć podkładek żelowych, aby zapobiec przywieraniu biustonosza do brodawki sutkowej. Samo mleko zawiera składniki, które ułatwiają gojenie ran. Można jednak również używać produktów przeznaczonych do tego celu.

Główne wyzwania związane z karmieniem piersią pojawiają się w ciągu pierwszych kilku tygodni. Z czasem proces ten staje się łatwiejszy. W razie wątpliwości nie wahaj się szukać pomocy u specjalisty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.