Po porodzie - opieka, której każda mama potrzebuje

Po porodzie - opieka, której każda mama potrzebuje

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Po porodzie ciało kobiety potrzebuje około sześciu tygodni, aby zregenerować się po zmianach, jakie przeszło w czasie ciąży. W tym czasie ważne jest, aby uzyskać wszelką potrzebną pomoc i opiekę po porodzie.

Niezależnie od tego, co ludzie mogą mówić, okres po porodzie to czas zmian i dostosowań, który może trwać tygodnie, a nawet miesiące.

Około szóstego tygodnia po porodzie w organizmie matki zachodzi kilka zmian fizycznych i emocjonalnych. To może sprawić, że poczujemy się wyczerpane.

Mama z niemolakiem, po porodzie

Twoje ciało pracuje nad stopniowym odwróceniem zmian, które zaszły w czasie ciąży i powrotem do poprzedniej postaci.

Ważne jest, aby znać podstawy opieki poporodowej, tak aby można było powrócić do zdrowia w domu, we własnym tempie i zgodnie z potrzebami i ograniczeniami organizmu.

Higiena w przypadku odchodów poporodowych

Wśród rzeczy, których doświadczysz po porodzie jest pojawienie się lochii. Jest to wydzielina z pochwy, składająca się z tkanek i krwi pochodzącej z macicy. Twoje ciało powinno zacząć wydalać je wkrótce po powrocie do domu.

Jest to naturalny i zdrowy proces, dlatego higiena powinna być Twoją jedyną troską. Eksperci zalecają mycie intymnej części ciała trzy do pięciu razy dziennie wodą i neutralnym mydłem. Następnie osuszyć te miejsca miękkim, czystym ręcznikiem.

Karmienie piersią i skurcze poporodowe

Po urodzeniu dziecka mogą wystąpić ostre skurcze brzucha. Są to skurcze, które pojawiają się w miarę kurczenia się macicy do normalnego rozmiaru.

Skurcze te często pokrywają się z karmieniem piersią, ponieważ podczas karmienia piersią uwalniasz hormony, które powodują skurcze macicy.

Skurcze mogą być bolesne, zwłaszcza jeśli nie jest to Twoje pierwsze dziecko: skurcze po porodzie są bardziej nasilone u kobiet, które wcześniej rodziły.

Aby pomóc w gojeniu się naczyń krwionośnych, należy jak najszybciej rozpocząć karmienie piersią. Stymulowanie gruczołów sutkowych pomaga tym skurczom wykonywać ich pracę.

Odpoczynek i sen dla odzyskania energii

Zapewnienie wystarczającej ilości odpoczynku jest istotną częścią opieki poporodowej, ale pierwszych kilka nocy spędzonych z dzieckiem będzie męczące. Nadal przyzwyczaisz się do karmienia piersią i uczenia się wzorców snu Twojego dziecka.

Najlepszym sposobem na to jest podążanie za wskazówkami dziecka i spanie w czasie, kiedy dziecko śpi. Uzyskiwanie jak największej ilości odpoczynku w pierwszych dniach po porodzie pomoże Ci poczuć się lepiej.

Mama śpi z dzieckiem

Jest całkowicie naturalne, że jedyne co chcesz zrobić to jeść, spać i opiekować się dzieckiem. W końcu nadszedł czas na odpoczynek, powrót do zdrowia i opiekę.

Jesteście w moim brzuchu od dziewięciu miesięcy, ale będziecie w moim sercu przez resztę mojego życia.

Anonim

Utrzymuj nogi uniesione, aby zmniejszyć obrzęki

Po porodzie wystąpi obrzęk nóg i stóp, który może utrzymywać się przez pewien czas. Aby zmniejszyć opuchliznę, najlepiej trzymać stopy w jak największej wysokości, zwłaszcza gdy leżysz.

Delikatne spacery redukujące zaparcia

Spróbuj iść do łazienki, jak tylko poczujesz taką potrzebę. Jeśli tego nie zrobisz, stolec może się gromadzić i twardnieć.

Aby uniknąć zaparć i ułatwić korzystanie z łazienki, lekarze zalecają powolne, łagodne spacery. Pobudzi to transport jelitowy i pomoże przywrócić normalne funkcjonowanie organizmu.

Z tego samego powodu należy również pić dużo wody i jeść świeże owoce i warzywa, które są bogate w błonnik.

Opieka nad szwami lub epizotomią

Szwy stosuje się w przypadku rozerwania pochwy lub epiziotomii, która jest cięciem wykonanym w kroczu, aby uniknąć rozerwania podczas porodu.

Przed opuszczeniem szpitala należy zapytać, jak najlepiej dbać o szwy, aby można było postępować zgodnie z instrukcjami w domu.

W każdym razie pielęgnacja szwów jest łatwa i bezbolesna, a także może zapobiec dyskomfortowi i infekcjom.

Codziennie bierz prysznic z letnią wodą i neutralnym mydłem. Pomoże to utrzymać blizny w czystości i suchości. Delikatnie wysusz obszar, używając miękkiego ręcznika.

Kolejną wskazówką jest kłaść się na dziesięć minut w ciągu godziny, aby w okolicy nie gromadziła się krew.

Co robić, gdy pojawia się mleko?

Mleko zazwyczaj pojawia się trzeciego lub czwartego dnia po porodzie. Możesz odczuwać lekką gorączkę, a Twoje piersi będą tak pełne, że będziesz czuła jakby miały pęknąć. Będą gorące, opuchnięte i bolesne.

Mama karmi piersią dziecko

Aby złagodzić to uczucie, spróbuj położyć chłodną, wilgotną szmatkę na piersi, kiedy bolą. Oczywiście, najlepszym środkiem zaradczym jest zapewnienie (w miarę możliwości), że dziecko jest prawidłowo karmione. Możesz również odciągać część pokarmu za pomocą odciągacza pokarmu.

Twoje emocje po porodzie

Opieka poporodowa wykracza jednak poza aspekty fizyczne. Posiadanie dziecka wywołuje silne emocje, a często może wywoływać mieszane uczucia: szczęście przepełnione strachem i wątpliwościami, a nawet smutkiem.

Możesz czuć się bardziej wrażliwa lub nagle płakać. Czasami możesz czuć się samotna, lub cierpieć z powodu niskiej samooceny.

Wszystkie te emocje są normalne i zrozumiałe. Jeśli jednak zamienią się one w coś bardziej intensywnego, takiego jak niepokój, przerażenie, smutek, bezsenność lub ospałość, należy poprosić o pomoc.

Porozmawiaj z lekarzem, ponieważ uczucia te są oznakami depresji poporodowej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.